- Ojciec Święty zwrócił się do katolickich biznesmenów.
- Papież Franciszek w swojej mowie do przedsiębiorców stanowczo zachęcał do inwestowania we „wspólne dobro”.
- Jako głowa Kościoła, papież potępił „ukrywanie pieniędzy w rajach podatkowych”.
- Przeczytaj również: UE nie jest zadowolona. Kaczyński, Le Pen i Orban ze wspólną deklaracją. “My tej rewolucji nie chcemy!”
Papież Franciszek do przedsiębiorców
Papież Franciszek zwrócił się w materiale wideo do przedsiębiorców i biznesmenów. Zaapelował do Stowarzyszenia Argentyńskich Biznesmenów o budowanie zaufania poprzez przejrzystość i inwestycje we wspólne dobro. Ojciec Święty stanowczo zachęcał do „nie ukrywania pieniędzy w rajach podatkowych”.
Inwestycja to dawanie życia, tworzenie. Jest twórcza. Przejrzystość i produktywność. Inwestowanie. Stopniowo budujcie zaufanie społeczne. Bardzo trudno jest budować bez zaufania społecznego
– powiedział papież
Wszyscy powinni budować “sprawiedliwą społeczność”
Papież Franciszek stwierdził, że wszyscy, „od związkowców po menedżerów”, powinni być zaangażowani w budowanie społeczności, która jest „sprawiedliwa, zarówno gospodarczo, jak i społecznie, dla wszystkich”.
Ojciec Święty zasugerował ponadto, że przedsiębiorcy mogą przyczynić się do wspólnego dobra. Ich zadaniem ma być bowiem tworzenie nowych miejsc pracy. Zadanie to ma być szczególnie istotne teraz, w okresie, gdy ludzie borykają się z bezrobociem spowodowanym pandemią koronawirusa.
Wróćcie do ekonomii tego, co namacalne, aby nie tracić z oczu tego, co realne. A realna jest produkcja, praca wszystkich, aby nie brakowało pracy, rodzin, ojczyzny, społeczeństwa
– przekazał papież Franciszek
Wzór dla katolickich przedsiębiorców
Jako przykład prawidłowego postępowania, papież wskazał czcigodnego sługi bożego, Enrique Shawa. Heroiczne cnoty argentyńskiego biznesmena zostały uznane przez watykańską Kongregację Spraw Kanonizacyjnych w kwietniu. Shaw dał się bowiem poznać jako biznesmen o „wybitnej uczciwości”.
W 1952 założył Chrześcijańskie Stowarzyszenie Biznesmenów i starał się stosować katolicką naukę społeczną w miejscu pracy. Biznesmen miał dziewięcioro dzieci, w tym jedno, które zostało księdzem. Napisał wiele książek i artykułów, założył fundusz emerytalny i plan opieki zdrowotnej, aby zapewnić 3400 pracownikom wsparcie finansowe w przypadku choroby oraz pożyczki na ważne wydarzenia życiowe, takie jak małżeństwo, narodziny i śmierć
– przypomina Catholic News Agency
Kiedy firma kierowana przez Shawa została sprzedana amerykańskiemu funduszowi powierniczemu, który zdecydował się zwolnić 1200 osób, Shaw zdecydowanie sprzeciwił się zwolnieniom i zaproponował plan naprawczy, który miał zatrzymać wszystkich pracowników
– podkreśla CNA
Zdaniem papieża, współcześni biznesmeni powinni szczególnie kierować się wzorem czcigodnego Enrique Shawa.
Przeczytaj również: Dlaczego pomnik George’a Floyda jest biały? Internauci mają teorię: “Czy to próba wybielenia jego przeszłości…?”
catholicnewsagency