Dyplomaci Izraela wezwani do polskiego MSZ. Stanowisko bez zmian

Dodano   1
  LoadingDodaj do ulubionych!
Polski MSZ

Polski MSZ / Fot. flickr.com

Jak po spotkaniu z dyplomacją izraelską podał wiceszef MSZ Paweł Jabłoński: "Do tej pory stanowisko strony izraelskiej pozostaje bez zmiany. Odczytujemy to jako prymat polityki wewnętrznej nad stosunkami międzynarodowymi". Wczoraj do MSZ Izraela wezwano ambasadora Polski Marka Magierowskiego.
  • Zakończyło się właśnie spotkanie w polskim MSZ. Przedstawicielka izraelskiej dyplomacji została wezwana przez wiceministra Pawła Jabłońskiego.
  • Według Tal Ben-Ari Yaalon, stanowisko Izraela w sprawnie nie zmieniło się po spotkaniach zarówno w polskim, jak i izraelskim MSZ.
  • Paweł Jabłoński podkreślił, że Polska również nie zamierza ustępować Izraelowi i prowadzi suwerenną politykę.
  • Zobacz także: Winnicki gromi ambasadę Izraela: Bezczelny antypolonizm nie będzie tolerowany

Zakończyło się właśnie spotkanie w polskim Ministerstwie Spraw Zagranicznych. Dyplomaci Izraela wezwani zostali do polskiego MSZ w związku ze sprawą nowelizacji Kodeksu postępowania administracyjnego. Po czwartkowym głosowaniu w tej sprawie pojawił się spór na linii Tel Awiw – Warszawa.

Ja przyznaje przedstawiciel strony polskiej w negocjacjach, kierująca izraelską placówką w Polsce Tal Ben-Ari Yaalon nie otrzymała żadnych instrukcji, które zmieniałyby dotychczasowe stanowisko władz tego kraju. Paweł Jabłoński podkreślił przy tym, że Polska również nie zmienia zdania w sprawie KPA. Według niego polska legislacja nie jest wymierzona w kogokolwiek.

Dyplomaci Izraela wezwani do polskiego MSZ. Jabłoński komentuje

Jabłoński został zapytany przez dziennikarzy o charakter wczorajszego wezwania ambasadora RP w Izraelu. Pytano także o odpowiedź strony izraelskiej na argumenty Polski w sprawie nowelizacji Kodeksu postępowania administracyjnego.

“Jak do tej pory stanowisko strony izraelskiej, także to wyrażone w trakcie spotkania z ambasadorem Magierowskim, ale również w późniejszym wpisie twitterowym ministra spraw zagranicznych, pozostaje bez zmian. Odczytujemy to jako prymat polityki wewnętrznej nad stosunkami międzynarodowymi”

– dodał wiceminister.

“Musimy sobie zdawać sprawę z tego, że w dyskursie politycznym w Izraelu dominują postawy albo krytyczne wobec Polski, albo wręcz wprost antypolskie – stwierdził. Wielu polityków w Izraelu uważa, że opłaca im się zaognianie sporu z Polską, bo dzięki temu mogą zyskać większe poparcie w polityce wewnętrznej – mówił wiceszef MSZ. Uważamy, że to jest bardzo złe podejście dlatego, że stosunki polsko-izraelskie są dla nas czymś bardzo cennym, my chcemy, żeby te stosunki były jak najlepsze. Nasza dyplomacja, nasza strona unika tego rodzaju wypowiedzi, choć bardzo często są powody do wypowiedzi bardzo krytycznych”

– podkreślił Jabłoński.

Według niego, Polska chce przedstawiać sprawy na podstawie faktów, a nie zaogniać emocje. 

Przedstawiciel polskiego MSZ przyznał, że rozmowy w sprawie noweli Kodeksu postępowania administracyjnego toczą się również ze stroną amerykańską.

“Tłumaczymy na czym polega potrzeba wprowadzenia tej ustawy, jakie jest jej uzasadnienie, jaka jest przyczyna wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 2015 roku. Mam wrażenie, że to zrozumienie ze strony amerykańskiej jest dziś nieco większe” 

– ocenił wiceminister. 

Spór o Kodeks postępowania administracyjnego niepotrzebną eskalacją

Paweł Jabłoński uważa kwestię sporów z Tel Awiwem za niepotrzebną eskalację i nadwyrężenie stosunków miedzy Polską, a Izraelem. Wskazuje również na niezrozumienie polskiej legislacji przez drugą stronę.

“Jeżeli politycy izraelscy odwołują się do kwestii nieobecnych w tej sprawie, odwołują się do kwestii Holokaustu, o którym ta ustawa w żadnym stopniu się nie wypowiada, świadczy to, mam wrażenie, o nieznajomości faktów. Naszym celem jest to, żeby te fakty były znane, dlatego będziemy konsekwentnie o nich mówili”  

– powiedział Jabłoński. 

Podczas spotkania z kierującą ambasadą Izraelską w Warszawie przekazał treść ustawy z uzasadnieniem oraz prośbą o przekazanie ich swoim przełożonym. Minister podkreślił, że Polska jako suwerenne państwo uchwala prawo zgodne ze swoją Konstytucją i nie ulega naciskom. Wyraził również nadzieję, że po zaprezentowaniu racji strony polskiej, nastawianie Izraela w tej sprawie się zmieni.

rmf24.pl

Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
Najstarsze
Najnowsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY