Wiceprzewodnicząca PE: Komisja powinna zablokować fundusze unijne dla Polski

Dodano   2
  LoadingDodaj do ulubionych!
Katarina Barley

Katarina Barley / fot. flickr.com

Wiceszefowa Parlamentu Europejskiego Katarina Barley wezwała do blokady środków unijnych dla Węgier i Polski.
  • Wiceszefowa Parlamentu Europejskiego udzieliła wywiadu dla niemieckich mediów. Stwierdziła w nim, że Komisja Europejska powinna niezwłocznie zablokować fundusze unijne Węgrom oraz Polsce.
  • Jej zdaniem w obu tych krajach rażąco łamane są podstawowe zasady demokracji. Według Barley, szczególnie trudna sytuacja jest obecnie na Węgrzech rządzonych przez Viktora Orbana.
  • Jesienią rozpoczną się pierwsze postępowania, które mogą doprowadzić do cięcia środków unijnych dla takich krajów jak Węgry i Polska.
  • Zobacz także: Anglia wprowadza segregację sanitarną obywateli. Nowe przepisy od końca września

W rozmowie z niemieckimi mediami, Barley twierdzi, że Komisja Europejska powinna zablokować fundusze unijne dla Polski i Węgier. Jej zdaniem jest to kwestia niecierpiąca zwłoki, gdyż w jej opinii, w obu krajach łamane są zasady demokracji.

„Komisja powinna działać niezwłocznie i zablokować fundusze unijne, przede wszystkim Węgrom, ale także Polsce”

– powiedziała Barley gazetom grupy medialnej Funke.

„W obu tych państwach mamy do czynienia z deficytami w zakresie przestrzegania demokratycznych zasad, a sytuacja się pogarsza, zarówno na Węgrzech, jak i w Polsce”

– dodała.

Według wiceprzewodniczącej Parlamentu Europejskiego, zablokowanie środków dla rządów obu państw uderzyłoby głównie w ekipy rządowe, nie obywateli. Zdaniem Barley najgorsza sytuacja jest obecnie na Węgrzech rządzonych przez Viktora Orbana.

„On i jego rząd dokonali tak poważnych zmian we wszystkich filarach demokracji, że nie można już tam mówić o demokratycznych warunkach”

– uważa Barley.

Krytycy zarzucają zarówno węgierskiemu, jak i polskiemu rządowi, wywieranie wpływu na wymiar sprawiedliwości niezgodne z unijnymi standardami. Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen zapowiedziała, że jesienią rozpoczną się pierwsze postępowania doprowadzające do cięcia środków unijnych. Brukselscy demo-liberałowie chcą za wszelką cenę zablokować fundusze unijne dla Polski. Są to środki, z których finansowany ma być program Zjednoczonej Prawicy “Polski Ład”. Według doniesień rządowych, Polska otrzyma z budżetu UE 770 mld zł.

Komisja Europejska opublikuje we wtorek w Brukseli swój roczny raport na temat praworządności w państwach członkowskich.

tvp.info

Subskrybuj
Powiadom o
2 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY