Matura 2021: Wyniki bardziej optymistyczne niż wcześniejsze wskazania

Dodano   1
  LoadingDodaj do ulubionych!
Zdjęcie ilustracyjne

Zdjęcie ilustracyjne / Fot. Canva/Andy bARBOUR

Dzisiaj nad ranem kilkadziesiąt tysięcy maturzystów mogło ujrzeć na stronie ZIU wyniki z tegorocznych matur. Centralna Komisja Egzaminacyjna podaje, że znacząca większość absolwentów zdała egzaminy. Z obowiązkowych przedmiotów zdawalność przekroczyła barierę 80 procent. Największym powodzeniem wśród dodatkowych przedmiotów cieszył się język angielski, które zdało 90 procent podejmujących się wyzwania maturzystów. W tym roku nie odbywały sie obowiązkowe egzaminy ustne.
  • Jak podała Centralna Komisja Egzaminacyjna znaczna większość absolwentów szkół ponadgimnazjalnych zdała tegoroczną maturę
  • W tym roku dla maturzystów o 30 procent zawężono katalog wymagań zawartych w programie nauczania
  • Absolwenci najczęściej jako trzeci przedmiot dodatkowy wskazywali jeżyk angielski
  • Pomimo epidemii i trybu zdalnego nauczania, wyniki matur można uznać za pozytywne zaskoczenie, wbrew wcześniejszym niskim oczekiwaniom
  • Zobacz także: Konfederacja zaproponowała program. Internauci komentują: “Zachowali się odważnie”

Nadeszły wyniki tegorocznych matur

Centralna Komisja Egzaminacyjna podała dzisiaj wyniki egzaminów maturalnych z 2021 roku. Absolwenci szkół licealnych i techników mogą sprawdzać swoje wyniki za pomocą Zintegrowanego Interfejsu Użytkownika. Aż 81 procent absolwentów szkół licealnych zdało egzamin maturalny, natomiast 13,2 procent uzyskało prawo do poprawki. Niestety absolwenci szkół technicznych nie dali w tym roku powodów do radości, ponieważ zaledwie 64 procent uczniów zdało maturę, a 24,9 procent może ubiegać się o poprawkę.

Ze względu na warunki w jakich odbywała się edukacja szkolna, gdzie większość czasu uczniowie spędzili na nauczaniu zdalnym, sam egzamin został przeprowadzony na podstawie wymagań ogłoszonych w grudniu 2020 roku. Dotychczas egzaminy odbywały się na podstawie wymagań określonych w programie nauczania. W tym roku zawężono o 30 procent katalog wymagań zawartych w standardowym programie przygotowanym przez Ministerstwo Edukacji.

Tak jak w latach ubiegłych maturzyści musieli obowiązkowo przystąpić do trzech egzaminów pisemnych na poziomie podstawowym: z języka polskiego, matematyki i języka obcego nowożytnego. Nie było w tym roku obowiązkowych egzaminów ustnych. Zdawali je tylko ci maturzyści, którzy potrzebują wyniku z egzaminu ustnego przy rekrutacji na uczelnie za granicą. Nie było też w tym roku obowiązku przystąpienia do egzaminu z jednego przedmiotu na poziomie rozszerzonym, czyli z przedmiotu do wyboru. Chętni mogli przystąpić maksymalnie do egzaminów z sześciu takich przedmiotów.

Nie zmieniły się również zasady co do progu procentowego wymaganego do zaliczenia przedmiotu obowiązkowego i tak jak w ubiegłych latach wynosił on 30 procent, z kolei zasada ta nie obowiązuje w przypadku przedmiotów dodatkowych.

Zdający, który nie zaliczył jednego przedmiotu obowiązkowego, ma prawo do poprawki już w sierpniu bieżącego roku, z kolei osoby, które nie zaliczyły więcej niż jeden obowiązkowy przedmiot zmuszeni są do odczekania roku na możliwość ponownego przystąpienia do próby zaliczenia przedmiotu.

Komisja podała, że 7,8 procent tegorocznych absolwentów nie zdało egzaminu z więcej niż jednego przedmiotu. Wśród absolwentów liceów takie osoby stanowią 5,8 procent, wśród absolwentów techników – 11,1 procent.

Polska narodem humanistów?

Największym powodzeniem cieszyła się wśród tegorocznych absolwentów matura z języka polskiego. Niestety matematyka nadal jest niewygodnym przedmiotem dla większości maturzystów, która sprawia im najwięcej problemów. Absolwenci szkół ponadgimnazjalnych najczęściej wybierali język angielski jako dodatkowy przedmiot do zaliczenia.

Egzamin maturalny z języka polskiego zdało 93 proc. tegorocznych absolwentów szkół ponadgimnazjalnych, egzamin z matematyki zdało 79 proc. absolwentów, a egzamin z języka angielskiego, najczęściej wybieranego na maturze, zdało 94 proc

– podaje Centralna Komisja Egzaminacyjna.

Wśród absolwentów liceów ogólnokształcących egzamin maturalny z języka polskiego zdało 94 procent maturzystów, egzamin z matematyki zdało 84 procent, a spośród tych, którzy wybrali język angielski zdało 96 procent, a wśród absolwentów techników egzamin maturalny z polskiego zdało 90 procent maturzystów, egzamin z matematyki zdało 71 procent, a spośród tych, którzy wybrali język angielski zdało 90 procent.

Średni wynik uzyskany przez maturzystów z egzaminu pisemnego z języka polskiego na obowiązkowym poziomie podstawowym to 55 procent możliwych do uzyskania punktów (wśród absolwentów liceów – 58 procent, a wśród absolwentów techników – 50 procent), z matematyki na obowiązkowym poziomie podstawowym to 56 procent możliwych do uzyskania punktów (wśród absolwentów liceów – 62 procent, a wśród absolwentów techników – 47 procent), z języka angielskiego – 76 proc. możliwych do uzyskania punktów (wśród absolwentów liceów – 82 procent, a wśród absolwentów techników – 67 procent).

Zgodnie z obowiązującymi regułami, maturzyści musieli pisać egzamin z trzech przedmiotów na poziomie podstawowym tj. j. polski, matematyka i nowożytny język obcy. Maturzyści wyjątkowo w tym roku nie musieli przystępować do egzaminów ustnych. Jedynym wyjątkiem było zdanie przedmiotu za pomocą egzaminu ustnego, na potrzeby aplikacji do zagranicznej szkoły wyższej.

rmf24.pl

Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
Najstarsze
Najnowsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY