Polska odsprzeda szczepionki przeciw COVID-19? Powodem spadające tempo szczepień

Dodano   0  
  Loading
szczepionka COVID

Szczepionka na COVID-19 / Fot. pixabay

Możliwe, że w przyszłym tygodniu rząd odsprzeda pierwszą partię szczepionek przeciwko koronawirusowi. Może chodzić nawet o cztery miliony dawek, które przechowywane są w magazynach Agencji Rezerw Strategicznych. Informację podają reporterzy RMF FM. Według wstępnych ustaleń, szczepionki trafią na Ukrainę i do krajów bałkańskich.

Polska chce odsprzedać preparaty z najkrótszym terminem przydatności do użycia. Nie będziemy natomiast sprzedawać jednodawkowego preparatu Johnson & Johnson. Szczepionka jest najłatwiejsza w użyciu i ma najdłuższy okres ważności. Polska odsprzeda szczepionki firmy AstraZeneca, jak i szczepionki Moderny i Pfizera, w zależności od tego o jaki preparat wnioskowały dane kraje.

“W chwili obecnej mamy około pięciu milionów szczepionek w magazynach. Najważniejsze dla nas jest wyszczepienie społeczeństwa, ale możemy odsprzedać w granicach czterech milionów biorąc pod uwagę najbliższe dostawy szczepionek do Polski”

– mówi szef ARS Michał Kuczmierowski.

Polska odsprzeda szczepionki. Zainteresowanych 26 krajów

Chęć odkupienia szczepionek zgłosiło 26 krajów. Łącznie może chodzić nawet o 40 milionów dawek. To, czy aż tyle sprzedamy, będzie zależało od kolejnych dostaw i tempa szczepień. Na sprzedaży preparatów nie zarobimy, bo zabrania tego umowa Komisji Europejskiej, która negocjowała dostawy do krajów UE.

Polska odsprzeda więc szczepionki w takiej cenie jaką zapłaciła. W niektórych przypadkach jest możliwe bezpłatne odstąpienie części dawek.

Zanim jednak dojdzie do finalizacji sprzedaży szczepionek, trzeba skonstruować umowy odsprzedaży. Chodzi o to, żeby nie została złamana umowa z UE. Problem polega na tym, że w ramach unijnych zakupów, nie można ujawniać ceny w której preparaty KE kupiła od poszczególnych producentów. Regulacje unijne zabraniają zarobku na sprzedaży szczepionek przeciw COVID-19.

Przy okazji Wojciech Andrusiewicz zapewnia, że nie zabraknie szczepionek w Polsce, nawet jeżeli program szczepień przyspieszy.

W Polsce od końca grudnia, kiedy ruszyły szczepienia przeciwko Covid-19, wykonano ponad 32,8 mln szczepień – czytamy na rządowych stronach. W pełni zaszczepionych jest ponad 16,3 mln osób.

rmf24.pl

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY