Szczyt NATO w Brukseli. Szef sojuszu wskazał przeciwników: “Nie są częścią geografii atlantyckiej”

Dodano   1
  LoadingDodaj do ulubionych!
Liderzy państw NATO uznali działania Pekinu za wyzwanie dla Sojuszu. NATO wyraziło też zaniepokojenie prowadzoną przez Chiny „polityką przymusu", która stoi w otwartej sprzeczności z wartościami państw zachodu wyrażonymi w Traktacie Waszyngtońskim. Przywódcy uznali, że stosunki NATO z Chinami i Rosją są głównym wyzwaniem dla Sojuszu.
  • Głównym tematem rozmów przywódców NATO były relację państw północnego Atlantyku z Chinami i Rosją.
  • Szef NATO, Jens Stoltenberg przekazał, że rosnąca siła Chin na arenie międzynarodowej stanowi wyzwanie dla bezpieczeństwa sojuszników Paktu Północnoatlantyckiego.
  • Stoltenberg poruszył również kwestię stosunków NATO i Rosji. Twierdzi, że są one w najgorszej formie, od czasu zimnej wojny.
  • Przed rozpoczęciem spotkania liderów NATO, prezydent USA Joe Biden spotkał się z prezydentem Polski Andrzejem Dudą.
  • Zobacz także: Japonia: Nie będzie “porozumienia LGBT”. Lewica wściekła!

Wątkiem, na który przedstawiciele państw Sojuszu zwrócili szczególną uwagę są relacje Chin z Rosją. Chodzi o udział w ćwiczeniach prowadzonych przez ten kraj na obszarze euroatlantyckim, a także stosowaniem dezinformacji.

„W moich książkach Chiny nie są częścią geografii atlantyckiej” – tłumaczył przed paru dniami prezydent Emmanuel Macron pytany o NATO i Chiny.

Stosunki NATO z Chinami i Rosją głównym wyzwaniem państw Sojuszu

Lider NATO, Jens Stoltenberg przekazał po szczycie, że rosnąca siła Chin na arenie międzynarodowej stanowi wyzwanie dla bezpieczeństwa sojuszników Paktu Północnoatlantyckiego. Dodał, że wszyscy sojusznicy są co do tego zgodni i postanowili stawiać kolejne kroki w tym kierunku razem.

„Chiny szybko rozwijają arsenał nuklearny” – zaznaczył Stoltenberg dodając, że nie można zapominać też, iż Pekin współpracuje militarne z Rosją.

Jens Stoltenberg poruszył również kwestię stosunków NATO i Rosji. Twierdzi, że są one w najgorszej formie, od czasu zimnej wojny. Kraje NATO w ostatnich miesiącach były świadkiem wielkiej koncentracji wojsk rosyjskich przy granicach z Ukrainą. Niedawno byliśmy świadkami zmuszenia unijnego samolotu do lądowania w Mińsku. W reakcji na to Waszyngton nadal naciska na Europę. Oczekuje by ta brała na siebie coraz większy ciężar obrony w ramach Sojuszu.

“Nasze stosunki z Rosją są w najgorszym punkcie od zakończenia zimnej wojny. Wynika to z działań rosyjskich.”-powiedział dziś Jens Stoltenberg, sekretarz generalny NATO.

Warto jednak podkreślić, że zgodnie z prognozami komentatorów, w oficjalnym podsumowaniu szczytu zabrakło bezpośredniego nazwania Chin „zagrożeniem” dla bezpieczeństwa NATO. Zastąpiono je często używanym w języku angielskim w kontekście obronności słowem „wyzwanie”.

W reakcji na szczyt państw grupy G7 chińska ambasada w Wielkiej Brytanii potępiła niezależne śledztwo w sprawie genezy COVID-19. Liderzy G7 wezwali Pekin do szanowania praw człowieka w Sinciangu i autonomii Hongkongu.

Prezydent Duda jednak spotkał się z Joe Bidenem

Prezydent Duda krótko rozmawiał z prezydentem Bidenem tuż przed rozpoczęciem szczytu.

„Prezydent USA rozmawiał dziś na marginesie szczytu NATO z prezydentem Andrzejem Dudą. Prezydent Biden potwierdził swe poparcie dla programu wzmocnionej obrony i odstraszania NATO oraz zdecydowane zaangażowanie w obronę sojuszników na wschodniej flance NATO, w tym Polski. Mówił o swych planach na zbliżający się szczyt z prezydentem Putinem”. – poinformował Biały Dom.

Biden odbył dłuższe rozmowy z trójką bałtycką, czyli prezydentami Litwy i Łotwy oraz estońską premier.

tvp.info, dw.com

Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
Najstarsze
Najnowsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY