Ukraina ma pomysł na zatrzymanie budowy gazociągu Nord Stream 2

Dodano   0  
  Loading
Gazociąg Nord Stream.

Rurociąg Nord Stream. / unian.info

Dokończenie budowy gazociągu Nord Stream 2 jest niekorzystne dla Polski i niebezpieczne dla Ukrainy. Kijów ma pomysł na powstrzymanie budowy.
  • Amerykanie uważają porozumienie jako wyraz słabości Białego Domu wobec Rosji.
  • Senator z Teksasu: Umowa Nord Stream 2, którą administracja Joe Bidena zawarła z Niemcami, jest geopolitycznym błędem na skalę pokoleniową.
  • Ukraina widzi jeszcze szansę na zatrzymanie budowy. Chce nałożenia sankcji na operatora Nord Stream 2.
  • Zobacz także: Gowin: Finalizujemy ustawę ułatwiającą zatrudnianie cudzoziemców

USA i Niemcy wsparły Rosję w sprawie Nord Stream 2. Dokończenie budowy gazociągu jest jednak niekorzystne dla Polski i niebezpieczne dla Ukrainy. Kijów ma pomysł na powstrzymanie budowy.

Władze USA i RFN ogłosiły w środowym oświadczeniu porozumienie w sprawie rosyjskiego gazociągu Nord Stream 2. W ramach umowy Niemcy zainwestują w ukraiński sektor energetyczny, zobowiążą się do sankcji w razie wrogich działań Rosji i wesprą Inicjatywę Trójmorza.

– Umowa Nord Stream 2, którą administracja Joe Bidena zawarła z Niemcami, jest geopolitycznym błędem na skalę pokoleniową

– powiedział w czwartek Ted Cruz senator z Teksasu.

Według niego porozumienie, na mocy którego Stany Zjednoczone zrezygnowały z planów zatrzymania gazociągu, było „prezentem” dla Władimira Putina „za miliardy dolarów kosztem Stanów Zjednoczonych” i ich sojuszników.

Samo porozumienie jest uznawane w USA jako „wstydliwie słabe”. Niemcy zobowiązały się do podjęcia pewnych działań, jeśli Rosja użyje gazu jako broni lub rozpocznie nową wojnę z Ukrainą. Jakie konkretnie miałyby to być działania – nie wiadomo, podobnie brakuje twardych gwarancji, że Niemcy w ogóle takie działania zastosują.

Ukraina chce nałożenia sankcji na operatora Nord Stream 2

Tymczasem na Ukrainie widzą jeszcze szansę na zatrzymanie budowy, która jest już wykonana w 98 procentach (wg. Gazpromu). Szef ukraińskiego koncernu Natfohaz Jurij Witrenko oświadczył, że Ukraina będzie się domagać nałożenia sankcji na operatora Nord Stream 2.

– By ten gazociąg działał, musi być operator – ma być certyfikowany według europejskich zasad. Później europejskie firmy zamawiają moce u tego operatora i mogą otrzymywać gaz przez gazociąg. Więc jeśli operator gazociągu będzie pod sankcjami – jeszcze raz podkreślam, 100 proc. Nord Stream AG należy do Gazpromu, więc całkowicie normalne jest nakładanie sankcji na takiego operatora, który faktycznie jest geopolityczną bronią w rękach Rosji – jeśli będą nałożone sankcje na tego operatora, europejskie firmy nie będą zamawiać mocy (…)

– podkreślił Witrenko, po wizycie w Waszyngtonie.

Witrenko potwierdza, że ten pomysł zyskał duże poparcie amerykańskich kongresmenów i senatorów.

energia.rp.pl, www.wnp.pl

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY