Benzyna będzie jeszcze droższa. Wszystko dzięki Unii Europejskiej. Zobacz ile będziesz płacił za paliwo

Dodano   7  
  Loading
Dystrybutor paliw

Dystrybutor paliw / fot. pxhere.com

Nowa dyrektywa unijna związana z Europejskim Zielonym Ładem przyniesie drastyczne podwyżki cen paliw oraz węgla. Zdaniem "Rzeczpospolitej" Polska nie ma planu łagodzenia skutków tych zmian. Na skutek regulacji benzyna może podrożeć do 8 zł za litr a cena tony węgla o 100 zł.
  • Komisja Europejska ogłosiła w środę pakiet unijnych regulacji zwanych Europejskim Zielonym Ładem. Zmiany dyrektyw mają wprowadzić podwyżki cen benzyny i węgla.
  • Według “Rzeczpospolitej”, ceny benzyny i węgla mają zwiększyć się z powodu nałożenia przez Unię dodatkowych podatków akcyzowych, które uwzględniać mają wartość opałową surowca.
  • Według ustaleń w ramach Europejskiego Zielonego Ładu, dyrektywę należy wdrożyć od 1 stycznia 2023.
  • Zobacz także: Social w USA nabiera rozpędu. Wujek Biden daje “amerykańskie 500+”

Komisja Europejska ogłosiła 14 lipca pakiet propozycji unijnego prawa zwany Europejskim Zielonym Ładem. W pakiecie tym znalazł się też projekt zmian dyrektywy 2003/96/WE dotyczącej opodatkowania wyrobów energetycznych. Szykują się unijne podwyżki cen paliw.

Unijne podwyżki cen rezultatem dodatkowych podatków akcyzowych

Według “Rz” w praktyce wspomniana przez KE likwidacja ulg może oznaczać, że znikną stosowane w Polsce obniżone stawki dla olejów opałowych do ogrzewania domów mieszkalnych. Ceny benzyny i węgla mają zwiększyć się z powodu nałożenia przez Unię dodatkowych podatków akcyzowych, które uwzględniać mają wartość opałową surowca.

“Jednak w przedstawionej propozycji utrzymano pewne preferencje, m.in. dla paliw wykorzystywanych do celów rolniczych. Gdy przyjrzeć się bliżej proponowanym zmianom, widać rewolucję w systemie opodatkowania paliw płynnych, gazu, węgla i elektryczności” – ocenia dziennik.

“Minimalne stawki akcyzy mają zależeć już nie od ilości danego produktu wyrażonej w litrach czy kilogramach, ale od wartości opałowej wyrażonej w gigadżulach” – dodaje.

“Gdy przyjrzeć się wysokości nowych stawek, widać wyraźnie, że nowy system ma zniechęcić do stosowania tradycyjnych paliw. Realna stawka akcyzy na benzynę może wzrosnąć nawet dwukrotnie (choć wiele zależy tu od zmiennych, takich jak wartość energetyczna danego typu paliwa). Dziś wynosi ona 1514 zł za 1000 litrów. W efekcie, jako że akcyza wchodzi do podstawy opodatkowania VAT, cena detaliczna benzyny mogłaby osiągnąć nawet 8 zł za litr” – podje.

“Podobnie przedstawia zmiany dotyczące akcyzy na węgiel. “Stawka akcyzy od węgla kamiennego już dziś jest określona w gigadżulach, co ułatwia porównanie. Według ustawy o akcyzie wynosi ona 1,28 zł na 1 GJ. Po zmianie wyniosłaby 0,9 euro za 1 GJ, co przy dzisiejszym kursie tej waluty daje ok. 4,13 zł. Przyjmując, że popularne gatunki węgla mają wartość energetyczną 23,8 GJ za tonę, cena detaliczna każdej tony węgla mogłaby wzrosnąć o ok. 100 zł, tj. nawet kilkanaście procent” – przewiduje.

Według ustaleń w ramach Europejskiego Zielonego Ładu, dyrektywę należy wdrożyć od 1 stycznia 2023. Unijne podwyżki cen paliw i węgla są efektem przyjęcia przez kraje członkowskie tzw. planu odbudowy UE oraz uwspólnotowienia długu.

rmf24.pl

Subskrybuj
Powiadom o
guest
7 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze
Dymitr Ogonowski
Gość
Dymitr Ogonowski
16 lipca 2021 12:28

Tylko, co można zrobić? Wy, związani z Ruchem Narodowym Winnickiego, też nie chcecie być opozycją antysystemową. Deklarujecie lojalność wobec obecnego państwa (według mnie nie jest to polskie państwo narodowe). Wyborów tak, by mieć większość, przy obecnym układzie sił w mediach “Konfederacja” nie wygra. Może mieć te 6-8 %. To daje jej stołki poselskie a tym, co chcą znieść te sztuczne zawyżanie cen benzyny, nic nie daje.

Jan
Gość
Jan
17 lipca 2021 01:00

Pustaku, nie umiesz czytać?…
To twoja zasrana srunia podnosi podatek a nie polski rząd!
POmuną śmierdzisz jak Tuskwa.

Młotek na Rząd
Gość
Młotek na Rząd
20 lipca 2021 15:41
Reply to  Jan

Kojarzysz PiSiorze, kto podpisał Nowy Zielony Ład i uwspólnotowienie długów UE?

Dymitr Ogonowski
Gość
Dymitr Ogonowski
16 lipca 2021 12:34

Dlatego ja odszedłem z polskich przekonań narodowych na rzecz Rosji, bo w Polsce nie ma na kogo liczyć z klasy politycznej. Rosja nie potrzebuje obecnych ziem Polski ale jak władza natowskie wplątają Polskę do wojny z Rosją np. z powodu banderowskich interesów, to będę za Rosją. Upadek natowsko-probanderowsko-pisowskiego państwa jest w moim interesie. Wówczas może Putin (albo jego następca) obniży te opodatkowanie paliw i zniesie unijne ograniczenia.

Dymitr Ogonowski
Gość
Dymitr Ogonowski
16 lipca 2021 14:57

W ogóle powinno się w ramach antyzachodnie sabotażu, kupować na lewo węgiel od górników z biedaszybów i palić w węglem.

Dymitr Ogonowski
Gość
Dymitr Ogonowski
16 lipca 2021 14:57

tzn. palić węglem.

Anna
Gość
Anna
5 sierpnia 2021 09:16

Wyjdźmy z tej dziadowskiej “łuni”, przegońmy z Polski okrągłostołową sitwę – wszystkie po 89r rządzące partie. Pastuchy na żołdzie żydomasoneri.

POLECAMY