Austria zaostrzy prawo migracyjne? Zdania w rządzie są podzielone

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Migranci w UE

Migranci w UE / Fot. wohenblatt.pl

Ponad tydzień temu doszło do wstrząsającego zabójstwa 13-letniej dziewczynki. Sprawcami mordu byli dwaj afgańscy migranci. Sprawa podzieliła koalicję rządzącą w Austrii w kwestii podejścia do zaostrzenia przepisów migracyjnych. Między Austriacką Partią Ludową (ÖVP), a Zielonymi doszło do poważnego rozdźwięku.
  • Lider Austriackiej Partii Ludowej postuluje zaostrzenie prawa migracyjnego. Jest to odpowiedź na zabójstwo dziecka przez dwóch migrantów z Bliskiego Wschodu.
  • Przeciwnego zdania są Zieloni, którzy uważają, że przepisy migracyjne są dostatecznie surowe.
  • Austriacki MSZ uważa, że należy podnieść kwestię przepisów migracyjnych UE tak, aby zostały one udoskonalone.
  • Rząd w Austrii powoła specjalny panel doradców, który ma zapewnić większe bezpieczeństwo rodowitym mieszkańcom tego państwa.
  • Zobacz także: 11 posłów PiS wsparło projekt przeciw „segregacji sanitarnej”. „Nie podajemy nazwisk, bo nie chcemy robić im problemu”

Lider Austriackiej Partii Ludowej Sebastian Kurz wezwał do zdecydowanej restrykcji prawa migracyjnego w tym kraju. Dyskusję sprowokowało zabójstwo 13-latki, która zginęła z rąk dwóch afgańskich azylantów. Nie wiadomo jednak, czy Austria zaostrzy prawo migracyjne.

Na przeszkodzie stoi partia Zielonych, którzy uważają, że obowiązujące przepisy są dostatecznie restrykcyjne. “Prawo azylowe było już w ostatnich latach nowelizowane”- zwróciła uwagę pochodząca z tej partii minister sprawiedliwości Alma Zadić w rozmowie z dziennikiem „Kronen Zeitung”.

Austria zaostrzy prawo migracyjne?

Austriacka Partia Ludowa odpowiedziała koalicjantowi stwierdzeniem, że zbyt łagodnie podchodzi do kwestii migracji. Według austriackiego MSZ, unijny system azylowy dla imigrantów nie działa. Jego zdaniem „imigranci, którzy popełnili przestępstwa karne, powinni być natychmiast odsyłani”.

Minister spraw wewnętrznych Karl Nehammer zapowiedział, że będzie forsował na forum UE bardziej zdecydowane rozwiązania w kwestii polityki azylowej i repatriacji. Według niego zasady odsyłania niechcianych migrantów do miejsca ich pochodzenia powinny zostać uproszczone. Austriacki MSZ bada, jak w sposób bezpieczny i sprawny przeprowadzić takie procedury. Wygląda na to, że Austria zaostrzy prawo migracyjne.

W ubiegłym tygodniu minister Karoline Edtstadler zapowiedziała konsultacje z ekspertami na temat możliwości repatriacji uchodźców skazanych za przestępstwa karne.

„W naszym kraju nie ma miejsca dla osób, które ubiegają się o azyl, ale nie obchodzą ich nasze wartości i okazują to przez swoje działania”

– oświadczyła minister.

Rząd w Austrii powoła specjalny panel specjalistów, który będzie doradzał rządowi w dziedzinie polityki migracyjnej oraz zapewnienia bezpieczeństwa mieszkańcom Austrii.

euractiv.pl

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY