- Sejm przegłosował nowelizację Kodeksu postępowania administracyjnego.
- Ambasada Izraela wydała oświadczenie, że zmiana prawa jest niedopuszczalna i hańbiąca, ponieważ nie będzie można odzyskać mienia bezdziedzicznego.
- Większość posłów z partii Korwin nie poparła tej ustawy.
- Czytaj także: Antypolski szef MSZ Izraela znów atakuje: “Nowe polskie prawo jest hańbą”
Za nowelizacją Kodeksu postępowania administracyjnego zagłosowało 309 posłów, nikt nie był przeciw, 120 osób wstrzymało się od głosu. Nowelizacja trafi teraz do Senatu.
Dariusz Matecki z Solidarnej Polski zwrócił uwagę jak zagłosowała Konfederacja. Narodowe skrzydło ideowej prawicy (oraz Artur Dziambor) poparło projekt nowelizacji KPA. Jednak część korwinistów wstrzymała się, bądź nie uczestniczyła w głosowaniu.
Nie skomentuje tego, bo znowu korwiniści powiedzą, że jestem do nich uprzedzony. Nie powiem też że się zawiodłem, bo mnie to totalnie nie ździwiło.
– napisał vloger Krzysztof Woźniak.
Nie skomentuje tego, bo znowu korwiniści powiedzą, że jestem do nich uprzedzony.
— Krzysztof Woźniak (@KrzysztofAtor) June 24, 2021
Nie powiem też że się zawiodłem, bo mnie to totalnie nie ździwiło. https://t.co/8Yg7tZJiYq
Odpowiedź korwinistów
Jakub Kulesza, szef koła Konfederacji postanowił bronić kolegów z partii Wolność:
1, Prawdziwą ustawę Stop447 ob. komitetu PiS zamroził w komisji. 2. Dzisiejsza ustawa w żaden sposób nie dotyczy bezprawnych roszczeń do mienia bezdziedzicznego. 3. Ustawa ta to pułapka – pretekst do wygaszania wszelkich roszczeń ob PL związanych i z nacjonalizacją i z lockdowem
– napisał na Twitterze.
1. Prawdziwą ustawę #Stop447 ob. komitetu PiS zamroził w komisji.
— Jakub Kulesza (@Kulesza_pl) June 24, 2021
2. Dzisiejsza ustawa w żaden sposób nie dotyczy bezprawnych roszczeń do mienia bezdziedzicznego.
3. Ustawa ta to pułapka – pretekst do wygaszania wszelkich roszczeń ob PL związanych i z nacjonalizacją i z lockdowem https://t.co/C7fY6gA4jw
Jeśli jednak ustawa nie dotyczy mienia bezdziedzicznego, to czemu tak nerwowa reakcja ambasady Izraela i USA?
O co chodzi z tą nowelizacją?
Nowelizacja wynika z konieczności dostosowania prawa do wyroku Trybunału Konstytucyjnego sprzed sześciu lat. 12 maja 2015 r. TK orzekł, że przepis Kodeksu postępowania administracyjnego w obecnym brzmieniu – pozwalający orzec o nieważności decyzji wydanej z rażącym naruszeniem prawa nawet kilkadziesiąt lat po tej decyzji – jest niekonstytucyjny.
W związku z tym w nowelizacji zapisano, że nie stwierdzałoby się nieważności takiej decyzji, jeśli „od dnia jej doręczenia lub ogłoszenia upłynęło 10 lat, a także gdy decyzja wywołała nieodwracalne skutki prawne”. W takiej sytuacji można byłoby jednak orzec, iż decyzję wydano z naruszeniem prawa. Natomiast, jeśli od dnia doręczenia lub ogłoszenia decyzji upłynęło 30 lat, to w ogóle nie byłoby wszczynane postępowanie w sprawie stwierdzenia nieważności decyzji.
Zgodnie z przepisem przejściowym zawartym w nowelizacji do spraw administracyjnych niezakończonych przed dniem wejścia w życie zmiany stosowałoby się przepisy w nowym brzmieniu. Z kolei postępowania wszczęte po upływie 30 lat od dnia doręczenia lub ogłoszenia decyzji i niezakończone przed dniem wejścia w życie zmiany zostałyby umorzone z mocy prawa. Nowelizacja ma wejść w życie po upływie 30 dni od jej ogłoszenia.
wpolityce.pl / twitter.com