Zagraniczne firmy rozprzedają polskie drewno. Producenci błagają o pomoc. Rząd PiS milczy

Dodano   1
  LoadingDodaj do ulubionych!
Drewno

Drewno / fot. pixnio.com

Zagraniczne firmy wykupują drewno w Polsce, a ceny są tak wysokie, że polskich form niebawem zwyczajnie nie będzie stać na zakup polskiego surowca.
  • Według PAP ceny drewna rosną tak szybko, że wkrótce polskich firm nie będzie stać na zakup naszego własnego surowca. Zdaniem dyrektora Polskiej Izby Gospodarczej Przemysłu Drzewnego należy wprowadzić zakaz eksportu drewna nieprzetworzonego.
  • Od miesięcy polska branża drzewna stara się o ograniczenie roli pośredników w handlu drewnem i zajęcie się problemem eksportu drewna z Polski.
  • Podobne zakazy obowiązują m.in. w Chorwacji czy Rumunii. Jednak w opinii Szelfera, polski rząd bagatelizuje problem.
  • Zobacz także: Żukowska: Tusk chce rządzić z Konfederacją. Nowy front “antyPiS”?

Jak informuje za PAP portal Money.pl, ceny drewna rosną tak szybko, że polskich firm nie stać na zakup rodzinnego surowca. Rafał Szefler, dyrektor Polskiej Izby Gospodarczej Przemysłu Drzewnego podkreśla, że nasze przedsiębiorstwa branży drzewnej „nie wytrzymają finansowo rywalizacji o ograniczone zasoby polskiego surowca z międzynarodowymi pośrednikami”. Podkreśla, że konieczny jest zakaz eksportu drewna nieprzetworzonego. Z racji na brak możliwości udziału polskich przedsiębiorstw w skupie surowca, zagraniczne firmy rozprzedają polskie drewno.

Według Szelfera, trudna sytuacja faktycznie zaczęła się w maju, na tzw. aukcjach systemowych.

Zagraniczne firmy rozprzedają polskie drewno

„Spodziewaliśmy się wzrostu cen, ale nikt nie przypuszczał, że w skrajnych przypadkach te ceny wzrosną o 200 czy 300 procent. Nie spodziewaliśmy się też tak dużej aktywności międzynarodowych pośredników w handlu drewnem i zagranicznych korporacji drzewnych, które w Polsce nie mają swoich zakładów, a kupują drewno do produkcji wyrobów gotowych dla zakładów umieszczonych w Europie czy na eksport do USA, gdzie ceny gwałtownie poszły w górę” – wyjaśnia PAP dyrektor Polskiej Izby Gospodarczej Przemysłu Drzewnego.

Według niego, na rynku dochodzi do absurdalnych sytuacji: drewno wyjeżdża z Polski i wraca już jako gotowy produkt. „Z Polski wyjeżdża ok. 10 proc. drewna okrągłego, czyli 4 mln metrów sześciennych drewna – to oficjalnie”.

Z tego względu, od miesięcy polska branża drzewna stara się o ograniczenie roli pośredników w handlu drewnem i zajęcie się problemem eksportu drewna z Polski. Tego typu zakazy obowiązują m.in. w Chorwacji czy Rumunii. Jednak w opinii Szelfera, polski rząd bagatelizuje problem.

„Od dłuższego czasu słyszymy, że trwają analizy, ale nie widzimy propozycji rozwiązania sytuacji. Nie ma wrażenia, że traktuje się nas poważnie – podsumowuje kontakty ze stroną rządową dyrektor Polskiej Izby Gospodarczej Przemysłu Drzewnego.

kresy.pl

Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
Najstarsze
Najnowsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY