National Geographic: Fajerwerki w Dzień Niepodległości są rasistowskie! “Szkodzą kolorowym społecznościom”

Dodano   1
  LoadingDodaj do ulubionych!
Fajerwerki.

Fajerwerki. / Fot. Pixabay

Zdaniem National Geographic, fajerwerki puszczane 4 lipca są rasistowskie. Dym ma bowiem rzekomo „atakować społeczności kolorowe”.
  • National Geographic wyraziło co najmniej intrygującą opinię.
  • Z okazji 4 lipca strona opublikowała artykuł, w którym dowodzi, że fajerwerki są rasistowskie i szkodzą mniejszościom etnicznym.
  • Dym i cząsteczki wytworzone przez fajerwerki są szczególnie problematyczne dla osób wrażliwych, często w społecznościach czarnoskórych i latynoskich – twierdzi NG.
  • Przeczytaj również: To żart? Sasin będzie decydował, kto może zatrudniać rodziny w spółkach skarbu państwa

National Geographic: Fajerwerki są rasistowskie

Amerykanie hucznie obchodzą 4 lipca. W Dzień Niepodległości w niebo puszczane są barwne fajerwerki, a dumni obywatele cieszą się świętem narodowym. Okazuje się jednak, że radość powinna zostać przystopowana. National Geographic twierdzi, że jej wyrazy mogą być rasistowskie. Same fajerwerki mogą zaszkodzić “szczególnie wrażliwym” mniejszościom.

Naukowcy odkryli, że osoby wrażliwe i kolorowe społeczności są nieproporcjonalnie narażone na zanieczyszczenie powietrza z resztek fajerwerków. Ale nie wszyscy są w równym stopniu narażeni na szkodliwe cząstki, które zalewają niebo podczas naszych pirotechnicznych pokazów świetlnych. Na przykład w Kalifornii wrażliwe populacje są bardziej narażone na zanieczyszczenie fajerwerkami w dniu 4 lipca

– zapewnia National Geographic

Przedstawione przez NG badania koncentrują się na Kalifornii. Ta zaś posiada jedne z najwyższych poziomów zanieczyszczenia powietrza w całym kraju.

Korzystając z danych pochodzących z tłumu, pochodzących z domowych monitorów jakości powietrza, naukowcy odkryli, że wrażliwe osoby i kolorowe społeczności są nieproporcjonalnie narażone na zanieczyszczenie powietrza podczas obchodów i puszczania fajerwerków

– pisze NG

W artykule zapewniono, że ilość zanieczyszczeń i dymu wytwarzanych przez fajerwerki może konkurować z pożarami.

Autorzy wykazali również, że dym fajerwerków może stwarzać dodatkowe – choć krótkoterminowe – zagrożenie dla zdrowia społeczności już nieproporcjonalnie obciążonych zanieczyszczeniem powietrza: miejskich z wyższym wskaźnikiem astmy, większą liczbą starszych mieszkańców i większym odsetkiem dzieci poniżej 10 roku życia. Obszary te miały również tendencję do bycia zamieszkiwanymi przez większą liczbę czarnych i latynoskich mieszkańców niż te z mniejszym zanieczyszczeniem powietrza w dniu 4 lipca (…) Wydaje się, że wrażliwe populacje są bardziej narażone na to zanieczyszczenie

– przekonuje NG

postmillennial.com

Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
Najstarsze
Najnowsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY