- Pomimo spekulacji dotyczących spotkania papieża Franciszka z prezydentem USA Joe Bidenem, do wizyty lidera Stanów Zjednoczonych w Watykanie nie doszło.
- O udział Bidena w papieskiej mszy zabiegała administracja amerykańska. Stolica Apostolska odmówiła powołując się na niechęć do wzbudzenia kontrowersji w dniu rozpoczęcia obrad amerykańskich biskupów.
- Obrady amerykańskiego episkopatu rozpoczynają się w środę, 16 czerwca. Ich głównym tematem będzie dokument o „koherencji eucharystycznej”.
- Zobacz także: Warszawa: Lewicowy aktywista złapany na spotkaniu działaczy pro-life
Spekulacje na temat spotkania papieża Franciszka z prezydentem Stanów Zjednoczonych Joe Bidenem pojawiały się w mediach od tygodni. Możliwością ku temu miała być wizyta amerykańskiego prezydenta na szczytach G7 oraz NATO w Europie. Potencjalne spotkanie miało się odbyć 15 czerwca, lecz nie doszło do skutku. Watykan odmówił Bidenowi.
Watykan odmówił Bidenowi udziału w papieskiej Mszy Świętej
O możliwym spotkaniu informowała Catholic News Agency (CNA), powołując się na watykańskie źródła. Organizatorzy pierwszej zagranicznej podróży Joe Bidena zwrócili się do Watykanu z prośbą o możliwość uczestnictwa prezydenta w porannej Mszy odprawianej przez papieża. Otrzymali odmowę.
“Ekipa prezydenta pierwotnie poprosiła o udział w papieskiej Mszy Świętej wczesnym rankiem, ale propozycja została odrzucona przez Watykan po rozważeniu wpływu, jaki miałoby na przyjęcie Komunii Świętej przez Bidena od papieża na dyskusje, które planuje przeprowadzić USCCB [amerykański episkopat – red.], podczas spotkania rozpoczynającego się w środę 16 czerwca” – podaje portal CNA.
Sprawa Komunii Świętej przedmiotem sporów amerykańskich biskupów
Dziś, 16 czerwca rozpoczynają się obrady amerykańskich biskupów. Jednym z punktów programu będzie dyskusja nad przygotowanym przez konserwatywnych biskupów dokumentem o „koherencji eucharystycznej”. Odbędzie się głosowanie nad jego dalszym procedowaniem bądź odrzuceniem. Dokument podkreśla wartość katolickiej nauki i jej zastosowanie w sprawie udzielania Komunii Świętej, bądź jej odmowy. Według konserwatywnej części amerykańskiego episkopatu, komunii należy odmawiać osobom publicznie sprzeciwiającym się zasadniczym prawdom nauczania Kościoła. Jednym z najbardziej jaskrawych przykładów tego postępowania była kwestia aborcji. Na tej podstawie część księży odmawiała udzielenia sakramentu czołowym amerykańskim politykom, w tym samemu Joe Bidenowi.
Zdaniem jezuickiego magazynu America obrady mogą podzielić biskupów. Stanie się tak z uwagi na fakt, że część z nich uważa kierowanie się nauczaniem Kościoła o nieudzielaniu Komunii pro-aborcyjnym politykom za „upolitycznianie Eucharystii”.
Rezerwę wobec konserwatywnej postawy części episkopatu wyraził Watykan. Ustami prefekta Kongregacji Nauki Wiary, który zasugerował „dialog i zrozumienie” wobec promujących aborcję katolików, do których należy prezydent USA.
dorzeczy.pl