“Przyjmijcie do wiadomości, że Polska należy do cywilizacji łacińskiej”. Odpowiedzi na oświadczenie Izraela

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Reakcje na komunikat ambasady Izraela

Reakcje na komunikat ambasady Izraela / Fot. STOP 447/FB Kalinka261015 Wikimedia Commons Twitter

Komunikat izraelskiej ambasady w sprawie nowelizacji przepisów postępowania administracyjnego wzbudził szereg kontrowersji. Zuchwałe oświadczenie Izraela wywołało lawinę komentarzy.

W czwartkowy wieczór Sejm RP uchwalił nowelizację Kodeksu postępowania administracyjnego. Nowe przepisy zakładają, że po upływie 30 lat od wydania decyzji administracyjnej niemożliwe będzie postępowanie w celu jej zakwestionowania. Nowelizację, która wywołała tak gwałtowne oświadczenie Izraela, na łamach portalu wPolityce.pl skomentował wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta.

„Ustawa polega na tym, że zamyka czas zgłaszania roszczeń reprywatyzacyjnych, a te, które np. z uwagi na brak spadkobierców przedwojennych właścicieli, czyli tzw. mienie bezspadkowe, nie zostały zakończone, umarza. Dla milionów Polaków znika czas wiecznej niepewności, czy po ich kamienicę, boisko, szkołę przyjdzie pewnego dnia ktoś z roszczeniami jako prawdziwy czy, jak to bywało w Warszawie, podstawiony kurator czy spadkobierca”

– wskazał Kaleta.

W reakcji na działalność polskiego parlamentu, w mediach społecznościowych pojawiło się oświadczenie ambasady Izraela w tej sprawie.

“Procedowana obecnie zmiana ustawy w rezultacie uniemożliwi zwrot mienia żydowskiego, lub ubieganie się o rekompensatę za nie, ocalonym z Zagłady i ich potomkom oraz społeczności żydowskiej, dla których Polska przez stulecia była domem. To niepojęte”

– napisano.

“To niemoralne prawo poważnie uderzy w stosunki między naszymi państwami. Z powagą podchodzimy do próby uniemożliwienia zwrotu prawowitym właścicielom mienia zagrabionego w Europie Żydom przez nazistów i ich kolaborantów. Polska wie, co jest właściwym krokiem w tej sprawie”

– podkreśla ambasada Izraela.

Odpowiedzi na oświadczenie ambasady Izraela

Komunikat Izraelskiej ambasady wywołał kontrowersje wśród polskich polityków oraz pozostałych uczestników życia publicznego. Wzbudził on liczne oraz nierzadko ostre komentarze pod adresem państwa położonego w Palestynie.

“Przyjmijcie do wiadomości, że Polska należy do kręgu cywilizacji łacińskiej, a w jej ramach porządek społeczny budowany jest na indywidualnym, a nie etnicznym prawie własności. W przypadku braku spadkobierców danego obywatela RP własność przechodzi na państwo. Nie na Was”

– skomentował Krzysztof Bosak z Konfederacji.

“Izrael piszący o moralności to jak Rosja pisząca o prawach człowieka”

– czytamy we wpisie Dariusza Mateckiego.

“Premier państwa masowo łamiącego prawa człowieka grozi dziś Polsce i próbuje wpływać na prawo stanowione przez wybrane przez Polaków władze. Jednocześnie nic nie wspominając o odpowiedzialności Niemiec za zbrodnie II wojny światowej, w tym za zniszczenie mienia.”

– dodaje Matecki.

“W oświadczeniu Ambasady Izraela o Niemcach ani słowa. Czy to nie właśnie Niemcy powinni płacić rekompensaty za mienie zagrabione Żydom przez Niemców w czasie II wojny światowej?”

– dopytuje dziennikarz Samuel Pereira.

“Mnie zafascynowało zdanie o „nazistach i ich kolaborantach”. Jakiej narodowości i kim byli „naziści”? Polska – poza nielicznymi indywidualnymi przypadkami – nie kolaborowała z „nazistami”, należała również do ofiar „nazistów” wraz z polskimi obywatelami wyznania mojżeszowego”

– pisze Rafał Dudkiewicz.

Nowelizacja Kodeksu Postępowania Administracyjnego jest metodą polskiego rządu na uniknięcie wielomiliardowych, bezpodstawnych roszczeń wysuwanych za pośrednictwem amerykańskim przez Żydów.

dorzeczy.pl

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY