SONDAŻ. Kto jest najbardziej wpływowym politykiem? Polacy odpowiedzieli. Zobacz wyniki

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Tusk i Kaczyński

Tusk i Kaczyński / Fot. Flickr.com Wikimedia Commons Platforma Obywatelska RP

Za najbardziej wpływowego polityka prawicy uznawany jest Jarosław Kaczyński. Jego odpowiednikiem po przeciwnej stronie sporu politycznego jest Donald Tusk. Informacje podaje sondażownia United Surveys, która wykonała badanie dla dla „DGP” i RMF FM.
  • Sondaż United Surveys wykonany dla “DGP” oraz RMF FM wskazuje najbardziej wpływowych polityków w Polsce. Badanie brało pod uwagę podział na dwie strony sporu politycznego.
  • Według badanych liderem prawicy pozostaje Jarosław Kaczyński, który zanotował wynik 74,3 proc. Największym wygranym tego sondażu jest jednak premier Morawiecki, którego poparcie znacząco wzrosło w porównaniu do marca tego roku.
  • Po lewej stronie sporu politycznego nastąpiła zmiana. Liderem został Donald Tusk, który po powrocie do polskiej polityki zdetronizował Rafała Trzaskowskiego. Były szef Rady Europejskiej odnotował poparcie na poziomie 49 proc.
  • Zobacz także: Anglicy nie mogą przeżyć porażki. To zachowanie kibiców i piłkarzy mówi wszystko [+WIDEO]

Badanie polegało na zadaniu pytania o liderów zarówno prawicy jak i lewicy. Respondenci mieli wskazać ich spontanicznie, bez narzucania im konkretnych nazwisk oraz ugrupowań politycznych. Z badania wynika, że Kaczyński i Tusk są najbardziej wpływowymi politykami w Polsce.

Kaczyński i Tusk najbardziej wpływowymi politykami

“Dziennik Gazeta Prawna” wskazuje, że wartym odnotowania jest fakt zmiany lidera po lewej stronie sporu politycznego. Gazeta przypomina o porównaniu obecnych wyników z rezultatami sondażu z marca tego roku. W poprzednim badaniu był to Rafał Trzaskowski (prawie 36 proc. wskazań). Na drugim miejscu był Szymon Hołownia (25 proc.), a na trzecim – Borys Budka (21 proc.). Po powrocie Tuska z Brukseli diametralnie się to zmieniło.

Zdaniem gazety ponowne zaangażowanie się byłego przewodniczącego Rady Europejskiej w politykę krajową jest widoczne w wynikach sondaży. To on, z wynikiem 49 proc., jest teraz postrzegany jako lider opozycji. Notowania Trzaskowskiego i Hołowni praktycznie nie drgnęły.

Jak czytamy w „Dzienniku Gazecie Prawnej” wyjątkowe różnice w postrzeganiu liderów opozycji widać w podziale na elektoraty. W przypadku wyborców PiS 36 proc. wskazuje na Tuska, a 18 proc. na Trzaskowskiego. Z kolei elektorat Koalicji Obywatelskiej dostrzega coś na kształt dwuwładzy: Tusk zebrał 64 proc. głosów, a Trzaskowski – 62 proc. Wyraźnie spadła w stosunku do marca liczba wskazań na dotychczasowego przewodniczącego PO Borysa Budkę (z 21 do 13 proc).

Po prawej stronie sporu politycznego widać przede wszystkim wzmocnioną pozycję Mateusza Morawieckiego. Sondaż wskazuje, że ponad połowa badanych (51,2 proc.) wymienia go jako najbardziej wpływową osobę po Jarosławie Kaczyńskim (74,3 proc.). Badanie pokazuje jednak, że o ile wyniki prezesa PiS czy Zbigniewa Ziobry (na trzecim miejscu z 16,2 proc.) są słabsze niż w marcu, o tyle notowania premiera wzrosły o 30 proc.

Z badania wynika, że Kaczyński i Tusk są najbardziej wpływowymi politykami. Dziwi jednak, że wśród potencjalnych liderów prawej strony sporu politycznego zabrakło chociaż jednego przedstawiciela Konfederacji.

Sondaż przeprowadzono 5 lipca na ogólnopolskiej próbie 1000 pełnoletnich mieszkańców Polski metodą telefonicznych wywiadów kwestionariuszowych wspomaganych komputerowo (CATI).

wpolityce.pl

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY