Abp Gądecki krytykuje rezolucję PE:”Przekracza wszelkie granice etyczne”

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Abp Stanisław Gądecki.

Abp Stanisław Gądecki. / Fot. flickr.com

W czasie niedzielnej Mszy Świętej w Sanktuarium Matki Bożej Ucieczki Grzeszników w Wieluniu, abp Gądecki otwarcie skrytykował najnowszą rezolucję Parlamentu Europejskiego. Chodzi o tzw. "rezolucję Maticia", która uznaje aborcję za prawo człowieka. Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski przyznał, że rezolucja "przekracza wszelkie granice etyczne".
  • W czasie Mszy Świętej w Wieluniu, abp Gądecki skrytykował rezolucję Parlamentu Europejskiego w sprawie aborcji.
  • Hierarcha podkreślił, że rezolucja jest pogwałceniem wszelkich praw człowieka zapewnianych przez traktaty międzynarodowe.
  • Arcybiskup wyznał, że aborcja jest szczególnie odrażającym pogwałceniem prawa do życia oraz skrytykował zapisy rezolucji podważające tzw. klauzulę sumienia.
  • “Rezolucja Maticia” wzywa wszystkie kraje członkowskie do zapewnienia “powszechnego dostępu do bezpiecznej i legalnej aborcji”.
  • Zobacz także: Atak hakerski na Izrael! Wyciekły dane setek tysięcy studentów

Podczas niedzielnej homilii w Wieluniu, polski duchowny odniósł się do rezolucji uchwalonej przez Parlament Europejski. Abp Gądecki krytykuje w niej decyzję PE, który w ramach “rezolucji Maticia” wezwał wszystkie kraje członkowskie do zapewnienia “powszechnego dostępu do bezpiecznej i legalnej aborcji” oraz zagwarantowania, że “aborcja na żądanie jest legalna na wczesnym etapie ciąży” i później, “gdy zdrowie ciężarnej jest zagrożone”. Hierarcha podkreślił, że rezolucja “wykroczyła poza swój mandat”, a jej autorzy “wezwali do naruszenia prawa unijnego”.

Abp Gądecki krytykuje rezolucję PE

Abp Gądecki podkreślił, że rezolucja jest pogwałceniem wszelkich praw człowieka zapewnianych przez traktaty międzynarodowe. Wspomniał także o języku, jakim została napisana.

“Już sama jego nazwa bardziej przypomina język charakterystyczny dla hodowli bydła niż rozwoju człowieka. Jest to rezolucja, która przekroczyła wszelkie dotychczasowe granice etyczne, po raz pierwszy bowiem w tym dokumencie aborcję nazwano prawem człowieka”

– powiedział arcybiskup.

Arcybiskup zwrócił uwagę, że aborcja jest szczególnie odrażającym pogwałceniem prawa do życia, gdyż dotyczy bezbronnego człowieka.

“Sama prawna legalizacja aborcji głęboko zniekształca życie społeczne, uznając ją za „podstawową usługę opieki zdrowotnej” (…) Prawo do życia jest poniekąd papierkiem lakmusowym demokracji. Tam, gdzie nie jest ono w pełni zagwarantowane państwo przestaje być „wspólnym domem”, gdzie wszyscy mogą żyć zgodnie z podstawowymi zasadami równości”

– stwierdził.

W swojej homilii, abp Gądecki krytykuje również zapisy rezolucji, które podważają klauzulę z sumienia.

“We wspomnianej rezolucji skrytykowano też tzw. klauzulę sumienia, dzięki której lekarze mogą odmówić aborcji, gdy sprzeciwia się to ich przekonaniom. Eurodeputowani stwierdzili bowiem, że lekarze powołujący się na klauzulę sumienia uderzają w prawa kobiet. W ten sposób jej autorzy usiłują wykluczyć z zawodu ginekologa wszystkich ludzi wierzących, jeśli nie złamią oni swojego sumienia i nie zaczną zabijać na żądanie”

– powiedział.

Europosłowie poparli w czwartek rezolucję autorstwa chorwackiego eurodeputowanego z frakcji socjaldemokratów Predraga Maticia. Stwierdza, że “prawo do zdrowia, w szczególności prawa do zdrowia seksualnego i reprodukcyjnego (SRHR), jest podstawowym filarem praw kobiet i równości płci, którego nie można osłabić ani w żaden sposób znieść”.

Za dokumentem opowiedziało się 378 eurodeputowanych, przeciw było 255, a 42 wstrzymało się od głosu.

dorzeczy.pl

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY