Staroń czy Wiącek na RPO? Sejm zdecydował. Zaskakujące głosowanie Konfederacji

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Lidia Staroń i Marcin Wiącek.

Lidia Staroń i Marcin Wiącek. / Fot. Facebook/Twitter

Sejm RP wybrał senator Lidię Staroń na RPO, odrzucając jednocześnie jej kontrkandydata, którym był Marcin Wiącek. Teraz zgodę na wybór senator Staroń na RPO musi wydać Senat. To już kolejne podejście polskiego parlamentu do tej sprawy i być może nie ostatnie.
  • Za wyborem Lidii Staroń na RPO było 231 posłów. Za Marcinem Wiąckiem – 222. W głosowaniu wzięło udział 458 posłów. Większość bezwzględna wyniosła 228.
  • W głosowaniu nie wzięło udziału pięciu posłów Konfederacji: Konrad Berkowicz, Grzegorz Braun, Janusz Korwin-Mikke, Krzysztof Tuduj, Michał Urbaniak. Dwóch posłów (Krzysztof Bosak i Dobromir Sośnierz) z kolei zagłosowało przeciw obu kandydaturom.
  • Żeby Lidia Staroń została RPO, jej wybór musi zaakceptować teraz Senat.
  • Zobacz także: Marszałek Witek zarządziła tajne posiedzenie na temat cyberbezpieczeństwa

To już piąta próba wyłonienia nowego Rzecznika Praw Obywatelskich. Wcześniejsze kandydatury odrzucał albo Sejm (Zuzanna Rudzińska-Bluszcz), albo Senat (Piotr Wawrzyk, Bartłomiej Wróblewski). Kandydaturę senator Lidii Staroń zgłosił klub PiS, natomiast Marcin Wiącek na RPO został zgłoszony jako wspólny kandydat przez kluby KO, KP-PSL i Lewicy, kół Polski 2050 i Polskie Sprawy, posłów niezrzeszonych oraz posłów Porozumienia i Zbigniewa Girzyńskiego z PiS. Ten ostatni w głosowaniu poparł jednak Lidię Staroń.

Na wniosek KO i PSL głosowanie na zostało przeprowadzone nie w kolejności alfabetycznej, tylko łącznie. Wcześniej kandydatury na RPO opiniowała sejmowa komisja sprawiedliwości. Pozytywną rekomendację na RPO otrzymała senator Staroń – Marcin Wiącek negatywną. Podczas posiedzenia komisji (10 czerwca), na kandydatkę PiS głosowało 13 posłów, 12 było przeciw, jedna osoba się wstrzymała. Z kolei na jej kontrkandydata: 12 posłów, przeciw 13, jeden się wtrzymał.

Wybór RPO jest konieczny, ponieważ we wrześniu zeszłego roku upłynęła 5-letnia kadencja rzecznika praw obywatelskich Adama Bodnara. Jeżeli Senat odmówi wyrażenia zgody na powołanie Rzecznika, Sejm powołuje na to stanowisko inną osobę.

sejm.gov.pl, twitter.com, polskieradio24.pl, dorzeczy.pl

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY