Aromat waniliowy z plastikowej butelki? Naukowcy opracowują nową metodę recyklingu

Dodano   2
  LoadingDodaj do ulubionych!

Zużyte plastikowe butelki / fot. Twitter/@FundacjaIRME

Naukowcy z uniwersytetu w Edynburgu przetworzyli plastikowe butelki na aromat waniliowy, wykorzystując genetycznie zmodyfikowane bakterie. Może on zostać w przyszłości wykorzystywany w branży spożywczej, kosmetycznej oraz w farmaceutycznej. Zmodyfikowane bakterie podgrzewano w temperaturze 37 stopni Cesjusza, podobnie jak przy produkcji piwa.
  • Problem z plastikowymi odpadami może zostać wkrótce rozwiązany za sprawą przełomowego odkrycia grupy naukowców z Edynburga
  • Pozyskano aromat waniliowy ze zmodyfikowanych enzymów wykorzystywanych do produkcji tworzywa sztucznego
  • Takowy środek chemiczny, już wkrótce zawita prawdopodobnie nie tylko w branży spożywczej, lecz również w farmaceutyce oraz kosmetyce
  • Zobacz także: Zaszczepiony? I tak nie wejdziesz na mecz. UEFA wprowadza kolejne absurdy ws. COVID

Aromat waniliowy z plastiku niedługo w twoim cieście?

Świat obecnie boryka się z problemem nadmiernego zaśmiecania planety odpadami z tworzywa sztucznego. Zazwyczaj plastikowe butelki, pudełka etc. trafiają przy odpowiedniej segregacji do recyklingu, gdzie po poddaniu odpowiedniej obróbce i oczyszczeniu, odzyskuje się tworzywo sztuczne do dalszego procesu produkcji opakowań. Teraz plastik może posłużyć do produkcji popularnego w kuchni produktu. Aromat waniliowy, bo o nim mowa, może zostać wytworzony dzięki wyrzucanym do kosz, plastikowych odpadów.

Naukowcy, próbując rozwiązać ten problem, zmutowali enzymy, które rozkładają polimer politereftalanu etylenu stosowany przy produkcji plastikowych butelek do napojów. Z rozkładu powstaje kwas tereftalowy (TA), który badaczom udało przekształcić się w aromat waniliowy, środek chemiczny stosowany w przemyśle spożywczym, kosmetycznym, a nawet farmaceutycznym.

Co więcej, branża spożywcza korzysta z produktów, przy których do wytworzenia pożądanego aromatu waniliowego wykorzystuje się paliwa kopalne. W ten sposób obecnie 85 proc. waniliny syntezuje się z chemikaliów organicznego pochodzenia.

Po raz pierwszy użyto biologii do przeróbki odpadów plastikowych na wartościową przemysłowo substancję chemiczną o bardzo ciekawej konsekwencje dla ekonomii 

– wyjaśniła kierująca projektem badawczym Joanna Sandler z uniwersytetu w Edynburgu.

Proces pozyskiwania wanilii z tworzywa sztucznego

Aromat waniliowy pozyskiwany z plastiku, podległa karkołomnemu procesowi, w którym przez 24 godziny podgrzewali w temperaturze 37 stopni Celsjusza tzw. bulion złożony z drobnoustrojów – temperatura ta wykorzystywana jest przy produkcji piwa. W efekcie udało się przekształcić 79 proc. kwas tereftalowy w przydatną substancję. Badacze zamierzają dalej modyfikować bakterie oraz przeskalować proces tak, by można było przetwarzać większe ilości plastiku. Chcieliby również stworzyć inne substancje na bazie TA.

Na całym świecie co minutę sprzedaje się 1 mln plastikowych butelek i tylko 14 proc. z nich podlega recyklingowi, jednak przerabiane są jedynie na nieprzezroczyste włókna wykorzystywane w produkcji ubrań bądź dywanów.

rmf24.pl 

Subskrybuj
Powiadom o
2 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY