Czy Emmanuel Macron ma szansę na reelekcję w 2022? [NASZ WYWIAD]

tylko u nas
Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
India Kot oraz Mariya Loyik komentują sytuację we Francji

India Kot oraz Mariya Loyik komentują sytuację we Francji / Fot. You Tube/ Media Narodowe

Tematem piątkowego Raportu Geopolitycznego były nadchodzące wybory prezydenckie we Francji oraz bieżąca sytuacja społeczno-polityczna w tym kraju. W studiu Mediów Narodowych Jan Hernik gościł Mariyę Loyik z Ruchu Narodowego oraz Indię Kot z kanału You Tube "Skręcamy w prawo". Głównym bohaterem rozmów w programie był oczywiście obecny prezydent Francji.
  • Uczestnicy programu oceniali nastroje społeczne we Francji oraz szanse Emmanuela Macrona na ponowny wybór na stanowisko prezydenta Francji w 2022.
  • Zdaniem Indii Kot wybór Macrona jest bardzo prawdopodobny, ponieważ Francuzi będą chcieli głosować na tzw. “mniejsze zło”. Zdaniem Loyik wybór Macrona, pomimo nieprzychylnych opinii społecznych na jego temat również jest możliwy. Argumentuje to rozbiciem elektoratu prawicowego we Francji po potencjalnym starcie w wyborach skrajnie prawicowego Erica Zemmoura.
  • Goście Hernika skomentowali także kształt stosunków pomiędzy Francją, a Wielką Brytanią po spotkaniu liderów tych państw na szczycie G7 w Kornwalii.
  • Zobacz także: Oświadczenie ambasady Izraela. Jest odpowiedź polskiego MSZ. Kolejna odsłona wojny o mienie bezdziedziczne?

Na początku gospodarz programu przypomniał widzom fakt spoliczkowania prezydenta podczas jego spotkań z rodakami. Wówczas 28-letni mężczyzna uderzył Macrona krzycząc parafrazę hasła francuskich rojalistów: “Góra chwały św. Dionizego, precz z makronią!” (fr. “Montjoie Saint Denis, a bas la macronie!”). W świetle tych wydarzeń, uczestnicy dyskusji próbowali odpowiedzieć na pytanie, czy Emmanuel Macron ma szansę na reelekcję w 2022?

Społeczeństwo francuskie ma dosyć polityki Macrona

India Kot oceniając na podstawie zaprezentowanego materiału wideo nastroje społeczne we Francji stwierdziła, że tego typu zachowania są sposobem wyrazu dezaprobaty społecznej wobec działań urzędującego polityka.

“Francuzi to jest wyjątkowy naród. Są oni przyzwyczajeni do tego, że jak coś im nie pasuje to mówią o tym głośno. Są przyzwyczajeni do strajków jak wszyscy o tym wiemy. Strajki we Francji, zablokowane drogi, zablokowane pociągi we Francji to jest standard. (…) jest to kraj bardzo rewolucyjny. (…) spoliczkowanie Macrona jest to pewnego rodzaju tradycja.”

– powiedziała na wstępie India Kot.

Incydent w Drome we Francji skomentowała także Mariya Loyik. Wspomniała, że Francuzi są już zmęczeni rządami Macrona oraz sytuacją związaną z ograniczeniami związanymi z pandemią COVID-19.

“W mojej opinii nie da się ukryć, że Francuzi są zmęczeni obecną sytuacją. (…) W ostatnim czasie urząd prezydencki urząd, który sprawuje Emmanuel Macron był upokarzany. To pokazuje Francję w jak najgorszym świetle. Macron wywołał swoimi decyzjami gniew wśród społeczeństwa francuskiego, który można porównać do szybkowaru, który może w każdej wybuchnąć.”

– powiedziała Loyik.

Czy Emmanuel Macron ma szansę na reelekcję?

India Kot podkreśliła w programie, że niskie poparcie Macrona z początku pandemii powoli się odbudowuje. Może być to sygnał pozwalający twierdzić, że w kwietniowych wyborach Francuzi po raz kolejny zagłosują na niego wybierając tzw. “mniejsze zło”. India uważa, że przewaga Macrona nad Marine le Pen w sondażach powinna dać mu solidny wynik. Jej zdaniem Emmanuel Macron ma szansę na reelekcję. Kot oceniła także pomysł poruszenia kwestii reformy emerytalnej we Francji przed wyborami prezydenckimi.

“Macron wprowadził bardzo dużo zmian. I tak uciął w dużej mierze social, co nie spodobało się większości osób. (…) Ludzie się będą burzyć cały czas. Społeczeństwo jest przyzwyczajone do tego, że dostaje i że ma. Ciężko jest teraz wycofać to co zostało już wprowadzone.”

– mówi India Kot.

Nieco odmiennego zdania jest przedstawicielka Ruchu Narodowego, która uważa, że społeczeństwo francuskie nie wybierze po raz kolejny Macrona. Pozorny brak większej dezaprobaty w stosunku do urzędującego prezydenta tłumaczy twardym lockdownem we Francji. Znacząco utrudniał on zdaniem Loyik okazanie sprzeciwu wobec obecnej władzy.

“Decyzja rządu, który planuje podnieść ustawowy wiek emerytalny nie jest dobrym zagraniem politycznym jeśli chodzi o Emmanuela Macrona. Między innymi dlatego, że to właśnie powoduje sprzeciw wśród społeczeństwa. (…) Gniew wśród społeczeństwa francuskiego, które w ostatnim czasie nie miało okazji go wyrazić ze względu na twardy lockdown.”

– podsumowała Loyik.

Jak wygląda prawica we Francji?

Zdaniem Indii Kot we Francji nie istnieje prawica w pojęciu takim, jakie znają chociażby Polacy. Według autorki kanału “Skręcamy w prawo” we Francji nie istnieje coś takiego jak wolność gospodarcza, a obaj główni kandydaci próbują prowadzić kampanię wyborczą według dominujących, centrystycznych nastrojów politycznych społeczeństwa. Głównym rywalem Macrona w drodze po reelekcję będzie Marine le Pen, która zdaniem Indii Kot zmiękcza swój prawicowy przekaz szukając głosów po lewej stronie dyskursu społecznego. Zdaniem Kot, dokładnie odwrotny manewr stosuje w nieoficjalnej kampanii wyborczej Emmanuel Macron, który stara się dotrzeć do bardziej prawicowych wyborców.

W trakcie rozmowy poruszony został temat skrajnie prawicowego dziennikarza Erica Zemmoura, którego kandydatura rozważana jest przez komentatorów francuskiej polityki. Według Mariyi Loyik, jeśli wystartuje on w wyborach prezydenckich, to może paradoksalnie osłabić wynik któregokolwiek z kandydatów prawicowych poprzez odebranie części głosów. Może to w prosty sposób wzmocnić pozycję obecnie kończącego swoją kadencję Macrona.

Reset stosunków Francja-Wlk. Brytania po szczycie G7

Podczas szczytu G7, który odbywał się w Kornwalii w dniach 11-13 czerwca 2021 spotkali się liderzy Francji oraz Wielkiej Brytanii. Prezydent Emmanuel Macron oraz Premier Boris Johnson wyrazili chęć normalizacji stosunków miedzy dwoma krajami po brexicie. Loyik zaznaczyła w swojej wypowiedzi, że mimo różnic pomiędzy tymi dwoma państwami, muszą one znaleźć porozumienie.

“W mojej opinii niewiele wynika ze szczytu G7. (…) Francja i Wielka Brytania zawarły bardzo wiele kontraktów bilateralnych, więc chcąc czy nie chcąc muszą ze sobą współpracować.”

– komentuje przedstawicielka Ruchu Narodowego.

India Kot uważa, że niesnaski między Francją, a Wielką Brytanią wynikają głównie z procedury wyjścia Zjednoczonego Królestwa z Unii Europejskiej.

“Brexit był robiony na szybko. (…) Teraz UK chce, żeby byli trochę po stronie Unii Europejskiej, ale żeby cło zostało po stronie UK. Wszystko stoi na głowie i moim zdaniem długo jeszcze nie będą w stanie się dogadać.”

– stwierdza Kot.

W programie poruszony został także wątek podróży Marszałka Senatu Tomasza Grodzkiego do Francji. Całość nagrania można znaleźć na kanale Media Narodowe na You Tube.

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY