Muzułmański mord honorowy w Syrii. Rodzina wydała wyrok na kobietę. Nie chciała wyjść za mąż

Dodano   2
  LoadingDodaj do ulubionych!
Muzułmański mord honorowy w Syrii. Rodzina wydała wyrok na kobietę. Nie chciała wyjść za mąż

Muzułmański mord honorowy w Syrii. Rodzina wydała wyrok na kobietę. Nie chciała wyjść za mąż

Zginęła 18-letnia dziewczyna, która odmówiła swojej rodzinie wyjścia za mąż za proponowanego jej przez nich kandydata na męża. Dramat rozegrał się we wsi Hasakah na północy Syrii i wzniecił liczne reakcje w mediach społecznościowych.
  • Portal Al-Monitor opisuję sytuację mordu honorowego, który miał miejsce na początku lipca w północnej Syrii. Kobieta została zamordowana przez rodzinę oraz współczłonków swojego plemienia ze względu na brak chęci poślubienia kuzyna.
  • Portal dokładnie opisuje śmierć kobiety, która została rozstrzelana w opuszczonym domu.
  • Tragedia na Bliskim Wschodzie wywołała lawinę reakcji w mediach społecznościowych. Głos zabrali przedstawiciele lokalnych elit, duchowieństwa oraz dziennikarze i aktywiści społeczni.
  • Zobacz także: Skandaliczny wyrok sądu ws. Strajku Kobiet. “Grzeczny protest nie miałby sensu”

Syryjscy aktywiści udostępnili ostatnio w mediach społecznościowych wideo, pokazujące grupę młodych mężczyzn zabijających 18-letnią Eidę al-Hamoudi na terenach wiejskich prowincji Hasakah. Mord honorowy w Syrii miał podłoże plemienne.

Na filmie grupa młodych mężczyzn zaciągnęła dziewczynę do opuszczonego domu. Odśpiewywali oni pieśni wzywające do zemsty i zmywające wstyd i hańbę. Dziewczyna została rzucona na ziemię. Sprawcy strzelali do niej wielokrotnie, dziewczyna błagała o litość. W końcu została brutalnie zabita w imię zachowania honoru rodziny.

Mord honorowy w Syrii efektem plemiennych porachunków

Źródła ze wsi Hasakah donoszą, że Hamoudi została zabita, ponieważ odmówiła poślubienia swojego kuzyna. Uciekła z młodym mężczyzną, którego rzekomo kochała. Była ścigana przez członków jej plemienia i zabita w opuszczonym domu na wsi al-Malikiyah, na północ od Hasakah.

Źródła podały, że młody mężczyzna, z którym rzekomo uciekła dziewczyna, poprosił jej rodzinę o rękę. Jednak odrzucili oni jego prośbę. Zwyczaje plemienne dają pierwszeństwo w małżeństwie męskim krewnym, a zalotnicy spoza rodziny lub plemienia mogą zostać odrzuceni.

Mord honorowy w Syrii stał się powodem licznych akcji w mediach. W odpowiedzi na tę zbrodnię aktywiści portali społecznościowych uruchomili arabskie hashtagi, które tłumaczy się na „prawo dziewczyny z Hasaki” i „ochronę syryjskich kobiet”. Aktywiści wzywają do ścigania tych, którzy mordują kobiety.

Fala komentarzy potępiających mord honorowy wobec kobiety w Syrii

Potępiając ohydną zbrodnię, ekspert prawa Yasmine Benshi opisała swoje stanowisko w poście na Facebooku.

„Zabili ją z zimną krwią pod pretekstem zmycia wstydu i zachowania honoru. Ponad 20 mężczyzn i kobieta zebrali się, by zabić młodą dziewczynę. Wśród nich był jej kuzyn, którego poślubienia odmówiła jej ojcu jej braciom. Czy to dowód męskości? Udowadniają, że są mężczyznami, zabijając własne ciało i krew? Czy zwyczaje i tradycje wyparły religie? Takie historie wciąż słyszymy. Potrzebujemy stu rewolucji przeciwko tym społeczeństwom”. – napisała.

Tego samego dnia syryjski duchowny Mohammad Habash napisał na swoim koncie na Facebooku o zamordowaniu Hamoudi.

