Uciekła z Korei Północnej do USA. Jest zszokowana tym, co zastała. “Nawet Korea nie była tak szalona!”

Dodano   2
  LoadingDodaj do ulubionych!
Yeonmi Park, uciekinierka z Korei Północnej

Yeonmi Park, uciekinierka z Korei Północnej / Fot. Twitter/ screen

Młoda kobieta, która uciekła z Korei Północnej wyraziła zaskoczenie kondycją Stanów Zjednoczonych. Jej zdaniem, nawet Korea Północna "nie była tak szalona".

Nawet Korea Północna nie była tak szalona

Yeonmi Park wraz z rodziną uciekła z reżimu Korei Północnej w 2007 roku, w wieku 13 lat. Młoda kobieta odebrała edukację w USA, w szkole Ivy League. Park miała z przerażeniem stwierdzić, że USA wcale nie różnią się od kraju, z którego uciekła. Pod pewnymi względami, jest w nich nawet gorzej. Zdaniem Park, „nawet Korea Północna nie była taka szalona”, jak amerykańska rzeczywistość.

Spodziewałam się, że płacę tę fortunę, cały ten czas i energię, aby nauczyć się myśleć. Ale zmuszają cię do myślenia tak, jak chcą, abyś myślał. Zdałam sobie sprawę: “wow, to szaleństwo”. Myślałam, że Ameryka jest inna, ale widziałem tak wiele podobieństw do tego, co widziałem w Korei Północnej, że zaczęłam się martwić

– mówiła Koreanka w wywiadzie dla Fox News.

Skarcona za… pochwałę literatury klasycznej

Yeonmi zwraca uwagę na kult winy zbiorowej oraz duszącą poprawność polityczną. Po rozpoczęciu nauki, od razu doświadczyła dyktatu “politycznej poprawności”. Już na początku studiów została skarcona za wyrażenie opinii o książkach. Przyznała, że uwielbia literaturę klasyczną, taką, jak Jane Austen.

Powiedziałam: „Kocham te książki”. Myślałem, że to dobra rzecz. Potem usłyszałam: “Czy wiesz, że ci pisarze mieli kolonialny sposób myślenia? Byli rasistami i bigotami i podświadomie robią ci pranie mózgu”

– wspomina Yeonmi

Obracając się w środowisku szkolnym szybko zrozumiała, że każda klasa była zainfekowana “antyamerykańską propagandą”, którą znała ze swojej ojczyzny. Szok i niedowierzanie wzbudziły w niej problemy dotyczące płci i “właściwego” języka. Nie rozumiała idei “preferowanych zaimków”.

Angielski jest moim trzecim językiem. Nauczyłam się go jako dorosła. Czasami wciąż przez pomyłkę mówię „on” lub „ona”, a teraz poproszą mnie, abym nazwała ich „oni”? To był chaos. To było jak regres w cywilizacji. Nawet Korea Północna nie jest taka szalona. Korea Północna była całkiem szalona, ​​ale nie aż tak szalona

– podkreśliła Yeonmi Park

Fox News

Subskrybuj
Powiadom o
2 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY