Duże zmiany w programie 500+. Państwo oszczędzi 300 mln zł rocznie

Dodano   2
  LoadingDodaj do ulubionych!
Zdjęcie ilustracyjne

Zdjęcie ilustracyjne / Fot. Pixabay

Od przyszłego roku ZUS przejmie od samorządów obsługę rządowego programu „Rodzina 500+”. To zmniejszy koszty o około 300 mln zł rocznie. Wnioski o wypłatę świadczenia będzie można składać tylko elektronicznie.
  • Wszystkie wnioski o wypłatę świadczenia, złożone po 1 stycznia 2022 roku będzie rozpatrywał już ZUS, a nie samorządy, jak to było dotychczas.
  • ZUS będzie mógł też wystąpić do lokalnego ośrodka pomocy społecznej o przeprowadzenie rodzinnego wywiadu środowiskowego w przypadku podejrzenia marnotrawienia środków z 500+.
  • Zmiany obejmą też dzieci przebywające w rodzinnej i instytucjonalnej pieczy zastępczej.
  • Zobacz także: Dziambor: Nie będziemy rozdawać Polakom pieniędzy [NASZ WYWIAD]

Zmiany w rządowym programie „Rodzina 500+” będą odbywały się stopniowo. Wszystkie wnioski o wypłatę świadczenia, złożone po 1 stycznia 2022 roku będzie rozpatrywał już ZUS, a nie samorządy, jak to było dotychczas. Pierwszy rok obowiązywania świadczenia będzie przejściowy. Do 31 maja nadal to gminy będą wypłacać przyznane świadczenie. Wtedy kończy się obecny okres rozliczeniowy. Potem obsługę już całkowicie przejmie ZUS.

Od przyszłego roku wnioski o wypłatę świadczenia w ramach programu „Rodzina 500+” będzie można składać wyłącznie przez internet za pośrednictwem: bankowości elektronicznej, portalu [email protected] oraz PUE ZUS. Także elektronicznie ZUS będzie informował o wszelkich decyzjach, postanowieniach czy wezwaniach związanych z procesem przyznania 500+. Również jedynie drogą elektroniczną będzie można uzupełniać braki w złożonych dokumentach.

ZUS będzie rozpatrywał wszystkie wnioski składane po 1 stycznia następnego roku na obecny okres świadczeniowy, a od 1 lutego zacznie przyjmować te dotyczące nowego okresu – 2022/2023. Od 2023 roku z kolei ma wejść przepis mówiący, że jeśli rodzic do 31 maja danego roku nie przekaże zakładowi za pomocą swojego profilu w PUE ZUS informacji o zmianach – w stosunku do tych zawartych we wcześniejszym wniosku – które mają wpływ na utratę lub zmianę prawa do świadczenia, to 500+ będzie mu z urzędu przyznane na kolejne 12 miesięcy.

Zmiany nie tylko w składaniu wniosków o 500+

ZUS będzie mógł też wystąpić do lokalnego ośrodka pomocy społecznej o przeprowadzenie rodzinnego wywiadu środowiskowego w przypadku podejrzenia marnotrawienia środków z 500+. W przypadku potwierdzenia podejrzeń, pieniądze otrzyma OPS, a rodzinie będzie je wypłacał w formie bonów.

Zmiany obejmą też dzieci przebywające w rodzinnej i instytucjonalnej pieczy zastępczej. Wedle nowych przepisów wszystkie dzieci niezależnie od tego, czy wychowują się w rodzinach biologicznych, czy poza nimi, będą uprawnione do świadczenia wychowawczego.

Zobacz także: Wiceminister finansów szokuje: Klasa średnia zaczyna się od 4 tys. zł brutto

Projekt ustawy przewidujący powyższe zmiany trafił właśnie do konsultacji. Ma wejść w życie 1 stycznia 2022 roku.

twitter.com, gazetaprawna.pl

Subskrybuj
Powiadom o
2 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY