Johnson&Johnson zapłaci odszkodowanie. Produkowali leki na bazie narkotyków

Dodano   1
  LoadingDodaj do ulubionych!
Leki

Leki / Fot. pixabay.com

Koncern farmaceutyczny Johnson&Johnson zawarł ugodę z władzami stanu Nowy Jork. Producent leków zobowiązał się do zapłaty 230 mln dolarów zadośćuczynienia. Jest to jedyny sposób na uniknięcie procesu w sprawie handlu opioidami.
  • Stan Nowy Jork postanowił walczyć z kryzysem opioidowym, który od lat 90-tych zebrał żniwo około pół miliona ofiar. Na drodze sądowej wygrał z koncernem farmaceutycznym Johnson & Johnson, który produkował leki na bazie uzależniających substancji.
  • Koncern zobowiązał się do wypłaty 230 mln dolarów odszkodowań, jednocześnie tłumacząc, że nie jest to przyznanie się do winy.
  • Coraz więcej stanów pozywa koncerny farmaceutyczne za produkcję leków zawierających substancje narkotyczne.
  • Zobacz także: Czarnek walczy z lewicą w szkole. Koniec z praniem mózgów dzieci?

Opioidy to grupa silnych substancji stosowanych do uśmierzania bólu. Przykładowe substancje opioidowe to: kodeina, morfina i kokaina. Substancje na bazie opioidów mają silne działanie uzależniające. Jak podaje BBC, wielkie koncerny farmaceutyczne sprzedawały leki na bazie tych substancji, co spowodowało fale uzależnień a w efekcie śmierci w USA.  Johnson&Johnson zapłaci odszkodowanie wysokości 230 mln dolarów.

Kryzys opioidowy w Stanach Zjednoczonych trwa nieprzerwanie od lat 90tych. Według ekspertów jest to epidemia uzależnienia od silnych leków przeciwbólowych.

Johnson&Johnson po raz kolejny zapłaci odszkodowanie

Jak informują Centra Kontroli i Zapobiegania Chorobom, z powodu przedawkowania leków na bazie opioidów zmarło około pół miliona ludzi latach 1999–2019. Przełomowym wyrokiem w sprawie epidemii opioidowej, była decyzja sądu w Oklahomie, który nakazał w 2019 roku koncernowi J&J uiszczenie 572 mln dolarów kary.

“Epidemia opioidów spowodowała spustoszenie w niezliczonych społecznościach w stanie Nowy Jork i reszcie kraju. Wciąż w USA miliony osób są uzależnione od niebezpiecznych i śmiertelnych opioidów”

– powiedziała Letitia James, prokurator generalna Nowego Jorku.

“Johnson & Johnson podsycił tę epidemię, ale dziś zobowiązują się do odejścia z branży opioidowej – nie tylko w Nowym Jorku, ale w całym kraju”

– dodała.

Nie tylko Johnson&Johnson zapłaci odszkodowanie. We wtorek ma rozpocząć się proces koncernów farmaceutycznych w sprawie handlu opioidami. Są to m.in AbbVie i Teva Pharmaceutical Industries oraz kilku innych dystrybutorów. Nie wiadomo, czy dojdzie do ugody jak w przypadku J&J.

Johnson&Johnson oraz najwięksi amerykańscy producenci leków – AmerisourceBergen, Cardinal Health i McKesson zaproponowali zapłacenie łącznie 26 miliardów dolarów. Chcą zakończyć tysiące spraw sądowych dotyczących opioidów.

Procesy dotyczące koncernów farmaceutycznych prowadzone będą też w innych stanach. Johnson&Johnson poinformował, że deklaracja wypłaty zadośćuczynienia nie jest równoznaczna z przyznaniem się do winy.

polsatnews.pl

Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
Najstarsze
Najnowsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY