- Wśród działaczy politycznych oraz obywateli narastają oczekiwania wobec państwowego ubezpieczyciela, aby ten zagwarantował im emeryturę za wykonywanie sprawiedliwej pracy przez dziesiątki lat swojego życia
- Członek RN ZUS przewiduje, że niedługo polski rząd może stanąć w obliczu wyzwania i skapitulowania przed emeryturą obywatelską
- Taki sposób wypłacania świadczeń emerytalnych zagwarantowałby, każdemu pracującemu Polakowi równą kwotę
- Zobacz także: Polski rząd walczy z betonem? Wszyscy odczujemy skutki nowych pomysłów PiS
Temat emerytury obywatelskiej podnoszony jest coraz głośniej już od blisko dekady. Członek RN ZUS w wywiadzie dla “Supe Expressu” nie ma żadnych wątpliwości, że w niedługim czasie przed polskimi rządami stanie oblicze zagwarantowania każdemu Polakowi, równej emerytury.
Kolejne rządy nie mają odwagi zrobić czegoś, co się w końcu i tak samo zrobi
– powiedział Robert Gwiazdowski, były kandydat na Rzecznika Praw Obywatelskich.
Nie takie nowe – my to od 20 lat proponujemy https://t.co/L1BMQ05cJT
— Robert Gwiazdowski (@RGwiazdowski) June 21, 2021
Przewiduje on, że w przyszłości żaden emeryt nie będzie w stanie zgromadzić na koncie ZUS odpowiedniego kapitału, poza ustawowym minimum. Dlatego w debacie publicznej temat emerytury obywatelskiej powoli staje się głównym punktem zaczepienia o głos wyborców. Członek RN ZUS, przekonuje, że takie świadczenie byłoby wypłacane niezależnie od wielkości środków w systemie ubezpieczeń społecznych.
Dziennik “Rzeczpospolita” donosi jednak, że większość ekonomistów zgromadzonych na specjalnym panelu zorganizowanym przez redakcję w lutym bieżącego roku, jest przeciwna takiej emeryturze obywatelskiej. Wskazano, ze przeprowadzenie takiej rewolucji w systemie emerytalnym odbiłoby się mocną czkawką, nie tylko pomysłodawcom projektu.
Z tezą, że dobrą odpowiedzią na wyzwania związane ze starzeniem się ludności byłoby zastąpienie obecnego systemu emerytalnego, różnicującego świadczenia w zależności od odprowadzonych składek, systemem zapewniającym równe świadczenia dla wszystkich emerytów i opartym wyłącznie na podatkach powszechnych, zgodziło się (w tym zdecydowanie) siedmioro spośród 41 (czyli 17 proc.) ankietowanych przez nas ekonomistów. Przeciw tej koncepcji opowiedziało się (w tym zdecydowanie) 34 uczestników naszej sondy (83 proc.)
– czytamy w “Rzeczpospolitej”.
buisnessinsider.com.pl