“Lex TVN” w Sejmie dopiero w sierpniu. PiS potrzebuje więcej głosów?

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Ryszard Terlecki

Ryszard Terlecki / fot. Kancelaria Sejmu / Krzysztof Białoskórski Wikimedia Commons

Wbrew doniesieniom, Sejm w najbliższych dniach nie zajmie się kwestią nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji. Głos w tej sprawie zabrał szef klubu PiS Ryszard Terlecki. Powiedział, że nowelizacja wejdzie pod głosowanie prawdopodobnie w sierpniu. Według komentatorów, PiS nadal szuka większej liczby głosów do poparcia tej ustawy.
  • PiS złożyło projekt noweli ustawy o radiofonii i telewizji w Sejmie. Nie zostanie on jednak poddany pod głosowanie w bieżących obradach polskiego parlamentu.
  • Lex TVN spotkał się z falą negatywnych ocen. Krytyczne głosy płyną z opozycji, ale także z Waszyngtonu i Brukseli, a nawet z wewnątrz obozu rządzącego. Podzielona w tej kwestii jest nawet Konfederacja, gdzie narodowcy posiadają przeciwne zdanie do wolnościowców.
  • Szef klubu PiS Ryszard Terlecki przyznał, że ustawa o nowelizacji KRRiT trafi pod obrady Sejmu w sierpniu.
  • Szef sejmowej Komisji Kultury i Środków Przekazu wskazał, że komisja zajmie się projektem w przyszłym tygodniu.
  • Zobacz także: Niedźwiedzki ustalał pozycje utworów listy przebojów Trójki. Są dowody

Prawo i Sprawiedliwość przygotowało i złożyło w Sejmie projekt nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji. Ustawa może spowodować, że stacja TVN straci koncesję na nadawanie. Ostatecznym rozwiązaniem dla stacji może być jej sprzedaż przez obecnego właściciela, czyli amerykański koncern Discovery. Z ustaleń dziennikarzy wynika, że Lex TVN wejdzie pod obrady Sejmu w sierpniu.

Projekt, złożony w Sejmie przez grupę posłów z Markiem Suskim na czele, dotyczy przyznawania koncesji mediom należącym do zagranicznego kapitału. Wprowadza zasadę, że w Polsce mogą nadawać tylko takie media, w których udział zagranicznego kapitału nie przekracza 49 procent. Chyba że nadawca ma siedzibę na terenie Europejskiego Obszaru Gospodarczego, a więc Unii Europejskiej, Islandii, Norwegii i Liechtensteinu.

Politycy PiS przekonują, że nowe prawo ma chronić polskie media przed przejęciem przez kapitał rosyjski, chiński czy arabski.

„Trzeba chronić Polskę przed wejściem tu (…) podmiotów z krajów, które nam są wrogie”

– mówił niedawno Marek Suski.

Terlecki: Lex TVN w Sejmie w sierpniu

Projekt Lex TVN spotkał się z falą negatywnych ocen. Krytyczne głosy płyną z opozycji, ale także z Waszyngtonu i Brukseli, a nawet z wewnątrz obozu Zjednoczonej Prawicy. Podzielona w tej kwestii jest nawet Konfederacja, gdzie narodowcy posiadają przeciwne zdanie do wolnościowców.

Wczoraj, mimo wcześniejszych doniesień, komisja kultury nie zajęła się Lex TVN. Dopytywany przez dziennikarzy, czy zmiana terminu spowodowana jest tym, że PiS nie ma większości dla przegłosowania projektu, Terlecki odpowiedział retorycznym: “no jak?”. Wskazał, że Sejm zajmie się Lex TVN w sierpniu.

Szef sejmowej Komisji Kultury i Środków Przekazu z PiS, Piotr Babinetz, poinformował, że komisja zajmie się projektem w przyszłym tygodniu.

rmf24.pl

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY