Wybory w Rzeszowie: Fijołek nowym prezydentem miasta. Braun z dobrym wynikiem

WYBORY
Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

Konrad Fijołek uzyskał w niedzielnych wyborach prezydenta Rzeszowa 56,51 proc. ważnie oddanych głosów i wygrał wyścig na prezydenta stolicy Podkarpacia.
  • W ostatecznym wyścigu o fotel prezydenta miasta Rzeszowa wzięło udział czterech kandydatów.
  • Powodem organizacji przedterminowych wyborów była rezygnacja Tadeusza Ferenca ze stanowiska prezydenta Rzeszowa.
  • Nowy prezydent elekt obejmie urząd w przeciągu 7 dni. Stanie się to na specjalnie zwołanej sesji rady miasta.
  • Zobacz także: Hołownia z Tuskiem na wybory? Lider PL2050 odpowiada

O stanowisko w urzędzie miasta Rzeszowa ubiegało się czworo kandydatów: wojewoda podkarpacki Ewa Leniart, popierana przez PiS i rzeszowski region NSZZ „Solidarność”; proponowany i konsekwentnie wspierany w kampanii przez Ferenca wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł; były współpracownik Ferenca, wiceprzewodniczący rady miasta i szef klubu Rozwój Rzeszowa Konrad Fijołek, popierany m.in. przez PO, Lewicę, PSL i Ruch Polska 2050, a także poseł Konfederacji Grzegorz Braun. Głosami większości wyborców, to Fijołek został nowym prezydentem miasta.

Emocje są ogromne, ale uśmiech jeszcze większy. Rzeszowianie sprawili fantastyczną niespodziankę. Ta jedność w tej kampanii zwyciężyła. Ten sygnał wysyłamy w całą Polskę, że warto wokół tego nasze lokalne samorządy budować. Roztropnością tych liderów było to, że zgodzili się na jednego kandydata – mówił Konrad Fiołek, odnosząc się do faktu, że był popierany m.in. przez PO, Lewicę, PSL i Ruch Polska 2050.

W rzeszowskich wyborach pozostałe wyniki otrzymali: Ewa Leniart 23,62%, Marcin Warchoł 10,72% oraz Grzegorz Braun 9,15%. Konrad Fijołek z ogromną przewagą nad swoimi politycznymi rywalami został nowym prezydentem miasta.

Fijołek na stanowisku prezydenta Rzeszowa zastąpi Tadeusza Ferenca

Powodem organizacji przedterminowych wyborów w Rzeszowie było odejście ze stanowiska prezydenta miasta Tadeusza Ferenca. Oficjalną przyczyną rezygnacji były problemy zdrowotne Ferenca po przejściu COVID-19. Był on prezydentem miasta od 2002 roku. Zgodnie z przepisami, w przypadku wygaśnięcia mandatu prezydenta miasta przed upływem kadencji wybory przedterminowe zarządza premier.

Pierwotnie głosowanie zarządzone zostało na 9 maja, ale w związku z trudną sytuacją epidemiczną przesunięto je o ponad miesiąc: na 13 czerwca.

Nowy prezydent elekt obejmie urząd w przeciągu 7 dni. Stanie się to na specjalnie zwołanej sesji rady miasta.  Na stanowisku prezydenta Rzeszowa będzie zasiadał do kolejnych ogólnopolskich wyborów samorządowych w 2023 roku.

tvp.info rmf24.pl

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY