Efekty współpracy PiS z Kukiz’15. Kukiz poparł Lidię Staroń

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Lidia Staroń i Paweł Kukiz.

Lidia Staroń i Paweł Kukiz. / Fot. Facebook/Twitter

Lider partii Kukiz'15 tłumaczył, dlaczego w głosowaniu na nowego Rzecznika Praw Obywatelskich poparł Lidię Staroń. W wywiadzie dla Polsat News zdradził, że o taki głos poprosił go prezes PiS Jarosław Kaczyński. Przyznał również, że jest zwolennikiem bezpośredniego wyboru RPO.
  • Paweł Kukiz w telewizji Polsat News tłumaczył swój głos na kandydatkę PiS na urząd RPO. Jest to „przedmiot umowy personalnej” z prezesem Kaczyńskim.
  • Lider partii Kukiz’15 zaznaczył, że Lidię Staroń pamięta z czasów, gdy broniła praw spółdzielców i „walczyła z mafiami spółdzielczymi”.
  • Polityk przyznał, że współpraca układa się dobrze. Jednak prawdziwym sprawdzianem dla nieformalnej koalicji będzie poparcie PiS-u dla ustawy antykorupcyjnej, autorstwa Kukiz’15.
  • Zobacz także: Szczyt NATO w Brukseli. Szef sojuszu wskazał przeciwników: „Nie są częścią geografii atlantyckiej”

Paweł Kukiz był pytany w jednym z programów stacji telewizyjnej Polsat News o powód poparcia Lidii Staroń we wtorkowym głosowaniu. Kukiz poparł Lidię Staroń z kilku powodów.

Zagłosowałem w ogóle, bo prosił o to prezes Jarosław Kaczyński, sprawy personalne są przedmiotem naszej umowy, tak jak sprawy Nowego Ładu i postulatów Kukiz’15 – wyjaśniał Kukiz.

Ja do tej pory w ogóle nie brałem udziału w głosowaniach nad Rzecznikiem Praw Obywatelskich, ponieważ uważałem i uważam do tej pory, i podobnie uważa Lidia Staroń, że Rzecznik Praw Obywatelskich powinien być wybierany przez obywateli – zaznaczył.

Kukiz poparł Lidię Staroń w ramach głosowania personalnego

Lider partii Kukiz’15 zaznaczył, że Lidię Staroń pamięta z czasów, gdy była ona członkiem Platformy Obywatelskiej. Kukiz twierdzi, że w tamtych czasach broniła ona praw spółdzielców i „walczyła z mafiami spółdzielczymi”. Potwierdził także, że jego umowa z PiS obejmuje głosowania personalne. Z tego powodu będzie również popierał wicemarszałka Sejmu Ryszarda Terleckiego w głosowaniu za jego odwołaniem.

Kukiz opisał także odczucia co do współpracy z obozem rządzącym. Na nieco żartobliwe pytanie o to, czy jest zauroczony prezesem Kaczyńskim, lub czy prezes Kaczyński jest zauroczony nim odpowiedział:

“Tu nie chodzi o żadne zauroczenia. Partii władzy potrzebne są głosy, mnie jest potrzebna partia władzy, partia która jest władna wprowadzić moje postulaty. Nie mam na tyle siły, nie mam pieniędzy, subwencji, nie mam mediów, nie mam instrumentów, by samodzielnie postulaty ustrojowe wprowadzić, a partia władzy jest na musie.”

Paweł Kukiz zapowiada dalsze efekty współpracy PiS z Kukiz’15

Paweł Kukiz przyznał, że współpraca układa się dobrze. Jednak prawdziwym sprawdzianem dla nieformalnej koalicji będzie poparcie PiS-u dla ustawy antykorupcyjnej, autorstwa Kukiz’15. Zaznaczył, że jeśli nie będzie współpracy w tej kwestii, to jego środowisko nie poprze „Nowego Ładu”.

Na koniec wywiadu polityk został zapytany, czy jest to jego ostatnia kadencja w Sejmie.

Jeżeli nie wprowadzimy tych wszystkich postulatów to na pewno nie. Ale jeżeli zobaczę, że nie ma jakichkolwiek szans na ich realizację, to wtedy nie chcę być w tym Sejmie, po co – powiedział Kukiz.

Kukiz’15 podaje, że głosowanie nad ustawą antykorupcyjną ma odbyć się przed głosowaniem ustaw związanych z Nowym Ładem.

rmf24.pl, 300polityka.pl

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY