Talibowie rosną w siłę w Afganistanie. “Większość dystryktów została oddana bez walki”

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Afgańscy mężczyźni.

Afgańscy mężczyźni. / Fot. Pixabay

Od połowy kwietnia, kiedy to prezydent USA Joe Biden ogłosił zakończenie „wiecznej wojny” w Afganistanie, Talibowie poczynili istotne postępy w całym kraju. Ich najbardziej znaczące zdobycze miały miejsce w północnej części kraju, tradycyjnej twierdzy sprzymierzonych z USA watażków, którzy pomogli ich pokonać w 2001 roku.
  • Według członka rady prowincji Badachszan, większość dystryktów została oddana Talibom bez walki.
  • Wczoraj 300 afgańskich wojskowych musiało się ratować ucieczką do sąsiedniego Tadżykistanu.
  • “Kierując się zasadami humanizmu i dobrego sąsiedztwa”, władze Tadżykistanu pozwoliły wycofującym się afgańskim Narodowym Siłom Obrony i Bezpieczeństwa na przejście do tego kraju.
  • Zobacz także: Samolot wojskowy rozbił się przy lądowaniu. Co najmniej 40 osób uratowano

Talibowie kontrolują obecnie około jednej trzeciej ze wszystkich 421 dystryktów w Afganistanie.

Niestety, większość dystryktów została oddana Talibom bez walki

– powiedział Mohib-ul Rahman, członek rady prowincji Badachszan.

Jak poinformował Rahman, setki żołnierzy afgańskiej armii, policji i wywiadu poddało swoje posterunki i uciekło do stolicy prowincji Badachszan, Faizabadu. Tereny kontrolowane przez talibów na północy kraju mają coraz większe znaczenie strategiczne, gdyż biegną wzdłuż granicy Afganistanu z państwami Azji Środkowej. W zeszłym miesiącu ruch religijny przejął kontrolę nad Imam Sahib, miastem w prowincji Kunduz naprzeciwko Uzbekistanu i zyskał kontrolę nad kluczowym szlakiem handlowym.

Zobacz także: Izraelski dziennikarz: Izrael nareszcie przeciwstawia się polskiemu rewizjonizmowi

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych wydało w sobotę oświadczenie, że porażki są tymczasowe, choć nie jest jasne, jak odzyskają kontrolę nad utraconymi terenami. Rzecznik talibów Zabihullah Mudżahid potwierdził przejęcie dystryktów i powiedział, że większość z nich została opanowana bez walki.

Wczoraj ponad 300 afgańskich wojskowych przekroczyło granicę prowincji Badachszan. Państwowy Komitet Bezpieczeństwa Narodowego Tadżykistanu poinformował w oświadczeniu, że afgańscy żołnierze przekroczyli granicę około godziny 18:30 czasu lokalnego w sobotę. “Kierując się zasadami humanizmu i dobrego sąsiedztwa”, władze Tadżykistanu pozwoliły wycofującym się afgańskim Narodowym Siłom Obrony i Bezpieczeństwa na przejście do tego kraju.

usnews.com

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY