Co Amerykanie osiągnęli w Afganistanie? Rakowski komentuje wycofanie wojsk NATO [NASZ WYWIAD]

TYLKO U NAS
Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Paweł Rakowski ekspert od Bliskiego Wschodu

Paweł Rakowski ekspert od Bliskiego Wschodu / fot. yt.com/Media Narodowe

Gościem Raportu Geopolitycznego był Paweł Rakowski. Ekspert w dziedzinie Bliskiego Wschodu omówił zagadnienie wycofywania się wojsk NATO z Afganistanu oraz skutki, jakie niesie ze sobą ta decyzja.
  • Gościem Raportu Geopolitycznego w Mediach Narodowych był Paweł Rakowski. Mówił o wycofaniu wojsk NATO, w tym głównie amerykańskich kontyngentów z Afganistanu.
  • Zdaniem eksperta Stany Zjednoczone niewiele osiągnęły w czasie swoich działań militarno-społecznych w tym państwie. Rakowski wylicza koszty oraz straty działań wojskowych w tym regionie, wskazuje na rosnącą siłę afgańskich Talibów oraz rosnący konflikt na granicy irańsko-syryjskiej.
  • Specjalista w dziedzinie Bliskiego Wschodu zauważył jednak pozytywne skutki działalności Stanów Zjednoczonych. Jego zdaniem USA odegrało ważną rolę cywilizacyjną w odbudowywaniu afgańskiego państwa.
  • Zobacz także: Premier Grecji: Nie zamkniemy ponownie gospodarki dla ochrony kilku nieszczepionych

Rakowski komentuje wycofanie wojsk NATO z tego regionu. Ekspert wyjaśnił także bieżącą sytuację w Afganistanie oraz na granicy irańsko-syryjskiej. Przedmiotem rozważań Rakowskiego były też wzajemne naloty bombowe Amerykanów oraz Syryjczyków.

Paweł Rakowski opisuje wzrost aktywności Talibów związany z postępującym wycofywaniem się wojsk Sojuszu z tego regionu.

“Po 20 latach amerykańskiej prezencji w Afganistanie widzimy, że afgańscy talibowie kontrolują 150 na 400 powiatów w tym kraju. Kontrolują realnie, lwia część kraju jest kontrolowana tymczasowo.” – powiedział Rakowski.

Zdaniem eksperta, w ciągu ostatnich dni armia afgańska poddaje się zarówno na południu, jak i na północy. Talibowie kontrolują także większość przejść granicznych i szlaków komunikacyjnych. W świetle tych faktów ekspert ocenił skutki 20 lat misji amerykańskiej w tym regionie świata.

Wycofanie wojsk NATO z Afganistanu. Ocena działań Amerykanów w tym regionie

“Ten dwudziestoletni trud, który kosztował wedle wyliczeń 150 miliardów dolarów. Tyle kosztowało stworzenie Afganistanu na nowo” – dodał ekspert.

Zdaniem Rakowskiego Stany Zjednoczone odegrały ważną rolę cywilizacyjną w kształtowaniu społeczeństwa afgańskiego. Ekspert Mediów Narodowych kontestował tym samym zdanie prezydenta Stanów Zjednoczonych, który twierdzi, że amerykanie nie pojechali do Afganistanu “budować narody”.

“Zacznijmy od tego, że w 2001 otwarto tam szkoły dla dziewcząt. (…) po co te wszystkie NGOsy, po co te wszystkie rekonstrukcje tego kraju. Amerykanie oraz zachód zawsze szukali w świecie islamu możliwości kreacji tego “liberalnego islamu”. (…) To jest postęp. Jakieś fundamenty są” – powiedział Rakowski.

Rakowski został zapytany również o politykę zagraniczną Rosji w tym obszarze po wycofaniu się wojsk amerykańskich. Tadżykistan zaapelował w środę do kierowanej przez Rosję Organizacji Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym (ODKB) o pomoc w związku z sytuacją w sąsiednim Afganistanie. Zdaniem eksperta wejście do gry Rosji oraz jej wpływ na politykę tego regionu będzie odczytany jako zwycięstwo Putina. Jest to dla niego szczególnie ważne w czasie, gdy jego środowisko polityczne czekają wybory do Dumy.

Wzajemne bombardowania na granicy irańsko-syryjskiej elementem konfliktu USA-Iran

Kolejnym tematem rozmowy były wzajemne bombardowania i ostrzeliwanie baz amerykańskich oraz syryjskich. Zdaniem Rakowskiego mamy do czynienia z kolejną odsłoną konfliktu amerykańsko-irańskiego. Specjalista w dziedzinie Bliskiego Wschodu ocenił tą sytuację jednoznacznie.

“To jest kolejna konfliktu amerykańsko- irańskiego. Chociaż bezpośrednimi wykonawcami tych ataków są pro-irackie, szyickie milicje to mają kwestię swoich porachunków z amerykanami. Wiadomo, że Iran za tym stoi. Te organizacje mają swoje, funkcjonujące życie polityczne. Iranowi zależy, żeby trochę tą Amerykę upokorzyć. ” – mówi Rakowski.

“Z jednej strony widzimy, że Amerykanie są w potrzebie tego Iranu. Z drugiej strony Iran chce też wykazać swoją pozycję siły. Władza w Iranie się zmieniła, a dla nich kwestią zasadniczą jest zrobienie resetu z Amerykanami i Arabią Saudyjską” – dodaje specjalista.

Konkludując swój przekaz, ekspert zauważył, że na Bliskim Wschodzie oraz w regionie Afganistanu nie będzie pokoju. Wycofanie wojsk amerykańskich oraz oddziałów NATO spowoduje rozwój lokalnych sił terrorystycznych, które z czasem będą przybierały na sile. Według Pawła Rakowskiego objawiać się to będzie tworzeniem wielu małych, ale groźnych państw islamskich. Będą one potencjalnym zagrożeniem terrorystycznym dla zachodu. Drugim skutkiem wycofania wojsk z tego regionu zdaniem eksperta będzie ponowna fala migracji ludności na zachód.

W dalszej części programu, Rakowski odpowiadał na pytania widzów. Zachęcamy do odtworzenia całej rozmowy dostępnej na kanale Mediów Narodowych.

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY