- Jak ustaliła “Rzeczpospolita”, pracodawcy chcą wejść w posiadanie wiedzy na temat statusu zaszczepienia swoich pracowników.
- Prośbę motywują troską o przeciwdziałanie kolejnej fali COVID-19.
- W tej chwili korzystać z rejestru osób zaszczepionych mogą już restauratorzy i organizatorzy imprez, którzy nie muszą wliczać osób zaszczepionych do limitów określonych w ustawie antycovidowej.
- Zobacz także: Najnowszy Sondaż: Zjednoczona Prawica nadal na prowadzeniu
Postępująca ingerencja w życie prywatne oraz zdrowie obywateli trwa. Urzeczywistnieniem kolejnego kroku w kierunku inwigilacji obywateli jest apel przedsiębiorców do rządu. Ich postulatem jest dostęp do danych zawierających informacje o statusie zaszczepienia pracowników. Również w Polsce, sieć kin Helios wprowadza podział w sprzedaży biletów na wejściówki dla zaszczepionych i niezaszczepionych.
Apel przedsiębiorców do rządu
Według informacji gazety, pracodawcy chcą wiedzieć którzy pracownicy są zaszczepieni przeciw COVID-19. Swoją prośbę motywują chęcią przeciwdziałania nadchodzącej fali koronawirusa.
Urząd Ochrony Danych Osobowych (UODO) opublikował w ubiegłym tygodniu komunikat w tej sprawie. Wynika z niego, że z takich informacji już teraz mogą korzystać np. restauratorzy czy organizatorzy imprez, którzy na tej podstawie mogą wpuszczać zaszczepionych i ozdrowieńców poza limitami określonymi w przepisach antycovidowych.
Jak przyznaje przedstawiciel Konfederacji Lewiatan, apel przedsiębiorców do rządu wcale go nie zdziwił. Robert Lisicki w rozmowie z gazetą podkreśla, że “dostęp do informacji o szczepieniu to jeden z najczęściej powtarzających się w ostatnich dniach postulatów płynących od przedsiębiorców”.
Zdaniem Ministerstwa Zdrowia istnieje możliwość weryfikowania statusu zdrowotnego pracowników za pomocą systemu Unijnych Certyfikatów Covid, ale tylko i wyłącznie na podstawie dobrowolnie wyrażonej zgody osoby, której dane dotyczą. Z kolei UODO ma wątpliwości, czy zgoda pracownika może stanowić podstawę legalizującą przetwarzanie danych dotyczących zdrowia w relacji pracodawców z pracownikami
– pisze dziennik.
“Wszystko wskazuje więc na to, że do udostępnienia przedsiębiorcom informacji niezbędna jest nowelizacja przepisów”
– konkluduje gazeta.
Segregacja sanitarna staje się faktem?
W Polsce zaobserwować można postępującą segregację sanitarną. Do sieci wyciekło zdjęcie biletu sieci kin Helios. W sposób jawny i bezpośredni kategoryzuje ona sprzedawane wejściówki na te dla zaszczepionych i niezaszczepionych. Warunkiem nabycia biletu dla tej pierwszej grupy może być okazanie certyfikatu szczepienia.
Sieć kin Helios, powołując się na nielegalne rozporządzenie rządu, wprowadza obrzydliwą segregację ludzi. Od teraz bilety dzielą widzów na zaszczepionych i niezaszczepionych. Najgorsze skojarzenia przychodzą na myśl. pic.twitter.com/jjj433qP34
— India Kot (@skrecamywprawo) June 28, 2021
Jakieś pytania? pic.twitter.com/HodFwAldjC
— Jan Hernik (@HernikJan) June 28, 2021
Kino podkreśla, że wprowadzenie podziału biletów ma służyć umożliwieniu uczestniczenia w seansie większej liczby widzów. Przypomnijmy, że zgodnie z decyzją rządu, osoby zaszczepione nie są wliczanie do limitów obowiązujących właśnie m.in. w kinach, teatrach czy na weselach.
“Ponieważ liczba widzów mogących jednocześnie oglądać seans w sali kinowej jest ograniczona (75% miejsc + osoby w pełni zaszczepione), realizując prawny obowiązek i dbając o Twoje bezpieczeństwo oraz komfort, wprowadziliśmy do sprzedaży bilety z dopiskami: zaszczepiona/, niezaszczepiona/y, do 13. roku życia. Jeżeli jesteś w pełni zaszczepiona/y i możesz okazać potwierdzenie szczepienia – poinformuj o tym kasjera przed zakupem biletów. Dzięki temu więcej osób będzie mogło uczestniczyć w seansie”
– wskazuje Helios.
“Status osoby zaszczepionej można potwierdzić korzystając z kodu QR, który po zalogowaniu się widoczny jest w aplikacji mObywatel. Certyfikat szczepienia dostępny jest także w Internetowym Koncie Pacjenta (www.pacjent.gov.pl). Fakt pełnego zaszczepienia można potwierdzić również poprzez okazanie zaświadczenia otrzymanego w punkcie szczepień. W przypadku odmowy okazania potwierdzenia, kasjer będzie mógł sprzedać wyłącznie bilet z dopiskiem niezaszczepiona/y. Decydując się na zakup online biletów z dopiskiem zaszczepiona/y, obsługa kina może poprosić Cię oraz osoby towarzyszące o okazanie dokumentu potwierdzającego pełne szczepienie”
– podaje kino.
W Polsce wykonano dotąd ponad 28,4 mln szczepień przeciw COVID-19. Dwiema dawkami zaszczepiło się już ponad 12,7 mln osób.
dorzeczy.pl