- Prezydent Andrzej Duda przekazał dzisiaj na ręce Marszałek Sejmu Elżbiety Witek projekt dotyczący realizacji inwestycji budowlanej.
- Do 2028 roku polskie władze oraz władze miasta stołecznego zostaną zobowiązane do odbudowy Pałacu Saskiego, Pałacu Bruhla oraz kamienicy przy ulicy Królewskiej.
- Po uroczystościach Premier Mateusz Morawiecki nieoczekiwanie udał się z Prezydentem Dudą na wspólny spacer ulicami Warszawy.
- Wstąpili również do kawiarni, gdzie wypili wspólnie mrożony napój i porozmawiali nie tylko ze sobą, ale również z zaskoczonymi przechodniami.
- Całość zabezpieczały Służby Ochrony Państwa oraz funkcjonariusze ze stołecznej komendy.
- Zobacz także: Projekt ustawy dotyczący odbudowy Pałacu Saskiego przekazany przez Prezydenta [+WIDEO]
Tuż po uroczystości przekazania na ręce Marszałek Sejmu projektu ustawy o przygotowaniu i realizacji odbudowy m.in. Pałacu Saskiego, Premier Mateusz Morawiecki udał się wraz z Prezydentem Andrzejem Dudą na spacer po Warszawie. Mieszkańcy Warszawy zostali zaskoczeni, że dwie najważniejsze osoby w polskim państwie przechadzają się w środku dnia po Krakowskim Przedmieściu.
📸☕️ Spotkanie premiera @MorawieckiM i prezydenta @AndrzejDuda oraz rozmowy z mieszkańcami po uroczystości przekazania projektu ustawy dot. odbudowy Pałacu Saskiego. pic.twitter.com/Q6BKonICfk
— Kancelaria Premiera (@PremierRP) July 7, 2021
Politycy udali się także do jednej z kawiarni, gdzie obaj zamówili schłodzony napój i usiedli na zewnątrz w przygotowanym zgodnie z obecnymi restrykcjami pawilonie przy kawiarni. Tam popijając kawę rozmawiali między sobą, lecz również przechodzący obok zdziwieni zaistniałą sytuacją Warszawiacy, mogli wymienić się swoimi spostrzeżeniami, a także zrobić sobie wspólne pamiątkowe zdjęcie.
☕ Prezydent @AndrzejDuda i Premier @MorawieckiM po uroczystości przekazania projektu ustawy dot. odbudowy Pałacu Saskiego. pic.twitter.com/zTH1ga6Tzb
— Kancelaria Prezydenta (@prezydentpl) July 7, 2021
Spacer i postój w kawiarni Prezydenta Andrzeja Dudy i Premiera Mateusza Morawieckiego zabezpieczały Służby Ochrony Państwa, którzy sprawdzali pod kątem bezpieczeństwa osoby chętne do rozmów z ważnymi postaciami polskiego państwa. Do pomocy zaciągnięto również stołecznych funkcjonariuszy policji.
Deklaracja o odbudowie Pałacu Saskiego została rzucona przez głowę polskiego państwa już w 2018 roku, lecz dopiero teraz narzucono rozbieg w sprawie i powołano specjalny zespół, który napisał ustawę, która zobowiązuje polskie władze do odbudowania nie tylko Pałacu Saskiego, ale również Pałacu Bruhla i kamienicy znajdującej się przy ulicy Królewskiej. Prace budowlane mają zostać przeprowadzone do 2028 roku.
wnp.pl