- Konfederacja będzie szukać poparcia dla projektu wśród posłów innych ugrupowań. Do złożenia projektu ustawy potrzeba 15 podpisów pod nim, a formacja ta dysponuje 11.
- Według polityków Konfederacji, w Polsce ma miejsce dyskryminacja i nierówne traktowanie obywateli ze względu na status zaszczepienia.
- W preambule projektu wskazano 10 przepisów Konstytucji RP, które mają być łamane poprzez segregację sanitarną.
- Zobacz także: Gnojówka pod budynkiem resortu rolnictwa. AGROunia ma dość czekania na pomoc rządu
Artur Dziambor przypomniał na początku konferencji fragment preambuły Konstytucji RP:
Konfederacja składa ustawę, którą zapowiadaliśmy wielokrotnie, która wychodzi naprzeciw oczekiwaniom tych ludzi, którzy czują się w tym momencie szykanowani przez system. Ustawę, która nie pozwala na segregację sanitarną obywateli. Ustawę, która zablokuje wszelkie zakusy rządzących do tego, żeby jakkolwiek tworzyć kategorię obywatela posłusznego i obywatela nieposłusznego. Obywatela, który ma prawo w pewne miejsca wejść i obywatela, który będzie miał zakaz do tych miejsc wchodzić.
Poseł Dziambor zapowiedział, że jego Koło będzie zbierać podpisy wśród posłów innych partii. Jest to spowodowane tym, że Konfederacja w Sejmie liczy 11 szabel, a do złożenia projektu ustawy potrzeba ich 15. Zdaniem Dziambora są w parlamencie posłowie, którzy nie zgadzają się na segregację sanitarną.
Autor ustawy, Witold Stoch z biura prawnego Konfederacji powiedział:
Konfederacja chce wprowadzić pod obrady Sejmu ustawę “Stop Segregacji Sanitarnej”, żeby urzeczywistnić zasady, które są w naszej Konstytucji, które są także w Europejskiej Konwencji o Ochronie Praw Człowieka i Obywatela, a także w Karcie Praw Podstawowych UE. W preambule do naszego projektu ustawy wskazali dziesięć przepisów Konstytucji RP, które naszym zdaniem przez segregację sanitarną są łamane.
Ustawa „Stop Segregacji Sanitarnej” wprowadza:
• Zakaz dyskryminacji w życiu politycznym, społecznym lub gospodarczym ze względu na zaszczepienie lub niezaszczepienie się przeciwko COVID-19.
• Zakaz wprowadzania wymogu ujawniania informacji o zaszczepieniu lub niezaszczepieniu się przeciwko COVID-19, w celu udziału w jakichkolwiek wydarzeniach kulturalnych, sportowych, edukacyjnych itp., a także uzyskania możliwości wejścia do budynków użyteczności publicznej lub zakupu usług
• Zakaz wprowadzania jakichkolwiek ograniczeń dotyczących wydarzeń kulturalnych, sportowych, edukacyjnych itp., uzyskania możliwości wejścia do budynków użyteczności publicznej lub zakupu usług, do których nie wlicza się osób zaszczepionych przeciwko COVID-19.
• Zakaz uzależniania udziału w jakichkolwiek wydarzeniach kulturalnych, sportowych, edukacyjnych itp., uzyskania możliwości wejścia do budynków użyteczności publicznej lub zakupu usług, od zaszczepienia lub niezaszczepienia się przeciwko COVID-19.
• Zmiany w Kodeksie Pracy, aby: – niedopuszczalna była jakakolwiek dyskryminacja w zatrudnieniu, bezpośrednia lub pośrednia ze względu na zaszczepienie lub niezaszczepienie się przeciwko COVID-19; – pracownicy byli równo traktowani w zakresie nawiązania i rozwiązania stosunku pracy, warunków zatrudnienia, awansowania oraz dostępu do szkolenia w celu podnoszenia kwalifikacji zawodowych bez względu na zaszczepienie lub niezaszczepienie się przeciwko COVID-19; – pracodawca był obowiązany przeciwdziałać dyskryminacji w zatrudnieniu także ze względu na zaszczepienie lub niezaszczepienie się przeciwko COVID-19.
• Zmiany w rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 6 maja 2021 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii (Dz.U.2021.861) poprzez: – skreślenie w § 2 ust. 7a, który wskazuje na to, że “Dane osób, które nie poddały się szczepieniu przeciwko COVID-19, obejmujące imię i nazwisko, numer PESEL oraz numer telefonu, mogą być udostępniane z systemu teleinformatycznego, o którym mowa w ust. 4 pkt 1, Narodowemu Funduszowi Zdrowia w celu informowania przez ten podmiot osób, których dotyczą te dane, o możliwości poddania się szczepieniu przeciwko COVID-19.” – skreślenie w § 9 ust. 19b, w § 10 ust. 6a, w § 24 ust. 8, w § 26 ust. 16, które wskazują, że do niektórych ograniczeń, nie wlicza się osób zaszczepionych przeciwko COVID-19.”
Zobacz także: Podhale nie chce się szczepić. Górale mają wątpliwości, a rządzący ich atakują: “To dezinformacja antyszczepionkowców”
Według skarbnika Konfederacji, Michała Wawera, dyskryminacja i nierówne traktowanie obywateli ze względu na status zaszczepienia, już w Polsce ma miejsce:
To nie jest efekt prawa, dlatego, że według prawa szczepienia na Covid są dobrowolne. To jest efekt intensywnej propagandy, która sprawia, że ludzie przestają zwracać uwagę na prawo. Człowiek, o który szukał pomocy wśród innych pracowników i związkowców, usłyszał od nich, że oni już są zaszczepieni. Ich to nie dotyczy, ich to nie obchodzi. To jest ta znieczulica, którą rządowa propaganda w Polakach wywołuje, która sprawa, że nie zwracają uwagi na to, że ktoś inny ma prawo do podejmowania decyzji o swoim zdrowiu, ma prawo odmówić ryzykownej procedury medycznej.
Link do projektu ustawy „Stop Segregacji Sanitarnej” – TUTAJ