Podwyżki wynagrodzeń polityków! W tej sprawie są wyjątkowo zgodni

Dodano   1  
  Loading
Polscy politycy

Polscy politycy / fot. Kancelaria Sejmu/Rafał Zambrzycki Wikimedia Commons

O 2 tys. zł wzrośnie ryczałtowa kwota, jaką posłowie i senatorowie otrzymują na działalność swoich biur. Po podwyżkach tej części wynagrodzeń, kwoty sięgają nawet blisko 20 tys. zł.
  • Po zmianie kwoty ryczałtu na biuro poselskie, kwota ta wynosi ponad 17 tys. zł. Została podwyższona o 2 tys. zł i jest to najwyższa tego typu podwyżka w historii.
  • Według Centrum Informacyjnego Senatu, głównym motywem podwyżki ryczałtu był przede wszystkim rosnący koszt wynagrodzeń pracowników biur oraz inflacja.
  • Według senatora Tomasza Głogowskiego z KO, podwyżka ryczałtu jest odpowiedzią na obniżone w 2018 wynagrodzenia poselskie i senatroskie.
  • Zobacz także: Bodakowski: Żydzi przeciw niepodległości Polski [OPINIA]

Po zmianach kwota ta wynosi 17,2 tys. Podwyżki wynagrodzeń polityków sprawiają, że nawet najmocniej zwalczające się obozy polityczne potrafią dojść do porozumienia.

“Marszałkowie Sejmu Elżbieta Witek z PiS i Senatu Tomasz Grodzki z KO, choć reprezentują rywalizujące ze sobą obozy, w tej sprawie doszli do porozumienia” – pisze “Rzeczpospolita.

Wspólne zarządzenie miało zostać podpisane 7 lipca.

“Kilka dni temu otrzymaliśmy informację z kancelarii o zarządzeniu podwyższających ryczałt” – cytuje senatora Krzysztofa Słonia z PiS “Rzeczpospolita.

“Czas pandemii nie wydaje się być najbardziej fortunnym momentem. Choć, jak pokazuje doświadczenie, tego typu decyzje zawsze spotykają się z negatywnym odbiorem” –powiedział senator Koalicji Obywatelskiej Tomasz Głogowski.

Rekordowe podwyżki wynagrodzeń polityków w ramach ryczałtu na biura poselskie

Z danych Centrum Informacyjnego Senatu wynika, że jest to najwyższa podwyżka ryczałtu na prowadzenie biura poselskiego w historii. Zdaniem senatora Słonia prawdopodobnym powodem takiego stanu rzeczy jest “zgłaszanie przez parlamentarzystów, szczególnie z tych dużych miast, wzrostu wydatków związanych z wynajmowaniem lokali na biura główne i filie oraz wzrost kosztów zatrudnienia”.

Według CIS głównym motywem podwyżki ryczałtu był przede wszystkim rosnący koszt wynagrodzeń pracowników biur i podkreśla, że winna jest przede wszystkim inflacja i większe składki na ubezpieczenia i Fundusz Pracy.

“Jeśli ktoś chce zatrudniać dwóch pracowników i jednocześnie ponosi koszty biura, trudno jest zapewnić konkurencyjne wynagrodzenie. A przecież w biurach powinny pracować osoby o kompetencjach przydatnych dla mieszkańców” – powiedział senator Głogowski.

Polityk dodaje, że podwyżki wynagrodzeń polityków wynikają z niskiego uposażenia poselskiego i senatorskiego. W 2018 roku ich pensje zostały obniżone z ok 10 tys. zł do 8 tys. zł brutto.

dorzeczy.pl

Subskrybuj
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Najstarsze
Najnowsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze
Andrzej
Gość
Andrzej
16 lipca 2021 15:28

Sukinsyny

POLECAMY