Trwa walka o jawność życia publicznego! Instytut Ordo Iuris pozywa Agorę

Dodano   1
  LoadingDodaj do ulubionych!
Prawnicy z Instytutu Ordo Iuris.

Prawnicy z Instytutu Ordo Iuris. / Fot. Facebook

Instytut na rzecz Kultury Prawnej Ordo Iuris złożył wniosek do wydawnictwa Agora z prośbą o ujawnienie informacji, jakie zadania finansowane ze środków publicznych koncern medialny realizował przez ostatnie 20 lat. Jest do tego zobowiązany jako podmiot, który przez lata korzystał ze środków publicznych. Instytut spotkał się z odmową udzielenia konkretnych wyjaśnień, dlatego Ordo Iuris pozywa Agorę. W tej sprawie skierowana została precedensowa skarga do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego.
  • Instytut Ordo Iuris od lat publikuje co roku sprawozdania finansowe, które wskazują, że jego jedynym źródłem finansowania są prywatni darczyńcy i przyjaciele.
  • Ordo Iuris postanowił wezwać wydawnictwo Agora do ujawnienia informacji na temat finansowanych przez środki publiczne działań koncernu przez ostatnie 20 lat.
  • Agora nie odpowiedziała na wezwanie Instytutu. Sprawa trafiła do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego.
  • Eksperci z działu prawnego konserwatywnej organizacji przygotowali projekt nowelizacji ustawy o dostępie do informacji publicznej, która wprowadzi obowiązek udostępniania danych o środkach pozyskiwanych z zagranicy.
  • Zobacz także: Portfel cyfrowy kolejnym pomysłem Komisji Europejskiej. Jest projekt

Instytut Ordo Iuris od lat publikuje co roku sprawozdania finansowe. Wskazują, że jego jedynym źródłem finansowania są prywatni darczyńcy i przyjaciele. Są to ludzie, którym zależy na obronie fundamentalnych wartości. Są to: życie, małżeństwo, rodzina, wolność sumienia, wolność słowa czy wolność gospodarcza. Nie wszyscy mogą się jednak wykazać taką transparentnością. Ordo Iuris pozywa Agorę, a o szczegółach pisze w liście do zwolenników instytutu prezes Jerzy Kwaśniewski:

Narastającym zagrożeniem dla jawności życia publicznego i procedur demokratycznych są niejawne transfery finansowe do podmiotów trzeciego sektora. W znacznej części chodzi o zagraniczne dotacje, które w ten sposób zakulisowo służą realizacji interesów nie zawsze zgodnych z polską racją stanu i interesem Polaków.

Instytut Ordo Iuris pozywa Agorę

Jawność działań organizacji pozarządowych oraz koncernów medialnych stanowi podstawową gwarancję suwerenności państwa. Jawność życia publicznego jest kluczowa w kontekście oceny działalności aktywistów, czy polityków w obszarze publicznym. Instytut Ordo Iuris postanowił wezwać wydawnictwo Agora do ujawnienia informacji na temat finansowanych przez środki publiczne działań koncernu przez ostatnie 20 lat. Zarówno Agora, jak i Fundacja Batorego, co do której wystosowany został podobny apel, nie odpowiedziały na wezwanie Instytutu. Sprawa trafiła do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. W sprawie Fundacji Batorego, Ordo Iuris osiągnęło ogromny sukces. Sąd przychylił się do skargi Instytutu i nakazał Fundacji niezwłoczne rozpatrzenie wniosku. Taka sama procedura zostanie zastosowana wobec Agory.

Od spółki Agora, wydawcy Gazety Wyborczej, zażądaliśmy pełnej informacji o tym, jakie zadania finansowane ze środków publicznych medialny koncern realizował przez ostatnie 20 lat. Podobnie jak Fundacja Batorego, również Agora odmówiła udzielenia objętych wnioskiem informacji, mimo że jest do tego zobowiązana jako podmiot, który przez lata korzystał ze środków publicznych. Dlatego także w tej sprawie skierowaliśmy precedensową skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Jestem pewien, że uzyskane informacje będą miały ogromne znaczenie dla oceny historii ostatnich dekad.

– pisze w liście do sympatyków Instytutu prezes Ordo Iuris, Jerzy Kwaśniewski.

Działania na rzecz transparentności finansowania fundacji

Jak zapewnia w swojej wiadomości Jerzy Kwaśniewski, Instytut Ordo Iuris pozywa Agorę, ale również rozpoczął badania nad wpływem czterech fundacji niemieckich partii politycznych, które od ponad 30 lat działają w Polsce. Eksperci Ordo Iuris złożyli wnioski o przekazanie informacji na temat zaangażowania finansowego każdej z tych fundacji w publiczne projekty realizowane w Polsce. Od każdej z nich otrzymali jednak odmowę. Jak zapowiada Kwaśniewski, również ta sprawa znajdzie swój finał na sali sądowej.

Wszystkie te prawne potyczki toczymy z organizacjami, które pozornie wspierają transparentność życia publicznego, ale gdy chodzi o nie same, do jawności nie są już tak przekonane. Co więcej, długotrwałe procesy administracyjne – nawet gdy wieńczy je zwycięstwo – utrudniają dostęp do ważnych informacji o dysponowaniu publicznymi środkami.

– kontynuuje Jerzy Kwaśniewski.

Eksperci z działu prawnego konserwatywnej organizacji przygotowali projekt nowelizacji ustawy o dostępie do informacji publicznej, która wprowadzi obowiązek udostępniania danych o środkach pozyskiwanych z zagranicy. Prawnicy Ordo Iuris przekazali także do Kancelarii Prezesa Rady Ministrów uwagi do projektu ustawy o transparentności finansowania organizacji pozarządowych.

Ordo Iuris zajmuje się sprawą finansowania aborcjonistów

Wykonana przez ekspertów Instytutu analiza badająca sprawozdania finansowe zagranicznych instytucji wykazała, że organizacje feministyczne pozyskały ogromne środki od aborcyjnego lobby i fundacji powiązanych z Georgem Sorosem.

Z raportu wynika, że na zablokowanie inicjatywy obywatelskiej „Stop Aborcji” feministki otrzymały zza granicy około miliona złotych. Środki od organizacji Global Fund for Women, która jest beneficjentem grantów Open Society Foundations (czyli największej międzynarodowej fundacji George’a Sorosa) trafiły między innymi do Federacji na Rzecz Kobiet i Planowania Rodziny oraz do Fundacji Współpracy Kobiet. Środki wykorzystane zostały na kampanie medialne zwolenników aborcji oraz na organizowanie ulicznych protestów.

Podjęte już badania zweryfikują, w jakim stopniu zagraniczne dotacje stały za jesiennymi protestami po wyroku Trybunału Konstytucyjnego, w tym za nawoływaniem do aktów nienawiści i wandalizmu wymierzonych w kościoły i miejsca kultu.

– dodaje Kwaśniewski.

Działania Instytutu Ordo Iuris można śledzić na oficjalnych profilach mediów społecznościowych oraz za pośrednictwem newslettera.

Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
Najstarsze
Najnowsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY