Zmiana szefa klubu Koalicji Obywatelskiej. Budka z nową funkcją?

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Borys Budka

Borys Budka / fot. https://www.flickr.com/photos/platformaobywatelskarp/ Wikimedia Commons

Według informacji reportera RMF FM, Borys Budka jeszcze dziś może zostać nowym szefem sejmowego klubu Koalicji Obywatelskiej. Decyzja właściwie zapadła. Kiedy tylko zbierze się klub, dojdzie do wymiany - przekonują nieoficjalnie politycy Platformy. Spekulacje o zmianie na tym stanowisku trwają od czasu powrotu Donalda Tuska do polskiej polityki.
  • Borys Budka prawdopodobnie zostanie nowym szefem sejmowego klubu Koalicji Obywatelskiej. Stanowisko ma być formą odwdzięczenia się Donalda Tuska za pokojowe przekazanie mu władzy w partii.
  • Dymisja dotychczasowego szefa klubu Cezarego Tomczyka wzbudziła rozdrażnienie w części posłów KO. Jest to bowiem kolejny cios w środowisko Rafała Trzaskowskiego wewnątrz partii.
  • Posiedzenie klubu, na którym ma dojść do głosowania odbędzie się dziś po południu lub wieczorem.
  • Zobacz także: Pospieszalski: “W Gliwicach po szczepieniu przeciwko COVID-19 zmarło troje nauczycieli”. Wirtualna Polska dementuje

Stanowisko dla Borysa Budki po części jest formą odwdzięczenia się za bezproblemowe przekazanie władzy w partii byłemu premierowi. Budka już raz pełnił funkcję szefa klubu – pomiędzy listopadem 2019 a wrześniem 2020 roku. Przez kilka miesięcy łączy to stanowisko z obowiązkami przewodniczącego partii. Część posłów miała zastrzeżenia do działań Budki jako szefa klubu. Zmiana szefa Koalicji Obywatelskiej prawdopodobnie odbędzie się jeszcze dziś.

Z ustaleń dziennikarzy wynika, że wymiana na tym stanowisku przesądzona została już kilka tygodni temu. Jednak Donald Tusk nie chciał, jak twierdzą nieoficjalnie politycy, zaogniać konfliktu z Rafałem Trzaskowskim.

Prezydent Warszawy ostentacyjnie i z niezadowoleniem odnosił się do powrotu byłego premiera, nawet podczas Rady Krajowej, na której dokonywały się zmiany w partii. Cezary Tomczyk jest sojusznikiem Rafała Trzaskowskiego. 

Dlatego roszady personalne w klubie musiały zaczekać, co wcale nie oznacza, że są lepiej przyjmowane przez sojuszników prezydenta stolicy. Część z nich dymisję Tomczyka traktuje jak kolejny już cios, są rozdrażnieni. Każda taka sytuacja irytuje ich jeszcze mocniej. Zmiana szefa Koalicji Obywatelskiej jest kolejnym ciosem Tuska w środowisko Rafała Trzaskowskiego wewnątrz partii. O fakcie przekonuje polityk PO, z którym rozmawiał dziennikarz RMF FM.

Posiedzenie klubu, na którym ma dojść do głosowania, nie zostało jeszcze zwołane. Negocjacje dotyczące terminu trwają od wczoraj. Najpewniej posłowie i senatorowie zbiorą się jeszcze dziś, w godzinach popołudniowych lub wieczornych. O najświeższych informacjach z parlamentu będziemy niezwłocznie informować.

rmf24.pl

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY