Badanie: 13 proc. polskich rodziców żałuje, że ma dzieci

Dodano   2
  LoadingDodaj do ulubionych!
Spacerująca rodzina

Rodzina / Fot. Unsplash

Według badania przeprowadzonego przez Uniwersytet SWPS w Poznaniu, 13 proc. polskich rodziców żałuje, że zdecydowało się na posiadanie dziecka. Według wcześniejszych prac badawczych, w podobnej sytuacji jest nawet 8 proc. rodziców w USA i w Niemczech.
  • Badanie zostało przeprowadzone wśród 1775 polskich rodziców w wieku od 18 do 40 lat oraz w dodatkowej grupie 1280 mających dzieci osób w wieku 18-30 lat.
  • W pierwszej grupie 13,6 proc., a w drugiej – 10,7 proc. badanych wyraziło żal, że jest rodzicami.
  • Zdaniem naukowców, dla osób, które żałują posiadania dzieci, powinno się stworzyć sieć wsparcia, łączącą m.in. lekarzy, psychiatrów i psychologów, aby móc udzielić im profesjonalnej pomocy w tym kryzysie.
  • Zobacz także: Ordo Iuris zwraca uwagę: „Turystyka aborcyjna” jest karana w polskim prawie

Zdaniem naukowców samopoczucie w roli rodzica jest silnie uwarunkowane osobowościowo. Żal z posiadania dzieci może nasilać psychopatologię wśród rodziców oraz wzmacniać destrukcyjne postawy wobec dzieci. Ich zdaniem, dla osób, które żałują posiadania dzieci, powinno się stworzyć sieć wsparcia, łączącą m.in. lekarzy, psychiatrów i psychologów, aby móc udzielić im profesjonalnej pomocy w tym kryzysie.

Odkryliśmy, że rodzice, którzy żałują posiadania dzieci, częściej mieli traumatyczne dzieciństwo naznaczone przemocą i odrzuceniem, mają wyższy poziom objawów depresyjnych i niepokoju, są wrażliwsi na ocenę i krytykę, a także doświadczają silnego wypalenia. Żal związany z byciem rodzicem wiązał się też z sytuacją finansową. Także wychowywanie dziecka samemu zwiększa prawdopodobieństwo, że rodzic będzie żałował posiadania dziecka

– wyjaśnia dr Konrad Piotrowski z Uniwersytetu SWPS w Poznaniu.

Badanie zostało przeprowadzone wśród 1775 polskich rodziców w wieku od 18 do 40 lat oraz w dodatkowej grupie 1280 mających dzieci osób w wieku 18-30 lat. W pierwszej grupie 13,6 proc., a w drugiej – 10,7 proc. badanych wyraziło żal, że jest rodzicami. Takie osoby pochodziły z różnych grup społecznych.

bankier.pl, twitter.com

Subskrybuj
Powiadom o
2 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY