Badanie: 13 proc. polskich rodziców żałuje, że ma dzieci

Dodano   2  
  Loading
Spacerująca rodzina

Rodzina / fot. unsplash

Według badania przeprowadzonego przez Uniwersytet SWPS w Poznaniu, 13 proc. polskich rodziców żałuje, że zdecydowało się na posiadanie dziecka. Według wcześniejszych prac badawczych, w podobnej sytuacji jest nawet 8 proc. rodziców w USA i w Niemczech.
  • Badanie zostało przeprowadzone wśród 1775 polskich rodziców w wieku od 18 do 40 lat oraz w dodatkowej grupie 1280 mających dzieci osób w wieku 18-30 lat.
  • W pierwszej grupie 13,6 proc., a w drugiej – 10,7 proc. badanych wyraziło żal, że jest rodzicami.
  • Zdaniem naukowców, dla osób, które żałują posiadania dzieci, powinno się stworzyć sieć wsparcia, łączącą m.in. lekarzy, psychiatrów i psychologów, aby móc udzielić im profesjonalnej pomocy w tym kryzysie.
  • Zobacz także: Ordo Iuris zwraca uwagę: „Turystyka aborcyjna” jest karana w polskim prawie

Zdaniem naukowców samopoczucie w roli rodzica jest silnie uwarunkowane osobowościowo. Żal z posiadania dzieci może nasilać psychopatologię wśród rodziców oraz wzmacniać destrukcyjne postawy wobec dzieci. Ich zdaniem, dla osób, które żałują posiadania dzieci, powinno się stworzyć sieć wsparcia, łączącą m.in. lekarzy, psychiatrów i psychologów, aby móc udzielić im profesjonalnej pomocy w tym kryzysie.

Odkryliśmy, że rodzice, którzy żałują posiadania dzieci, częściej mieli traumatyczne dzieciństwo naznaczone przemocą i odrzuceniem, mają wyższy poziom objawów depresyjnych i niepokoju, są wrażliwsi na ocenę i krytykę, a także doświadczają silnego wypalenia. Żal związany z byciem rodzicem wiązał się też z sytuacją finansową. Także wychowywanie dziecka samemu zwiększa prawdopodobieństwo, że rodzic będzie żałował posiadania dziecka

– wyjaśnia dr Konrad Piotrowski z Uniwersytetu SWPS w Poznaniu.

Badanie zostało przeprowadzone wśród 1775 polskich rodziców w wieku od 18 do 40 lat oraz w dodatkowej grupie 1280 mających dzieci osób w wieku 18-30 lat. W pierwszej grupie 13,6 proc., a w drugiej – 10,7 proc. badanych wyraziło żal, że jest rodzicami. Takie osoby pochodziły z różnych grup społecznych.

bankier.pl, twitter.com

Subskrybuj
Powiadom o
guest
2 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze
Kamil
Gość
Kamil
25 lipca 2021 13:39

skad oni biora te badania- za granica to pierwsze wychowanie anty rodzinne i dobrobycik – sexizm uzywki i materializm wygodnictwo nic dodatkowo nie robienie w wolnym czasie i proste zycie w majorce- a to tam a u nas ten aspekttematu jest dodatkowy jak ktos mial przy tym wszystko ciezsze w zyciu to wiadomo ze nie wyszlo jak trzeba i idealnie sie nie da- a mnie wychowwywali starsi ludzie dzieci wnokow i prawnukow dziesiatki i w wieku ok 60 lat jeszcze mnie wzieli majac 8oo zl emerytury i dorabiajac i dalo sie jako 5 kolo u wozu w rodzinie duzo dzietnej zyc- wiadomo ze troche lepsze sytuacja by spowodowla mniej problemow ale za dobra powoduje odwrotna sytuacje ze nie chca -plus wychowanie bezstresowe- po krotce-

janusz
Gość
janusz
26 lipca 2021 10:53

W kazdym spoleczenstwie znajdzie sie patologia, nie ma co wrzucac wszystkich do jednego worka. Mam trojke dzieci i pomimo ze nie sa przykladami spokojnych dzieci to kocham je wszystkie i nigdy nie przyszla mi mysl ze moglbym tego zalowac

POLECAMY