Wracają roszczenia żydowskie. Ambasador USA naciska na Marszałek Sejmu. Wyciekł list [ZOBACZ TREŚĆ]

WAŻNE
Dodano   26
  LoadingDodaj do ulubionych!

Elżbieta Witek / fot. Wikimedia Commons

Czołowy amerykański dyplomata w Warszawie, Bixi Aliu żąda od marszałek Sejmu uwzględnienia roszczeń środowisk żydowskich w polskim prawie.
  • Amerykański charge d’affiares w Warszawie wystosował oficjalny list do marszałek Sejmu RP, Elżbiety Witek.
  • Bixi Aliu przedstawił stanowisko Stanów Zjednoczonych, które jednoznacznie reprezentuje interesy Izraela w kwestii roszczeń środowisk żydowskich w sprawie mienia bezspadkowego.
  • Strona amerykańska nie jest zadowolona z projektu nowelizacji Kodeksu Postępowania Administracyjnego, która ma dołączyć do porządku prawnego wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 2015 r. Zakłada on przedawnienia w ubieganiu się o zwrot mienia.
  • Zobacz także: Bodakowski rysuje. Satyra na dziś: ”Prawem osób LGBT jest pozbawienie praw osób mających inne zdanie niż tęczowi”

List amerykańskiego charge d’affiares w Warszawie do Elżbiety Witek udostępnił na swoich łamach portal „Dziennika Gazety Prawnej”. Pokazuje on, że Polska jest widocznie naciskana w sprawie żydowskich roszczeń przez stronę amerykańską. W korespondencji Amerykanie wyrażają swoje niezadowolenie z zapisów przygotowywanego projektu polskiej ustawy.

Polska naciskana przez ambasadę USA w sprawie żydowskich roszczeń

Bixi Aliu przedstawił stanowisko Stanów Zjednoczonych, które jednoznacznie reprezentuje interesy Izraela w kwestii roszczeń środowisk żydowskich w sprawie mienia bezspadkowego.

„Pragnę wyrazić głębokie zaniepokojenie USA w sprawie ustawy, która – jeśli zostanie przyjęta – spowoduje nieodwracalne straty dla Ocalonych z Holokaustu w Polsce i ich rodzin. Zdajemy sobie sprawę, że projekt ustawy (Druk nr 1090) efektywnie uniemożliwi odzyskanie lub kompensację za utracone mienie w okresie Zagłady i komunizmu. W takim wypadku zarówno Żydzi jak i ci którzy nie są pochodzenia żydowskiego nie otrzymają nic”

– napisał Bixi Aliu .

Portal „Dziennika Gazety Prawnej” poddał w wątpliwość motywacje amerykańskiego dyplomaty pytając, czy bardziej zależy mu na własnym rozgłosie niż na stosunkach polsko-amerykańskich. Anonimowe źródło z kręgu polskiej dyplomacji twierdzi, iż władze Polski oceniają to jako „ingerencję w polski proces legislacyjny”.

„List to dopiero początek. Temat reprywatyzacji ma znacznie większy potencjał niż kwestie ideologiczne i różnice między polską prawicą a nową demokratyczną administracją w USA. Może to realnie zaszkodzić stosunkom z Waszyngtonem.”

– ocenił rozmówca gazety.

Stany Zjednoczone krytykują działania polskiej administracji

Strona amerykańska nie jest zadowolona z projektu nowelizacji Kodeksu Postępowania Administracyjnego, która dołączy do porządku prawnego wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 2015 r. Ma ona określać okres przedawnienia wobec decyzji administracyjnych wydawanych z naruszeniem prawa. Uchwalenie takiego okresu przedawnienia w wymiarze 30 lat uniemożliwiałoby dochodzenia roszczeń wobec decyzji wywłaszczeniowych władz komunistycznych. Dotychczas w przypadku stwierdzenia sprzeczności takiej decyzji z porządkiem prawnym dawny właściciel lub jego spadkobierca mógł ubiegać się o zwrot mienia lub odszkodowanie. Nowelizacja Kodeksu Postępowania Administracyjnego jest więc metodą polskiego rządu na uniknięcie wielomiliardowych, bezpodstawnych roszczeń wysuwanych za pośrednictwem amerykańskim przez Żydów.

W czasie układania nowego projektu regulacji w tym zakresie. rozszerzono zapisy określające, że nie stwierdza się nieważności decyzji, jeżeli od dnia jej doręczenia lub ogłoszenia upłynęło dziesięć lat, a także gdy decyzja wywołała nieodwracalne skutki prawne. Z kolei jeżeli od dnia doręczenia lub ogłoszenia decyzji upłynęło trzydzieści lat, nie wszczyna się postępowania w sprawie stwierdzenia nieważności decyzji. Temat szczegółowo opisał “Dziennik Gazeta Prawna.”

W 2018 roku prezydent USA Donald Trump podpisał „Ustawę 447”. Dotyczy ona odzyskiwania mienia ofiar Holokaustu. Ustawa jest następstwem Deklaracji Terezińskiej, która podpisana została przez 46 państw, w tym Polskę, w czerwcu 2009 roku. Ustawa nr. 447 zobowiązuje Departament Stanu USA do złożenia sprawozdania na temat sytuacji zwrotu mienia pożydowskiego. Akt ten stanowi podstawę prawną do tego, aby USA wspierały odzyskiwanie pożydowskich majątków bezspadkowych.

kresy.pl

Subskrybuj
Powiadom o
26 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY