Polska zakupi 250 amerykańskich czołgów Abrams. “To nowa jakość w uzbrojeniu wojsk lądowych”

Dodano   4
  LoadingDodaj do ulubionych!
Czołg Abrams

Czołg Abrams / Fot. flickr.com

O zakupie polskiej armii poinformowali wicepremier ds. bezpieczeństwa Jarosław Kaczyński oraz minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak. Według ich komunikatu, Polska zakupi 250 czołgów Abrams.
  • Konferencja, na której wicepremier wraz z ministrem obrony narodowej ogłosili zakup czołgów odbyła się na terenie Warszawskiej Brygady Pancernej.
  • Polska zakupi 250 amerykańskich czołgów III generacji Abrams M1A2 SEPv3. Politycy zapewniają, że jest to najnowocześniejsza wersja amerykańskiego czołgu.
  • Według szefa MON dostawy nowego sprzętu do Polski rozpoczną się od przyszłego roku.
  • Zobacz także: Dzieci z domu dziecka są zmuszane do szczepień? Posłowie interweniują

Konferencja miała miejsce na terenie 1. Warszawskiej Brygady Pancernej. Obaj politycy poinformowali o nowym kontrakcie dla Wojska Polskiego. Polska zakupi 250 amerykańskich czołgów III generacji Abrams M1A2 SEPv3. To najnowocześniejsza pod względem technicznym wersja amerykańskiego czołgu, która weszła na wyposażenie wojska USA w latach 2019-2020.

„Mamy dla państwa bardzo dobrą wiadomość: nasza armia w krótkim czasie – pierwsze dostawy, jeśli wszystko dobrze pójdzie, już w przyszłym roku – wzbogaci się o dużą liczbę najnowocześniejszych w tej chwili na świecie (…) czołgów Abrams”

– powiedział wicepremier ds. bezpieczeństwa, prezes PiS Jarosław Kaczyński.

Podkreślił, że chodzi o najnowszą wersję czołgów, „która wchodzi dopiero, jak to się mówi, na uzbrojenie armii amerykańskiej”. Zapowiedział również prace nad rozbudową Polskich Sił Zbrojnych.

Najnowocześniejsze czołgi M1A2 ABRAMS SEPv3 to poważna siła, która będzie stanowić mocną obronę naszego kraju. Opracowujemy również projekt działań rozbudowy i wzmocnienia Polskich Sił Zbrojnych

– dodał wicepremier.

My stosujemy zasadę, że kto chce pokoju, ten musi szykować się do wojny. Otóż chcemy pokoju, ale w razie nieszczęścia nasza obrona będzie mocniejsza

– dodał wicepremier.

Polska zakupi 250 amerykańskich czołgów w celu odstraszenia agresorów

Głos zabrał także minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak. Szef MON zapewnia, że czołgi zostały sprawdzone w boju i zostaną sprowadzane do Polski od przyszłego roku.

Zamawiamy najnowocześniejsze czołgi w wersji najlepiej wyposażonej. Zostały one sprawdzone w boju. Wojsko Polskie będzie wyposażone w czołgi od przyszłego roku, przez co wzmacniamy zdolności obronne Polski

– powiedział Mariusz Błaszczak.

Szef resoru obrony przekazał także, że zamówienie obejmuje pakiet logistyczny i szkoleniowy. Planowana jest także rozbudowa niezbędnej infrastruktury.

Te czołgi będą na pierwszej linii obrony. Ich zadaniem będzie odstraszanie potencjalnego agresora

– dodał Błaszczak.

Minister obrony narodowej przekazał także, że zakup nowych czołgów nie wpłynie na realizowanie innych programów modernizacyjnych polskiej armii.

tvp.info, dorzeczy.pl

Subskrybuj
Powiadom o
4 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY