Naukowcy uspokajają Brytyjczyków! “Nie martwcie się wariantem Delta+. Jest z nami od kwietnia!”

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Medyk rozrywa karteczkę "COVID-19".

Zdjęcie ilustracyjne. / Fot. Elliot Alderson /Pixabay

Naukowcy uspokajają Brytyjczyków, aby ci nie martwili się wariantem Delta+. Ich zdaniem, mutacja jest w Wielkiej Brytanii "już od kwietnia"
  • Nowy wariant wirusa COVID-19, “Delta plus”, został odnotowany 52 razy w Wielkiej Brytanii
  • Uważa się, że szczep nosi mutację K417N, która może zmniejszać skuteczność szczepionek
  • Naukowcy uspokajają jednak Brytyjczyków, że nowy szczep był z nimi już od kwietnia

Wariant Delta+ wzbudził niepokój na całym świecie. Wirus posiada bowiem mutację K417N, która może zmniejszać skuteczność szczepionek. Z tego powodu, wariant wzbudził przerażenie również na Wyspach Brytyjskich, gdzie odnotowano już ponad 50 przypadków zakażeń wariantem.

Naukowcy uspokajają Brytyjczyków

Naukowcy uspokajają jednak Brytyjczyków. Jeden z czołowych brytyjskich ekspertów genetycznych powiedział, że nie ma szczególnych powodów do obaw. Profesor Francois Balloux, dyrektor Instytutu Genetyki w University College London uważa, że panika jest zupełnie niepotrzebna. Według niego, zmutowany szczep jest w Wielkiej Brytanii od miesięcy i “nie wykazał żadnych oznak, że ma konkurować z innymi szczepami”.

Przypadki Delta+ w Wielkiej Brytanii pozostają na bardzo niskim poziomie. Pierwszy przypadek zaobserwowano 28 kwietnia 2021 r. Linia rodowodowa utrzymywała się na bardzo niskim poziomie od tego czasu bez oznak ekspansji. Znaleziono go w kilku krajach, ale jego częstotliwość występowania jest niezwykle niska, z wyjątkiem Nepalu

– przekazał

Naukowiec dodał, że póki co “nic” nie wiadomo na temat śmiertelności szczepu. Naukowcy nie są pewni, czy Delta+ powinna być w ogóle uważana za osobny szczep. Aktualnie, Astra Zeneca prowadzi już badania nad szczepionką skuteczną również przeciwko wariantowi Delta.

To nie jest właściwy „wariant”. To szczep Delta B.1.617.2 niosący mutację K417N w białku kolczastym. Do tej pory zsekwencjonowano około 160 szczepów. Pierwszy został znaleziony 5 kwietnia 2021 r. w Indiach. Delta plus stanowi 0,00002 procent wszystkich dotychczas zsekwencjonowanych wariantów delta. Nie ma dowodów na to, że szczep rozwija się obecnie w jakimkolwiek kraju

– przekazał profesor Balloux

dailymail.com

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY