To nie żart! W Australii wykryto wariant Lambda COVID-19. Kiedy zabraknie alfabetu?

Dodano   6
  LoadingDodaj do ulubionych!
COVID-19

COVID-19 / Fot. pixabay.com

Jak donosi Radio Zet News, po wariantach Alfa, Kappa i Delta koronawirusa teraz do Australii dotarł wariant Lambda – informują australijskie media. Wstępne badania sugerują, że nowy wariant może się szybko rozprzestrzeniać i być trudny do zwalczenia za pomocą dostępnych szczepionek.

Wariant, nazwany w czerwcu przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) “Lambda”, został wykryty u zagranicznego podróżnika. W kwietniu przebywał on na kwarantannie w hotelu w Nowej Południowej Walii – podaje krajowa baza danych genomicznych AusTrakka. W Australii wykryto wariant Lambda COVID-19 w lipcu. Z kolei był on już rozpowszechniony w kwietniu i maju na części obszaru Ameryki Południowej.

Wariant Lambda to nie żart

Jak podale Polsat News, wariant Lambda, znany wcześniej jako C.37, jest jednym z 11 oficjalnych wariantów SARS-CoV-2 uznanych przez WHO. Został wykryty w Peru w grudniu ubiegłego roku i rozprzestrzenił się do 29 krajów, w tym do siedmiu krajów Ameryki Południowej, oraz do Australii.

“Nowe badanie, które nie otrzymało jeszcze recenzji naukowej, sygnalizuje, że wariant ten może być bardziej zakaźny i trudniejszy do zwalczenia za pomocą szczepionki, ale to dopiero początek” – pisze australijski portal News.

Wariant Lambda COVID-19 stanowił ponad 80 proc. przypadków koronawirusa w Peru i wysoki odsetek przypadków również w Chile, Argentynie i Ekwadorze.

W tej chwili na liście WHO znajduje się 11 odmian koronawirusa.

Warianty SARS-CoV-2 różnią się od siebie mutacjami w białkach kolców – składnikach wirusa, które umożliwiają mu inwazję na ludzkie komórki. Według naukowców istnieją cztery warianty budzące niepokój: Alfa, Beta, Gamma i Delta. Jest też siedem wariantów zainteresowania: Epsilon, Dzeta, Eta, Theta, Jota, Kappa i Lambda.

Według badania opublikowanego w zeszłym tygodniu, ale jeszcze nierecenzowanego, Lambda ma siedem unikalnych mutacji białka spike. Czyni go to podobnym do wariantu Delta i Epsilon.

polsatnews.pl

Subskrybuj
Powiadom o
6 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY