Senat wyraził zgodę! Roczna batalia zakończona sukcesem. Zmiana warty w RPO

Dodano   1  
  Loading
Marcin Wiącek

Marcin Wiącek / fot. youtube.com

Prof. Marcin Wiącek został zaakceptowany przez polskich senatorów na urząd Rzecznika Praw Obywatelskich, kończąc tym samym roczną batalię w parlamencie.
  • Nowy RPO w pierwszych chwilach przedstawił krótką wizję sprawowania jednego z ważniejszych urzędów w polskim państwie.
  • W rozmowie z dziennikarzami wyznał, że zamierza stawać w obronie osób pokrzywdzonych przez polską aparaturę sądowniczą, udzielając im wsparcia np. na komisariatach.
  • Jego zdaniem polski rząd powinien jak najszybciej spełnić wyrok TSUE w sprawie reformy sądownictwa i zawiesić Izbę Dyscyplinarną.
  • Zobacz także: Braun po raz kolejny wyrzucony z obrad Sejmu. Farsa w parlamencie

Po blisko rocznej dyskusji i zaciętej batalii o powołanie nowego Rzecznika Praw Obywatelskich, Senat zatwierdził kandydaturę prof. Marcina Wiącka na to stanowisko. Za przyjęciem profesora głosowało 93 senatorów, 5 wstrzymało się, natomiast nikt nie zagłosował przeciw. Dzięki prawie jednomyślności polskiego parlamentu wakat na RPO powstały po odejściu Adama Bodnara może zostać uzupełniony.

Jest to dla mnie ogromny zaszczyt. Moim credo przez najbliższe pięć lat będzie ochrona godności każdej osoby, która przyjdzie do biura RPO z prośbą o pomoc. Każda osoba uzyska moją pomoc i do tego się zobowiązuję

– powiedział nowy RPO.

W rozmowie z dziennikarzami przedstawił krótką wizję jaką zamierza spełnić w roli Rzecznika Praw Obywatelskich. Jego głównym celem będzie wspieranie obywateli w najtrudniejszych sytuacjach życiowych w tym natury prawnej.

Jeszcze nie wiem, co będzie moją pierwszą decyzją. Przede wszystkim będę chciał wystąpić do Komendanta Głównego Policji w sprawie wrażliwości policjantów w stosunku do zatrzymywanych. Chciałbym również spotkać się z organizacjami pozarządowymi i zająć się problemami osób najbardziej wykluczonych

– obiecał Wiącek.

Podkreślił on również, to że polska konstytucja jest najwyższym i najważniejszym aktem prawnym, którego należy przestrzegać. Potępił on jednak dotychczasowe praktyki w kwestii wyższości polskiego prawa nad prawem unijnym twierdząc, że jak do tej pory państwo nie dawało obywatelom odpowiedniego przykładu.

Państwo bardzo często zachęca obywateli do tego, aby swoje spory rozstrzygali poza sądami. W kwestii sporu pomiędzy wyższością prawa unijnego nad prawem polskim państwo nie daje obywatelom dobrego przykładu

– stwierdził.

Dodał, że w kwestii sporu Trybunału Sprawiedliwości z polskim rządem stoi po stronie brukselskiej oligarchii, oczekując jak najszybszego zawieszenia Izby Dyscyplinarnej.

Uważam, że Izba Dyscyplinarna powinna zawiesić swoją działalność. Należy jak najszybciej wykonać postanowienie TSUE

– powiedział Marcin Wiącek, jasno pokazując, że jego zdaniem prawo unijne stoi wyżej niż polskie przepisy.

onet.pl

Subskrybuj
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Najstarsze
Najnowsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze
DEBIL
Gość
DEBIL
22 lipca 2021 07:18

“w sprawie wrażliwości policjantów”? – ten facet jest z księżyca? Bezprawne represje protestujących, zatrzymania, terroryzowanie poprzez media, segregacja sanitarna…, a ten się będzie zajmował wrażliwością. To nie jest nawet śmieszne.

POLECAMY