Izrael prosi o interwencję USA. Chodzi o ustawę reprywatyzacyjną. Biden wstawi się za roszczeniami żydowskimi?

Dodano   5  
  Loading
Jair lapid

Jair Lapid / fot.flickr.com

Minister spraw zagranicznych Izraela Jair Lapid prowadzi rozmowy z Waszyngtonem w celu wywarcia presji na Polskę, by ta nie uchwaliła noweli Kpa. Ustawa znacząco ogranicza możliwości restytucji polskiego mienia, do którego bezpodstawne roszczenia stosują Żydzi. Informację podaje izraelski dziennika "Haarec".
  • Gazeta “Haarec” donosi o wezwaniach Izraela do Stanów Zjednoczonych w sprawie interwencji dotyczącej nowelizacji Kpa.
  • Pierwszym efektem odezwy Izraela był list 12 amerykańskich senatorów do władzy w Warszawie. Zdaniem redakcji dziennika, list amerykańskich polityków wzmocnił pozycję Izraela w tej sprawie.
  • Nowelizacja Kodeksu postępowania administracyjnego ma zmienić przepisy nakazujące uznawanie decyzji administracyjnej za nieważną z powodu “rażącego naruszenia prawa”. Dziać się to będzie bez względu na fakt, jak dawno ją wydano.
  • Zobacz także: USA: Republikanie naciskają na Bidena w sprawie Nord Stream 2

Z relacji gazety wynika, że Izrael wzywa USA na pomoc w walce z polskim prawodawstwem.

“Lapid, który w zeszłym miesiącu publicznie zaatakował polską ustawę, doprowadzając do otwartej konfrontacji z Warszawą, prowadzi rozmowy w tej sprawie z sekretarzem stanu USA Antonym Blinkenem” – podaje gazeta.

Inni urzędnicy izraelskiego MSZ mieli również omówić tę kwestię ze swoimi odpowiednikami w Warszawie i Waszyngtonie.

Izrael wzywa USA na pomoc- list 12 senatorów

Zdaniem redakcji dziennika, list 12 amerykańskich senatorów wzmocnił pozycję Izraela w tej sprawie. Senatorowie napisali, że “to prawo znacznie zwiększyłoby istniejące trudności, które uniemożliwiają ofiarom i ich rodzinom ubieganie się o zwrot i rekompensatę za mienie bezprawnie zabrane im przez nazistowskie Niemcy i komunistyczny rząd Polski”.

W środę przedstawiciel amerykańskiej dyplomacji przekazał “Haarecowi”, że obawy administracji Bidena dotyczące restytucji i odszkodowań wiążą się ze sprawiedliwością i równością wszystkich ofiar. Stanowisko Waszyngtonu jest jasne niezależnie od ich obywatelstwa, religii czy pochodzenia etnicznego.

“Wzywamy (polski) parlament do zmiany projektu ustawy, by toczące się sprawy sądowe mogły być kontynuowane” – powiedział rozmówca “Haareca”.

“Stany Zjednoczone przekazały tę wiadomość “zarówno publicznie, jak i prywatnie na najwyższych szczeblach naszym odpowiednikom w Warszawie” – dodał.

“Stany Zjednoczone będą nadal walczyć o sprawiedliwość dla ocalałych z Holokaustu i ich spadkobierców” – zapewnił.

Źródła izraelskiej gazety donoszą, że list 12 senatorów przyniósł satysfakcję środowiskom żydowskim.

Nowelizacja Kpa

Nowelizacja Kodeksu postępowania administracyjnego ma zmienić przepisy nakazujące uznawanie decyzji administracyjnej za nieważną z powodu “rażącego naruszenia prawa”. Odbywać się to będzie bez względu na fakt, jak dawno ją wydano. Zapisy noweli oznaczają, że po upływie 30 lat od wydania decyzji administracyjnej niemożliwe będzie wszczęcie postępowania w celu jej zakwestionowania. Działać to będzie np. w sprawie odebranego przed laty mienia.

Sejm uchwalił tę zmianę w drugiej połowie czerwca, a przyjęcie nowelizacji wywołało ożywioną dyskusję i kontrowersje. Uchwalenie tej noweli przez Sejm spotkało się m.in. z ostrą reakcją strony izraelskiej. Lapid oznajmił m.in. że prawo jest “hańbą” i poważnie zaszkodzi stosunkom między dwoma krajami.

rmf24.pl

Subskrybuj
Powiadom o
guest
5 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze
Krzysztof
Gość
Krzysztof
23 lipca 2021 10:43

Kanalie i przestepcy po prostu, podły parszywy naród wymyślił 447 i chce przejąć kontrolę nad Polską a PiS się na to zgodził 19 lipca PiS odrzucił ustawę anty 447 czyli urojone roszczenia żydowskie, wieczna hańba im za to

Ireneusz
Gość
Ireneusz
23 lipca 2021 13:04

W Polsce, w USA i wielu innych cywilizowanych krajach istnieją przepisy dotyczące majątków bezdziedzicznych. Roszczenia żydowskie idą w kierunku pozbawienia (ograbienia) Polaków z nieruchomości pozostawionych bezdziedzicznie przez obywateli polskich.

Tomek
Gość
Tomek
23 lipca 2021 21:53

Glosowalem na PIS 2 razy. Od pierwszej piatki dla zwierzat tyko coraz mniej mi sie podobali. Ich wycofanie sie z ustawy o penalizacji za klamstwa o niemieckich obozach jakoby byly nasze i postepowanie w sprawach tzw.szczepien sprawily, ze nie dostana juz ode mnie glosu. Jesli teraz jeszcze odpuszczą to to juz bedzie zdrada. Prawdziwa zdrada. Przecierz to by sprawilo, ze bedzie przyzwolenie na wsadzanie wszedzie brudnych, obcych łap w sprawy wewnętrzne Polski. Danie takiego przyzwolenia jest jednoznaczne ze zdradą Kraju.

Radosław
Gość
Radosław
24 lipca 2021 08:27

Dlaczego nikt nie pokazuje zdjęć, obrazów jak wyglądało owo mienie w 1939 roku po wizycie niemców i w 1945 po zakończeniu wojny? (Tak, to byli niemcy!) A to jak wygląda dzisiaj Warszawa, to tylko zasługa pokoleń Polaków którzy ją odbudowali; tu nie ma nic waszego żydowscy złodzieje! Trzeba zaznaczać, że Ci co stracili owo mienie – zniszczone przez niemców – to byli obywatele Polski, a skoro uciekli z Polski, i nie chcieli odbudowywać tego co zostało po zakończeniu wojny… Dzisiaj tych roszczeń żądają antyPolskie nacjonalistyczne zakłamane organizacje żydowskie – typu przedsiębiorstwo holokaust – które okradają kolejne państwa pod pozorem rzekomo należnych im roszczeń – gówno prawda, organizacje -których założyciele i pomysłodawcy nie mają nic wspólnego (poza narodowością) ani z ofiarami i poszkodowanymi, ani z owym mieniem. WON z łapami od Polski! A zacznijmy ten pozytywny dialog od dokończenia ekshumacji w Jedwabnem…

Last edited 1 miesiąc temu by Radosław
Arek
Gość
Arek
24 lipca 2021 22:30

Naród, którym rządził król Salomon, król Dawid, który dostał w dziedziczne posiadanie od samego Stwórcy ziemie mlekiem i miodem płynącą, który w swych szeregach miał wielu wspaniałych ludzi dzisiaj pada na kolana przed USA.
Obudz się, ty który spisz.

POLECAMY