- Stan Nowy Jork postanowił walczyć z kryzysem opioidowym, który od lat 90-tych zebrał żniwo około pół miliona ofiar. Na drodze sądowej wygrał z koncernem farmaceutycznym Johnson & Johnson, który produkował leki na bazie uzależniających substancji.
- Koncern zobowiązał się do wypłaty 230 mln dolarów odszkodowań, jednocześnie tłumacząc, że nie jest to przyznanie się do winy.
- Coraz więcej stanów pozywa koncerny farmaceutyczne za produkcję leków zawierających substancje narkotyczne.
- Zobacz także: Czarnek walczy z lewicą w szkole. Koniec z praniem mózgów dzieci?
Opioidy to grupa silnych substancji stosowanych do uśmierzania bólu. Przykładowe substancje opioidowe to: kodeina, morfina i kokaina. Substancje na bazie opioidów mają silne działanie uzależniające. Jak podaje BBC, wielkie koncerny farmaceutyczne sprzedawały leki na bazie tych substancji, co spowodowało fale uzależnień a w efekcie śmierci w USA. Johnson&Johnson zapłaci odszkodowanie wysokości 230 mln dolarów.
Kryzys opioidowy w Stanach Zjednoczonych trwa nieprzerwanie od lat 90tych. Według ekspertów jest to epidemia uzależnienia od silnych leków przeciwbólowych.
Johnson&Johnson po raz kolejny zapłaci odszkodowanie
Jak informują Centra Kontroli i Zapobiegania Chorobom, z powodu przedawkowania leków na bazie opioidów zmarło około pół miliona ludzi latach 1999–2019. Przełomowym wyrokiem w sprawie epidemii opioidowej, była decyzja sądu w Oklahomie, który nakazał w 2019 roku koncernowi J&J uiszczenie 572 mln dolarów kary.
“Epidemia opioidów spowodowała spustoszenie w niezliczonych społecznościach w stanie Nowy Jork i reszcie kraju. Wciąż w USA miliony osób są uzależnione od niebezpiecznych i śmiertelnych opioidów”
– powiedziała Letitia James, prokurator generalna Nowego Jorku.
“Johnson & Johnson podsycił tę epidemię, ale dziś zobowiązują się do odejścia z branży opioidowej – nie tylko w Nowym Jorku, ale w całym kraju”
– dodała.
Nie tylko Johnson&Johnson zapłaci odszkodowanie. We wtorek ma rozpocząć się proces koncernów farmaceutycznych w sprawie handlu opioidami. Są to m.in AbbVie i Teva Pharmaceutical Industries oraz kilku innych dystrybutorów. Nie wiadomo, czy dojdzie do ugody jak w przypadku J&J.
Johnson&Johnson oraz najwięksi amerykańscy producenci leków – AmerisourceBergen, Cardinal Health i McKesson zaproponowali zapłacenie łącznie 26 miliardów dolarów. Chcą zakończyć tysiące spraw sądowych dotyczących opioidów.
Procesy dotyczące koncernów farmaceutycznych prowadzone będą też w innych stanach. Johnson&Johnson poinformował, że deklaracja wypłaty zadośćuczynienia nie jest równoznaczna z przyznaniem się do winy.
polsatnews.pl