- Według sondażu CBOS największym zaufaniem wśród Polaków cieszy się Andrzej Duda. Na podium znaleźli się również Szymon Hołownia oraz Mateusz Morawiecki.
- Z badania wynika, że najmniejszym zaufaniem wśród wyborców cieszą się Jarosław Kaczyński, Zbigniew Ziobro oraz Donald Tusk.
- Sondaż przeprowadzono w dniach od 1 do 11 lipca 2021 roku na reprezentatywnej imiennej próbie pełnoletnich mieszkańców Polski.
- Zobacz także: Postępowa lewica odlatuje! “Chęć posiadania własnych dzieci to element rasizmu”
Sondaż zaufania wyborców otwiera Andrzej Duda. Badanie wskazuje, że prezydent zajmuje pierwsze miejsce z największym zaufaniem wyborców. Jego wynik w ankiecie CBOS pozostaje bez zmian w stosunku do ubiegłego miesiąca. Z kolei nie ufa mu 36 proc. badanych (spadek o 1 pkt. proc.).
Na drugim miejscu znalazł się lider Polski 2050, do którego zaufanie zadeklarowało w lipcu 41 proc. badanych. Hołowni nie ufa 24 proc. respondentów (spadek o 3 pkt. proc.).
Na trzecim miejscu uplasował się premier, który może liczyć na 40-procentowe zaufanie (spadek o 1 pkt. proc.); tyle samo badanych – 40 proc. – nie ufa Morawieckiemu (spadek o 2 pkt. proc.).
Kolejne, czwarte miejsce – w rankingu zaufania zajął prezydent Warszawy, wiceszef PO Rafał Trzaskowski z 34-procentowym zaufaniem (spadek o 2 pkt. proc.) oraz 39-procentowym poziomem nieufności (spadek o 1 pkt. proc.). Na następnym miejscu znalazł się lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz (31 proc. zaufania, 24 proc. nieufności).
Sondaż zaufania wyborców. Komu Polacy ufają najmniej?
Według sondażu największą nieufność badani wyrazili w lipcu wobec prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego (52 proc.). Na drugim miejscu pod tym względem znalazł się minister sprawiedliwości, prokurator generalny Zbigniew Ziobro (47 proc.). Podium w tej kategorii zamyka szef Platformy Obywatelskiej, były premier Donald Tusk (45 proc.).
Sondaż przeprowadzono w dniach od 1 do 11 lipca 2021 roku w ramach procedury mixed-mode na reprezentatywnej próbie pełnoletnich mieszkańców Polski.
CBOS podkreślił, że każdy respondent wybierał samodzielnie jedną z metod: wywiad bezpośredni z udziałem ankietera (metoda CAPI), wywiad telefoniczny po skontaktowaniu się z ankieterem CBOS (CATI) (dane kontaktowe respondent otrzymywał w liście zapowiednim od CBOS) oraz samodzielne wypełnienie ankiety internetowej, do której dostęp był możliwy na podstawie loginu i hasła przekazanego respondentowi w liście zapowiednim od CBOS.
wpolityce.pl