- Sprawa nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji ma być procedowana na najbliższym posiedzeniu Sejmu. Podzielony w jej sprawie jest nie tylko obóz rządzący, ale i Konfederacja.
- Wśród Konfederatów linia podziału przebiega według przynależności partyjnej. Narodowcy na czele z Robertem Winnickim prawdopodobnie zagłosują za. Po drugiej stronie są wolnościowcy z Arturem Dziamborem na czele, którzy prawdopodobnie będą przeciw.
- Podczas głosowania ma nie obowiązywać dyscyplina partyjna, każdy z posłów zagłosuje według własnych poglądów oraz własnego sumienia.
- Zobacz także: Koronawirus w Polsce. Znamy najnowsze dane Ministerstwa Zdrowia. Wykonano 47 tys. testów.
Sprawa nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji ma być głosowana na najbliższym posiedzeniu Sejmu. Jeszcze kilka dni temu wydawało się, że Lex TVN upadnie, bo nie ma dla niego poparcia w obozie rządzącym. Porozumienie zapewnia, że nie poprze przepisów w takim kształcie i domaga się poprawki. Onet informuje, że pomocną dłoń do partii Jarosława Kaczyńskiego może wyciągnąć Konfederacja. Oficjalnie partia krytykuje propozycję, ale wewnętrznie Konfederacja jest mocno podzielona ws. Lex TVN. W obrębie ugrupowania ścierają się dwie frakcje: wolnościowa i narodowa.
Opcja wolnościowa zwraca uwagę na swobodę przepływu kapitału. Artur Dziambor przyznaje, że są pewne różnice, ale wątpi, aby frakcja narodowa w Konfederacji zdecydowała się poprzeć projekt tej ustawy.
Konfederacja podzielona ws. Lex TVN. Robert Winnicki popiera projekt PiS
Po jednym z ostatnich wpisów posła Roberta Winnickiego należy nabrać dystansu do słów Dziambora. Winnicki bowiem w sposób jasny i oczywisty zadeklarował swoje poparcie dla ustawy PiS.
“Czy wolny rynek jest celem samym w sobie czy też jest narzędziem w realizacji interesów narodowych? Oczywiście jest narzędziem. Czasami trzeba to narzędzie dostosować gdy chodzi o strategiczne dziedziny życia narodowego jak np. energetyka czy właśnie – obieg informacji.”
– napisał na Twitterze szef Ruchu Narodowego.
Czy wolny rynek jest celem samym w sobie czy też jest narzędziem w realizacji interesów narodowych? Oczywiście jest narzędziem. Czasami trzeba to narzędzie dostosować gdy chodzi o strategiczne dziedziny życia narodowego jak np. energetyka czy właśnie – obieg informacji.#lexTVN
— Robert Winnicki (@RobertWinnicki) July 20, 2021
Na czele opcji narodowej w Konfederacji, która ma skłaniać się do poparcia Lex TVN, ma stać właśnie Robert Winnicki.
Dziambor zaznacza głos wolnościowców w kwestii nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji
Odmiennego zdania jest przedstawiciel wolnościowców wśród Konfederatów. Artur Dziambor w swoim wpisie na Twitterze wyraźnie zaznaczył, że będzie głosował przeciw projektowi nowelizacji PiS.
“Tej ustawy zwyczajnie nie wolno poprzeć nikomu, kto ma jakkolwiek wolnorynkowe podejście do świata. To nie jest żadna walka z obcym kapitałem, to jest walka władzy z mediami, którym zdarza się krytycznie patrzeć na jej poczynania. Ta ustawa nigdy nie powinna się pojawić. Wstyd!”
– napisał Dziambor.
Tej ustawy zwyczajnie nie wolno poprzeć nikomu, kto ma jakkolwiek wolnorynkowe podejście do świata. To nie jest żadna walka z obcym kapitałem, to jest walka władzy z mediami, którym zdarza się krytycznie patrzeć na jej poczynania. Ta ustawa nigdy nie powinna się pojawić. Wstyd! https://t.co/o24xDStgYi
— Artur E. Dziambor (@ArturDziambor) July 20, 2021
Tarcia wewnątrz obozu Konfederatów są częstym zjawiskiem i mogą one zaważyć na wyniku głosowania nad nowelizacją ustawy o radiofonii i telewizji. Kluczowe decyzje ws. nowelizacji ustawy o KRRiT mają zapaść w dyskusji zaplanowanej na wtorek wieczór. Podczas głosowania nad ustawą anty-TVN, Konfederatów ma nie obowiązywać dyscyplina partyjna.
wprost.pl