„Ci złoczyńcy są popełniali przestępstwa pod pretekstem honoru. Działali bez honoru, sumienia i człowieczeństwa wobec dziewczyny, którą oskarżyli o grzech. Popełnili i sfilmowali morderstwo z premedytacją i umyślne”. – napisał Habash.

Habash wezwał duchownych do ścigania sprawców.

„Każdy muzułmanin w Syrii, który wierzy w proroka miłosierdzia, musi potępić tę zbrodnię i odrzucić wszelkie niegodziwe usprawiedliwienie zabicia tej niewinnej dziewczyny. Nie ma wyrażeń, które usprawiedliwiają tę brutalność. Jest pewne, że religia nie chroni ich w żadnej formie ani formie”. -powiedział.

Zauważył, że według islamu misją proroka Mahometa jest działanie poprzez napominanie, a nie kontrola nad wierzącymi.

„To okrutne morderstwo, którego karą jest piekło i nieszczęście” – kontynuował Habash.

Głos zabrali dziennikarze i aktywiści społeczni

4 lipca syryjski dziennikarz Akram Khuzam udostępnił na Facebooku post, który zatytułował „Naród dążący do większej brutalności”. Napisał wiadomość w reakcji na wydarzenia z północnej Syrii.

„Osiemnastoletnia dziewczyna pochodziła z Hasaki w Syrii. Po odmowie poślubienia kuzyna rodzina pomyślała, że ​​zakochała się w synu sąsiadów. Kilkunastu członków jej rodziny i sąsiadów ją rozstrzelało. W mgnieniu oka młode bestie zakończyły jej życie w gradem kul.” – czytamy.

W sprawie morderstwa głos zabrała również Limar Ibrahim, szwedzka syryjska działaczka na rzecz praw kobiet.

„Powodem zabójstw honorowych jest chaos bezpieczeństwa w Syrii. Moim zdaniem zabójstwa honorowe zawsze istniały w naszym społeczeństwie, ale platformy mediów społecznościowych rzucają na nie światło i eksponują je światu. Połączenie motywów politycznych, patriarchalnych, religijnych, społecznych i plemiennych zachęca do zabijania kobiet pod pretekstem ochrony honoru. Honor jest wart więcej niż życie kobiety.” – powiedziała Al-Monitor.

„Aby zakończyć to zjawisko, należy egzekwować obowiązujące prawo – nie zwyczaje plemienne i wspólnotowe. Należy podnosić świadomość praw kobiet. Zabójstwa honorowe zdarzają się nie tylko w czasie wojny, ale oczywiście wojna umocniła prawo dżungli, które zachęca do takich zbrodni. W przypadku braku cywilnego organu państwowego potrzebne są surowe przepisy”. – dodała.

Feministki w końcu zajmą się prawdziwym prześladowaniem kobiet?

Ibrahim podkreśliła potrzebę edukowania młodszych pokoleń i kobiet o ich prawach, aby zapobiegać zabójstwom honorowym i przypadkom przemocy wobec kobiet. Jej zdaniem „Idee feministyczne powinny być rozpowszechniane w społeczeństwie. Ta edukacja musi zacząć się wcześnie w szkołach”.

Twierdziła, że ​​rozwiązaniem zabójstw honorowych jest przełamanie tabu w społeczeństwach wschodnich.

„Powinno się rzucić światło na te zbrodnie. Powinniśmy położyć kres kulturze obwiniania ofiary, która usprawiedliwia molestowanie seksualne i morderstwo. Musimy zacząć edukować nowe pokolenia, aby pozbyć się absolutnej zależności od idei lub ludzi, skupić się na równości płci i znieść koncepcję honoru, która preferuje mężczyznę”. – dodała.

Ibrahim podsumowała swoją wypowiedź obwinianiem za taki stan rzeczy patriarchalnego społeczeństwa oraz chaosu związanego z konfliktem militarnym w Syrii.

„Niestety syryjskie kobiety stoją w obliczu patriarchalnej dyktatury i mizoginistycznego społeczeństwa. Sytuacja kobiet na obszarach opozycyjnych nie jest dużo lepsza w obliczu wyraźnego załamania bezpieczeństwa i panującego chaosu. by chronić kobiety i ich prawa”.

al-monitor.com

Subskrybuj
Powiadom o
2 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY