Słowacja: Surowsze kontrole graniczne osób niezaszczepionych

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Przejście graniczne

Przejście graniczne / Fot. Adam midor Wikimedia Commons

W poniedziałek 5 lipca rząd Słowacji nałożył surowsze kontrole na swoich granicach wewnętrznych. Celem tego działania jest przeciwdziałanie rozprzestrzenianiu się wariantu Delta COVID-19. To samo postanowienie zakłada również, że od piątku 9 lipca zostaną nałożone surowe kontrole dla przyjezdnych. Niezależnie od tego, skąd podróżują, będą musieli poddać się kwarantannie jeśli nie są w pełni zaszczepieni.
  • Słowacka policja zapowiedziała utworzenie na przejściach granicznych dodatkowych pasów dedykowanych tylko osobom zaszczepionym.
  • Prowadzone są wyrywkowe kontrole wypełniania wymaganego przy wjeździe internetowego formularza eBorder. Akcja prowadzona jest zarówno na przejściach granicznych, jak i w pociągach.
  • Osoby niezaszczepione przybywające z tzw. “czerwonej strefy” muszą obowiązkowo poddać się kwarantannie po wjeździe na terytorium Słowacji.
  • Zobacz także: Wielka Brytania znosi restrykcje. Karwelis: Boris Johnson się ugiął [NASZ WYWIAD]

Policja zapowiedziała, że na przejściach granicznych zostaną utworzone specjalne pasy tylko dla osób zaszczepionych. Oznacza to surowsze kontrole osób niezaszczepionych. Na granicy policja i wojsko sprawdzają obecnie, czy osoby wjeżdżające na Słowację zastosowały się do aktualnych zasad podróży.

W tej chwili nawet zaszczepieni muszą wypełnić internetowy formularz eBorder, jednak to osoby niezaszczepione przyjeżdżające z krajów “czerwonej strefy” muszą poddać się kwarantannie.

„Wprowadzono wyrywkowe, ale intensywne kontrole przestrzegania obowiązków osób wjeżdżających na terytorium Republiki Słowackiej przez jej granice wewnętrzne i zewnętrzne, w tym lotniska”

– powiedział rzecznik policji.

Wyrywkowe kontrole prowadzone są także w słowackich pociągach. Dodatkowo zostały zamknięte mniejsze przejścia graniczne.

Zdaniem byłego premiera i lidera opozycji, Roberta Fico (Smer-SD) kontrole osób niezaszczepionych oraz zobowiązanie ich do poddania się kwarantannie jest niezgodne z konstytucją. Zapowiedział on, że prześle to rozporządzenie do Trybunału Konstytucyjnego do rozpatrzenia.

Zamknięcie przejść granicznych przyczyniło się do wspólnych polsko-słowackich protestów. Odbyły się one na przejściach Nidzica-Lysa nad Dunajcem i w Leluchowie. Protestujący uważają, że oznacza to koniec ich wspólnych interesów.

euractiv.pl

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY