Strategia demograficzna zakłada ochronę ojców w miejscu pracy

Dodano   2
  LoadingDodaj do ulubionych!
Rodzina

Zdjęcie ilustracyjne. / fot. Pixabay

Strategia Demograficzna 2040 ma zachęcić Polaków do powiększania rodziny. Zakłada m.in. lepszą ochronę ojców w miejscu pracy.
  • Strategia Demograficzna 2040 ma zachęcić Polaków do powiększania rodziny. Zakłada m.in. lepszą ochronę ojców w miejscu pracy.
  • Marek Zuber, ekonomista: Działania zwiększające bezpieczeństwo, mogą zachęcać do tego, żeby w Polsce rzeczywiście rodziło się więcej dzieci.
  • Zuber proponuje też, by zadbać o bezpieczeństwo kobiet, które po porodzie wracają do pracy.
  • Zobacz także: Kolejne uderzenie w palaczy. Stołeczna radna chce zwalczyć dym papierosowy

Strategia Demograficzna 2040 dla Polski zakłada lepszą ochronę ojców w miejscu pracy. Od początku ciąży nie będą mogli zostać zwolnieni. Projekt ma przełożyć się na zwiększenie dzietności. 

Według analiz resortu rodziny i polityki społecznej to bezpieczeństwo pracy ma ogromne znaczenie przy podejmowaniu decyzji o poszerzeniu rodziny.

– Przede wszystkim właśnie tego typu działania, czyli działania zwiększające bezpieczeństwo, mogą zachęcać do tego, żeby w Polsce rzeczywiście rodziło się więcej dzieci

– mówił Marek Zuber, ekonomista.

Lepsza ochrona ojców w miejscu pracy

Strategia demograficzna ma poprawić sytuacje rodzin, nie tylko mam, ale i ojców, którzy chcą mieć dzieci. Szybciej dostępna ma być umowa na czas nieokreślony. Ograniczona ma być możliwość zawierania umów cywilno-prawnych. Do tego strategia demograficzna zakłada lepszą ochronę ojców w miejscu pracy. Ci, którzy zarabiają na dom, będą chronieni przed zwolnieniem – i to od początku ciąży małżonki. 

– Zarówno w okresie pierwszego roku, czyli żeby ochrona dotyczyła nie tylko matki, ale również ojca przed zwolnieniem z pracy

– wskazał Stanisław Szwed, wiceminister rodziny i polityki społecznej.

Dawałoby to rodzinie bezpieczeństwo finansowe, zwłaszcza wtedy, gdy pieniądze są bardzo potrzebne. Ekonomista Marek Zuber mówił, że to dobry kierunek, ale proponuje też, by zadbać o bezpieczeństwo kobiet, które po porodzie wracają do pracy.

– Na przykład zwolnienie z ZUS-u takiej mamy na przynajmniej 12 miesięcy, po to, żeby nie było kombinacji ze zwolnieniem mam wracających po przerwie do pracy 

– zaznaczył Marek Zuber.

Aktualnie w polskim prawie rodzice mogą podzielić między siebie większą część urlopu macierzyńskiego. Ponadto ojcom przysługuje dwutygodniowy urlop ojcowski. W tym roku od stycznia do maja skorzystało z niego ponad 70 tys. mężczyzn.

www.radiomaryja.pl

Subskrybuj
Powiadom o
2 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY