Wojska USA opuszczą Afganistan szybciej niż przewidywano?

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Żołnierze amerykańscy

Żołnierze amerykańscy / Fot. The U.S. Army Wikimedia Commons

Jeszcze tylko kilka dni armia amerykańska ma przebywać w Afganistanie. Jak donosi Reuters, wojsko USA ma opuścić te tereny na długo przed ogłoszoną wcześniej datą 11 września. Agencja powołuje się na anonimowe źródła w Waszyngtonie.
  • Jak informuje Reuters, proces wycofywania wojsk amerykańskich z Afganistanu może znacząco przyśpieszyć.
  • Wycofanie oddziałów amerykańskich z tego regionu nie kończy jednak działalności NATO w tym obszarze.
  • W Afganistanie ma pozostać 650 żołnierzy ochraniających amerykańską ambasadę oraz lotnisko w Kabulu.
  • Zobacz także: Handel szczepionkami: Dania kupiła ponad milion preparatów Pfizera

Dane o procesie wycofywania się wojsk amerykańskich z Afganistanu przestały być jawne na początku czerwca. Status likwidacji amerykańskich baz wojskowych w tym regionie osiągnął wtedy poziom powyżej 50 procent. Prawdopodobnie dzień, w którym wojska USA opuszczą Afganistan nadejdzie szybciej niż pierwotnie zakładał Biały Dom.

Według agencji Reuters, rebelia talibów wzmaga swoją ofensywę w całym kraju. Pentagon szacuje, że talibowie kontrolują znaczne obszary kraju. Rokowania pokojowe w Katarze nie przyniosły znaczącego postępu.

Wtorkowy komunikat Pentagonu pozwala twierdzić, że mimo wycofania wojsk amerykańskich z tego regionu, to nie koniec misji NATO w Afganistanie.

Wycofanie dowodzonych przez USA oddziałów NATO wzbudziło obawy, że w kraju może wybuchnąć wojna domowa na pełną skalę. Eksperci ostrzegają, że może dać to Al-Kaidzie przestrzeń do odbudowy i planowania nowych ataków na USA i inne cele.

Według raportu ONZ ze stycznia w Afganistanie było aż 500 bojowników Al-Kaidy. Talibowie utrzymywali bliskie stosunki z islamską grupą ekstremistyczną. Oficjalnie zaprzeczają jednak obecności Al-Kaidy w Afganistanie.

Wojska USA opuszczą Afganistan, lecz zostanie 650 żołnierzy

Szef Pentagonu Lloyd Austin ma dziś spotkać się w Waszyngtonie ze swoim niemieckim odpowiednikiem. Niemcy, które miały drugi co do wielkości kontyngent wojsk po Stanach Zjednoczonych w Afganistanie, ogłosiły we wtorek, że zakończyły wycofywanie się z Afganistanu. Austin ma zaprezentować warunki, na których wojska USA opuszczą Afganistan.

Według najświeższych informacji, w Afganistanie ma pozostać około 650 żołnierzy amerykańskich. Ich zadaniem będzie ochrona ambasady USA oraz zabezpieczanie lotniska w Kabulu. Nie jest nadal jasne, czy tempo wycofywania się USA pozwoli na planowaną ewakuację tysięcy zagrożonych afgańskich tłumaczy i ich rodzin, czego oczekiwano przed pełnym wycofaniem się USA.

rmf24.pl

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY