- W wyborach wzięło udział niemal 29 mln osób. Zwycięstwo w pierwszej turze odniósł Ebrahim Raisi z wynikiem 17,8 mln głosów.
- Nowy prezydent popierany jest przez najwyższego przywódcę duchowo-politycznego Iranu ajatollaha Alego Chameneia.
- Prezydent w Iranie ma szeroko rozbudowany wachlarz kompetencji; stoi na czele władzy wykonawczej, odpowiada przed parlamentem, a ten ma z kolei możliwość kontroli budżetu i rządu.
- Zobacz także: Walka z Facebookiem w sądzie. Jest pozew za cenzurę
Udział w piątkowych wyborach w Iranie wzięło około 28,6 mln osób. Uprawnionych do głosowania było 59,3 mln Irańczyków. Jak donosi Państwowa Komisja Wyborcza w Iranie, Raisi otrzymał 17,8 mln głosów. Nowy prezydent będzie prowadził Iran przez najbliższe 4 lata.
Ustępujący z urzędu prezydenta Hasan Rowhani przesłał gratulacje wygranemu piątkowych wyborów Raisiemu.
Drugie miejsce w wyścigu o fotel prezydenta zajął generał dywizji Mohsen Rezai, były dowódca Gwardii Rewolucyjnej. Osiągnął on wynik 11,5 proc. głosów. Trzeci jest były prezes irańskiego Banku Centralnego Abdolnasser Hemmati z wynikiem 8,3 proc.
Nowy prezydent reprezentujący Iran, w kampanii wyborczej byłm popierany przez najwyższego przywódcę duchowo-politycznego Iranu ajatollaha Alego Chameneia. Ebrahim Raisi znany jest jako osoba o skrajnie konserwatywnych poglądach. Był szefem irańskiego wymiaru sprawiedliwości, który w wyborach cztery lata temu uzyskał 38 proc. głosów, przegrywają z Hasanem Rowhanim.
Iran w świetle rozmów dotyczących porozumienia nuklearnego. Nowy prezydent ma ogromne prerogatywy
Wybory prezydenckie odbyły się w czasie, gdy przedstawiciele Iranu i światowych mocarstw prowadzą w Wiedniu negocjacje mające na celu uratowanie irańskiego porozumienia nuklearnego z 2015 r. Dodatkowym elementem zaogniającym sytuację w kraju jest narastający poziom niezadowolenia społecznego z poważnego kryzysu gospodarczego w kraju.
Prezydent w Iranie ma szeroko rozbudowany wachlarz kompetencji; stoi na czele władzy wykonawczej, odpowiada przed parlamentem, a ten ma z kolei możliwość kontroli budżetu i rządu.
Jednak większość władzy dzierży Najwyższy przywódca duchowy, który wyznacza kierunki strategiczne Islamskiej Republiki Iranu – teokracji ajatollahów.
polsatnews.pl