- GUS poprzez nagrody pieniężne zachęca obywateli do obowiązkowego spisu powszechnego
- W specjalnie dedykowanej loterii NSP 2021, 240 osób wygrało 500 złotych, a 480 szczęśliwców otrzymało 1000 złotych
- Wielki finał loterii odbędzie się już 14 lipca 2021 roku, gdzie do wygrania będzie 16 samochodów osobowych Toyota Yaris
- W Narodowym Spisie Powszechnym aktualizuje się nie tylko bazę obywateli, lecz również budynków mieszkalnych
- Zobacz także: Rząd zapowiada Strategię Demograficzną 2040
Loteria GUS zachęca wiele osób do spisu powszechnego
W ramach Narodowego Spisu Powszednego trwa loteria, która z grona spisanych już osób wyłania co tydzień szczęśliwców, którzy otrzymują od państwa polskiego nagrodę pieniężną. GUS zachęca w ten sposób pozostałych Polaków do spisu powszechnego, który jest dla każdego obywatela obowiązkowy. Losowania w ramach NSP 2021 są transmitowane za pomocą kanałów Głównego Urzędu Statystycznego tj. Facebook oraz Youtube. Do tej pory 700 osób otrzymało po 500 lub 1000 złotych.
W piątek kolejne losowanie w loterii NSP 2021. Do tej pory rozlosowanych zostało już 720 kart przedpłaconych, z czego 240 osób wygrało karty o wartości 1000 zł, pozostałe o wartości 500 zł.
– informuje GUS
W loterii mogą wziąć udział osoby pełnoletnie, które już dokonały samospisu, wyraziły chęć udziału w loterii i za pośrednictwem wiadomości e-mail otrzymały 10-znakowy alfanumeryczny kod potwierdzający dokonanie samospisu, a także prawidłowo zarejestrowały zgłoszenie za pośrednictwem strony internetowej loterii.
Jak informuje GUS, w dzisiejszym losowaniu będą brane pod uwagę wszystkie kody, które zostały zarejestrowane między 22 kwietnia, a 16 czerwca bieżącego roku. Podobne losowania, zachęcające Polaków do spisu powszechnego odbędą się jeszcze 2 oraz 9 lipca. Wielki finał NSP 2021 przewidziano na 14 lipca, gdzie w puli nagród umieszczono 16 samochodów osobowych marki Toyota Yaris.
Czym jest Narodowy Spis Powszechny?
Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021 rozpoczął się 1 kwietnia 2021 r. Spis odbywa się raz na 10 lat i dotyczy każdej osoby mieszkającej stale, bądź czasowo, na terenie Polski. Jest obowiązkowy. Potrwa do końca września. Zgodnie z definicją podaną przez GUS, spis powszechny dotyczy nie tylko osób fizycznych, lecz państwo odświeża również kartoteki rejestrujące wszystkie budynki mieszkalne, a także pomieszczenia nie będącymi mieszkaniami.
Spisowi podlegają osoby fizyczne stale zamieszkałe i czasowo przebywające w mieszkaniach, budynkach i innych zamieszkanych pomieszczeniach niebędących mieszkaniami na terenie Polski oraz osoby fizyczne niemające miejsca zamieszkania
– wyjaśnia problematykę NSP 2021, Główny Urząd Statystyczny.
Spis jest realizowany następującymi metodami: obowiązkowo, czyli właśnie metodą samospisu internetowego (CAWI) oraz uzupełniająco metodą wywiadu telefonicznego (CATI) oraz metodą wywiadu bezpośredniego (CAPI).
Zakres informacji zbieranych w spisie to m.in. charakterystyka demograficzna, aktywność ekonomiczna, poziom wykształcenia, migracje, charakterystyka etniczno-kulturowa czy zasoby mieszkaniowe. W formularzu spisowym nie ma pytań dotyczących zarobków, dochodów czy stanu majątkowego. Dokładna lista pytań dostępna jest w dedykowanej zakładce na stronie GUS.
interia.pl, loteria.spis.gov.pl